Qishloq va suv xoʻjaligi, oʻsimlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish va ulardan foydalanish sohasi boʻyicha ishlab chiqilgan Qonun loyiha hukumat tomonidan maʼqullandi
Qonun loyihasi bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 12 fevraldagi PF–5330-son, 2018 yil 17 apreldagi PF–5418-son Farmonlari, 2018 yil 17 apreldagi PQ–3671-son va PQ–3672-son qarorlarida belgilangan normalardan kelib chiqib, 3 ta kodeks hamda 6 ta qonunga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish nazarda tutilmoqda.
Qishloq va suv xoʻjaligi sohasida Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Suv xoʻjaligi vazirligi, Fanlar akademiyasida boshqaruvida amalga oshirilgan institutsional oʻzgarishlarga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasining Yer kodeksi, “Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar toʻgʻrisida”gi, “Naslchilik toʻgʻrisida”gi, “Ekologik nazorat toʻgʻrisida”gi qonunlarda mazkur tashkilotlarning vakolatlariga doir normalarga aniqlik kiritilmoqda hamda vazifalar taqsimlanmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 11 maydagi “Oʻzbekiston Respublikasi Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasini tashkil etish toʻgʻrisida”gi PF–5041-son Farmoniga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq va suv xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Oʻrmon xoʻjaligi bosh boshqarmasi negizida Oʻzbekiston Respublikasi Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasi tashkil qilingan. Mazkur norma hamda Oʻzbekiston Respublikasining 2018 yil 16 apreldagi “Oʻrmon toʻgʻrisida”gi yangi tahrirdagi Qonunida belgilangan normalardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasining “Oʻsimlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish toʻgʻrisida”gi, “Hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish toʻgʻrisida”gi qonunlariga Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasining vakolatlarini aniqlash yuzasidan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish nazarda tutilmoqda.
Sudlarga daʼvo arizasi kiritishda sobiq Qishloq va suv xoʻjaligi vazirligiga berilgan imtiyozlar qayta koʻrib chiqilib, Oʻzbekiston Respublikasi Soliq kodeksining 329–330-moddalariga tegishli oʻzgartirishlar kiritilmoqda.
suv toʻgʻrisidagi qonun hujjatlarini buzganlik tufayli davlatga yetkazilgan zararning oʻrnini qoplash uchun mablagʻlarni davlat daromadiga undirish toʻgʻrisidagi daʼvolar boʻyicha imtiyoz Suv xoʻjaligi vazirligi hamda Agrosanoat majmui va oziq-ovqat xavfsizligi taʼminlanishi ustidan nazorat qilish inspeksiyasi hamda ularning joylardagi organlariga berilishi;
qishloq xoʻjaligi tovar ishlab chiqaruvchilarining manfaatlarini koʻzlab berilgan daʼvolar boʻyicha imtiyoz tuman qishloq xoʻjaligi boʻlimlariga berilishi belgilanmoqda;
Qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat xavfsizligi sohasida tarmoqni kompleks modernizatsiya qilishga yoʻnaltirilgan yagona siyosatni amalga oshirish Qishloq xoʻjaligi vazirligining asosiy vazifalaridan biri sifatida belgilanganligi sababli, Oʻzbekiston Respublikasi Byudjet kodeksining 70-moddasida belgilangan normalarga aniqlik kiritish nazarda tutilmoqda.
Amalga oshirilgan islohotlarga muvofiq, “Seleksiya yutuqlari toʻgʻrisida”gi Qonun hamda Byudjet kodeksining 79-moddasida tashkilotlarning nomlari ularning yangi rasmiy nomlariga muvofiqlashtirilmoqda.
Mazkur hujjat bilan qishloq va suv xoʻjaligi, oʻsimlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish va ulardan foydalanish sohasida boshqaruv vakolatlari, shuningdek ushbu sohalarda nazorat funksiyalari taqsimoti soʻnggi yillarda qabul qilingan qonun hujjatlariga muvofiqlashtiriladi.

Разработанный проект закона, касающийся сферы сельского и водного хозяйства, охраны и использовании растительного и животного мира, одобрен правительством
Проектом закона исходя из норм, определенных в указах Президента Республики Узбекистан УП-5330 от 12 февраля 2018 года, УП-5418 от 17 апреля 2018 года, постановлениях главы государства ПП-3671 и ПП-3672 от 17 апреля 2018 года, предусмотрено внесение изменений и дополнений в три кодекса и шесть законов.
В соответствии с институциональными изменениями в управлении в сфере сельского и водного хозяйства — Министерстве сельского хозяйства, Министерстве водного хозяйства, Академии наук в Земельном кодексе Республики Узбекистан, законах “Об охраняемых природных территориях”, “О семеноводстве”, “Об экологическом контроле” конкретизируются нормы. касающиеся полномочий данных организаций и распределяются обязанности.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан УП-5041 от 11 мая 2017 года “О создании Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству” при Министерстве сельского и водного хозяйства на базе Главного управления лесного хозяйства образован Государственный комитет Республики Узбекистан по лесному хозяйству. Исходя из данной нормы, а также норм, определенных в Законе “О лесе”, принятом в новой редакции 16 апреля 2018 года, предусмотрено внесение изменений и дополнений в законы Республики Узбекистан “Об охране и использовании растительного мира”, “Об охране и использовании животного мира” по конкретизации полномочий Министерства сельского хозяйства и Государственного комитета по лесному хозяйству.
Пересмотрены льготы бывшего Министерства сельского и водного хозяйства по подаче искового заявления в суды, в статьи 329—330 Налогового кодекса Республики Узбекистан вносятся соответствующие изменения.
Льготы (освобождение от уплаты государственной пошлины в экономических судах) по искам о взыскании в доход государства средств в возмещение ущерба, причиненного государству нарушением водного законодательства, передаются Министерству водного хозяйства и Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом и обеспечением продовольственной безопасности и их органам на местах;
Льготы по искам, подаваемым в интересах сельскохозяйственных товаропроизводителей, предусмотрено передать районным отделам сельского хозяйства.
В связи с тем, что одной из основных задач Министерства сельского хозяйства определена реализация единой политики в сфере сельского хозяйства и продовольственной безопасности, направленной на комплексную модернизацию отрасли, предусмотрено внесение уточнений в статью 70 Бюджетного кодекса Республики Узбекистан.
В соответствии с осуществленными преобразованиями в Законе “О селекционных достижениях” и статье 79 Бюджетного кодекса названия организаций приводятся в соответствие с их новыми официальными названиями.
Данным документом управляющие полномочия в сельском и водном хозяйстве, охране и использовании растительного и животного мира, а также распределение контролирующих функций в этих сферах будут приведены в соответствии с принятыми в последнее время законодательными актами.