- ish o‘rinlarini yaratish va samarali bandlikni ta'minlash;
- mehnat kafolati va huquqlarini ta'minlash, mehnat qonunchiligini rivojlantirish va takomillashtirish;
- mehnat munosabatlari ishtirokchilarining ijtimoiy muloqoti va ijtimoiy hamkorligi singari 4 ta strategik vazifani o‘z ichiga olgan.
8-oktabr kuni Toshkentda ushbu masalalar bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligida vazir Sh.Kudbiyev XMT mas'ul xodimlari – Kari Tapiola, Anton Xauzen, Oksana Lipkanu bilan uchrashdi.
Uchrashuvda munosib mehnat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi dasturini amalga oshirish jarayonlariga, O‘zbekistonning XMT bilan konstruktiv, shu jumladan, bolalar mehnati va majburiy mehnatga qarshi kurashish sohasi bo‘yicha hamkorligiga e'tibor qaratildi. O‘zbekiston rahbariyati va hukumati tomonidan munosib mehnat konsepsiyasi doirasida bolalar va ayollar mehnat huquqlarini ta'minlash bo‘yicha samarali chora-tadbirlar ko‘rilayotgani ta'kidlandi.
Joriy yilning dekabr oyida XMT Bosh direktori Gay Rayder ishtirokida bo‘lib o‘tishi kutilayotgan “Barqaror rivojlanish maqsadlari yo‘lida munosib bandlikni ta'minlash: xalqaro amaliyot va O‘zbekiston tajribasi” Xalqaro konferensiya masalalari alohida ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv ishtirokchilari aholi bandligi, munosib mehnati va ijtimoiy himoyasi masalalari bo‘yicha O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan sa'y-harakatlarning jadal sur'atda olib borilayotganini qayd etishdi. Xususan, inson kapitalini rivojlantirishga asoslangan innavatsion rivojlanish strategiyasi, 2018-yilgi paxta hosilini terib olish mavsumi davomida majburiy mehnatga jalb qilish holatlarining XMT xalqaro ekspertlari va huquq himoyachilari ishtirokida monitoringi qabul qilinganiga alohida urg‘u berildi.

Всемирный день действий по обеспечению достойного труда
Почти 20 лет назад Международная организация труда (МОТ) приняла Концепцию достойного труда, которая включает 4 стратегические задачи:
-создание рабочих мест и обеспечение эффективной занятости
-труд в безопасных условиях и активная, адресная социальная защита
-обеспечение трудовых гарантий и прав, развитие и совершенствование трудового законодательства
-социальный диалог, социальное партнерство участников трудовых отношений.
Дискуссия по этим вопросам 8 октября состоялась в Ташкенте.
В Министерстве занятости и трудовых отношений состоялась встреча министра Кудбиева Шерзода с Кари Тапиола – специальным советником Международного бюро труда, а также ответственными работниками Международной Организации Труда – Антоном Хаузен и Оксаной Липкану.
На встрече обращено внимание на ход реализации Программы по достойному труду Республики Узбекистан, развитие конструктивного сотрудничества Узбекистана с МОТ, в том числе в области борьбы с недопущением детского и принудительного труда. Подчеркивалось, что Правительство и руководство Узбекистана в рамках концепции достойного труда принимают действенные меры по обеспечению трудовых прав детей и женщин.
Отдельно рассмотрены вопросы предстоящей в декабре т.г. Международной конференции «Обеспечение достойной занятости в контексте целей устойчивого развития: международная практика и опыт Узбекистана» с участием Генерального директора МОТ Гай Райдера.
Участники встречи отметили интенсивный характер действий, принимаемых в Узбекистане по вопросам занятости, достойного труда и социальной защиты населения, в частности принятие стратегии инновационного развития, основанного на развитии человеческого капитала, мониторинга принудительного труда в период сезона сбора хлопка урожая 2018 года, с участием правозащитников и международных экспертов МОТ.