2018-yilning 3-4-oktabr kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi tomonidan Jahon bankining tarkibiy boʻlinmasi – Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) koʻmagida Tashqi iqtisodiy faoliyatni amalga oshirish uchun ichki tartib-taomilni Jahon savdo tashkilotining Savdoni osonlashtirish toʻgʻrisidagi Bitimi qoidalariga muvofiqligini baholash boʻyicha ikki kunlik seminar oʻtkazildi.
Tadbirda Respublika vazirliklari va idoralari, shuningdek, mahalliy biznes vakillaridan iborat 50 dan ziyod mutaxassislar ishtirok etishdi.
Unda xalqaro moliya korporatsiyasining malakali mutaxassislari koʻmagida seminar ishtirokchilari Konvensiya moddalarining qoidalarini koʻrib chiqishdi, shuningdek, milliy normativ-huquqiy hujjatlarni uning meʼyorlariga muvofiqligini tahlil qilishdi.
Savdoni osonlashtirish toʻgʻrisidagi Bitim 2017-yil 22-fevralda kuchga kirdi. U 3 qismdan va 24 banddan iborat. Hujjat bojxona nazorati samaradorligini oshirish, chegara boʻylab tovarlar yetkazib berish vaqtini va xarajatlarini qisqartirish, shuningdek, rasmiylashtirish jarayonini bartaraf etish va ularning oshkoraligini taʼminlashga qaratilgan.
Tadqiqot natijalariga koʻra, milliy normativ-huquqiy hujjatlarni Bitim qoidalariga muvofiqlashtirish, shuningdek, uning qoidalarini amalga oshirish boʻyicha zarur chora-tadbirlarni amalga oshirish maqsadida “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqilishi koʻzda tutilgan.

В Ташкенте обсудили соответствие ведения внешнеэкономической деятельности Соглашению об упрощении процедур торговли ВТО
2018-10-08 | Экономика
3-4 октября 2018 года Министерством внешней торговли Республики Узбекистан при поддержке структурного подразделения Группы Всемирного Банка – Международной финансовой корпорации (IFC) проведен двухдневный семинар по оценке соответствия внутреннего порядка ведения внешнеэкономической деятельности положениям Соглашения об упрощении процедур торговли Всемирной торговой организации.
В работе мероприятия приняли участие более 50 экспертов из министерств и ведомств республики, а также отечественного бизнеса.
При содействии квалифицированных специалистов Международной финансовой корпорации участниками семинара постатейно рассмотрены положения Соглашения, а также проведен анализ соответствия национальных нормативно-правовых актов его нормам.
Соглашение об упрощении процедур торговли вступило в силу 22 февраля 2017 года. Оно состоит из 3 разделов и 24 пунктов. Документ нацелен на повышение эффективности таможенного контроля, сокращение времени и стоимости прохождения товаров через границу, а также устранение процедурных формальностей и обеспечение их прозрачности.
По итогам изучения предусмотрена разработка «Дорожной карты» по приведению национальных нормативно-правовых актов в соответствие с нормами Соглашения, а также осуществлению необходимых мер по реализации его положений.