Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5 oktabr kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Tojikiston Prezidentini tugʻilgan kuni bilan samimiy muborakbod etib, mustahkam sogʻlik, baxt-saodat va muvaffaqiyatlar tiladi.
Tomonlar oliy darajadagi muntazamlik kasb etgan uchrashuv va muloqotlar mamlakatlarimiz oʻrtasidagi strategik sheriklik munosabatlari va xalqlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik rishtalarini mustahkamlashga xizmat qilayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Joriy yil 17-18 avgust kunlari Tojikiston Respublikasi Prezidentining mamlakatimizga davlat tashrifi doirasida oʻtkazilgan samarali muzokaralar, ularning yakuni boʻyicha erishilgan kelishuv va imzolangan ikki tomonlama hujjatlar oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 27-28 sentabr kunlari MDH Davlat rahbarlari sammitida ishtirok etish uchun Dushanbega amaliy tashrifi doirasida oʻtkazilgan uchrashuv va muzokaralar natijakorligi qayd etildi.
Bugungi kunda savdo-iqtisodiy aloqalar faol rivojlanib bormoqda. Oʻzaro savdo hajmi ortib, turli tarmoqlarda kooperatsiya, transport-kommunikatsiya sohasidagi aloqalar rivojlanmoqda, hududlar oʻrtasidagi hamkorlik munosabatlari mustahkamlanib, madaniy-gumanitar almashinuvlar kengaymoqda.
Tomonlar ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari darajasida hamkorlikni rivojlantirish va erishilgan kelishuvlar ijrosini toʻliq taʼminlashda muntazam amaliy aloqalar muhimligini qayd etdi.
Muloqot soʻnggida davlat rahbarlari Oʻzbekiston va Tojikiston oʻrtasidagi koʻp asrlik doʻstlik rishtalari, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan koʻp qirrali oʻzaro manfaatli munosabatlarni har tomonlama rivojlantirish borasida intilishlari qatʼiy ekanini taʼkidladilar.

О телефонном разговоре Президентов Узбекистана и Таджикистана
5 октября 2018 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Глава нашего государства тепло поздравил Президента Таджикистана с днём рождения и выразил свои искренние пожелания крепкого здоровья, благополучия и новых успехов.
Стороны с удовлетворением отметили, что регулярные встречи и контакты на высшем уровне способствуют укреплению уз дружбы и отношений стратегического партнёрства между двумя странами.
Было подчёркнуто, что плодотворные переговоры, состоявшиеся в ходе государственного визита Президента Республики Таджикистан в нашу страну 17-18 августа этого года, достигнутые по их итогам договорённости и подписанные двусторонние документы послужат дальнейшему развитию взаимовыгодного плодотворного сотрудничества.
Отмечена результативность встреч и переговоров, прошедших в рамках рабочего визита Президента Республики Узбекистан в Душанбе 27-28 сентября этого года для участия
в заседании Совета глав государств СНГ.
Сегодня активно развиваются торгово-экономические отношения. Увеличиваются объёмы взаимной торговли, усиливается кооперация в различных отраслях, взаимодействие в транспортно-коммуникационной сфере, укрепляются партнёрские связи между регионами, расширяется культурно-гуманитарный обмен.
Стороны подчеркнули важность регулярных рабочих контактов на уровне правительств, министерств и ведомств двух стран в целях развития практического сотрудничества и полномасштабной реализации достигнутых договорённостей.
В завершение телефонной беседы главы государств подтвердили твёрдую приверженность всестороннему расширению многоплановых взаимовыгодных отношений между Узбекистаном и Таджикистаном, основанных на многовековой дружбе, принципах добрососедства и стратегического партнёрства.