Hindiston bilan AKT sohasidagi hamkorlik kengaymoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Hindiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi AKT sohasida Hindistonlik hamkorlar bilan bir qator shartnomalarni imzoladi. Xususan, texnoparklarni rivojlantirish, AKT sohasida kadrlarni tayyorlash, elektron hukumatni rivojlantirish, tinchlik maqsadlarida kosmik tadqiqotlar va boshqalar kabi qator shartnomalar imzolandi.
Hindistonning texnoparklarini rivojlantirishdagi katta tajribasini inobatga olgan holda, bizning mamlakatimiz Hindistonning yetakchi texnoparklari, jumladan, Hindiston-STPI dasturiy texnologiyalar parklari jamiyati bilan hamkorlikda dasturiy mahsulotlar va vositalarni ishlab chiqarish uchun zamonaviy platformalarni yaratish va rivojlantirishdan manfaatdor. Hindistonlik hamkorlarga Hindistonning STPI jamiyatlarining tajribasi asosida Oʻzbekistonda dasturiy taʼminot va innovatsion mahsulotlar texnoparkini yaratish imkoniyatlarini koʻrib chiqish taklif qilindi.
Hindistonda dasturiy taʼminot texnologiyalari parklari (STPI) Hindistonda dasturiy taʼminot eksportini ragʻbatlantirish maqsadida 1991-yili tashkil etilgan. Kompaniya dasturiy taʼminot va xizmatlarni ishlab chiqish va eksport qilishni qoʻllab-quvvatlaydi, mahsulotlarni ragʻbatlantirish uchun eksport qiluvchilarga qonunchilik va boshqa xizmatlarni taqdim etadi, axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorlik uchun qulay shart-sharoitlar yaratib, mikro, kichik va oʻrta biznes vakillarining faoliyatini ragʻbatlantiradi.
Hindiston bilan AKT-taʼlimi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, tashrif davomida bir nechta hujjatlar imzolandi:
- Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Dehli Hindiston Texnologiya instituti (IITD) oʻrtasida oʻzaro anglashuv memorandumi. Memorandum universitetlar oʻrtasida akademik almashinuvga (talabalar almashinuvi, oʻqituvchilar, tadqiqotchilar), TATU oʻqituvchi-professorlarining malakasini oshirishga, birgalikda tadqiqotlar oʻtkazish va boshqalarga qaratilgan.
- Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Hindistonning yetakchi kompyuter texnologiyalarini rivojlantirish markazi (CDAC) oʻrtasida TATU qoshidagi Javaharlal Neru nomidagi Oʻzbekiston-Hindiston Axborot texnologiyalari markazini yanada takomillashtirish boʻyicha kelishuv.
Hindistonning yetakchi oliy oʻquv yurtlari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar natijalariga koʻra, Hindistondagi “Amity“ yetakchi oliy oʻquv yurtining Toshkent shahridagi filialini ochish masalasini birgalikda ishlab chiqish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Tashrif arafasida Amity universiteti bilan muzokaralar olib borildi va natijada Toshkentda universitet filialining ochilishi boʻyicha birgalikdagi ish boshlanishi haqida kelishuvga erishildi.
Amity universiteti (Amity University) - Hindistondagi yetakchi xususiy notijorat oliy taʼlim muassasasidir. Oʻquv yurtining asosiy binosi Noida shahrida joylashgan boʻlib, 11 ta shaharda (Mumbay, Jaypur, Kolkata va boshqalar) kampuslari, shuningdek, Nyu-York, London, Dubay, Singapur, Xitoy, Janubiy Afrika va boshqa joylarda filiallari joylashgan. Times Higher Education” va “QS Ranking” xalqaro reyting kompaniyalarining xulosasiga koʻra, universitet dunyoning eng nufuzli oliy oʻquv yurtlaridan biri boʻlib, Osiyodagi eng yaxshi 300 ta universitetlardan biri hisoblanadi. Universitet 150 mingdan ziyod talaba tahsil olayotgan yirik taʼlim muassasasidir.
Oʻzbekiston elektron hukumatni rivojlantirish sohasidagi hamkorlik va tajriba almashishdan manfaatdor. Tashrif chogʻida Oʻzbekiston Elektron Hukumatini rivojlantirish markazi va Hindiston Informatika milliy markazi oʻrtasida ushbu yoʻnalishda hamkorlikda tadbirlar oʻtkazish borasida bitimlar imzolandi.
Tomonlar Oʻzbekiston Elektron Hukumatini rivojlantirish markazi va Milliy informatika markazi (NIC) oʻrtasida elektron hukumat sohasida hamkorlik toʻgʻrisida oʻzaro anglashuv memorandumi imzoladilar.
Joriy yildan boshlab kosmik texnologiyalarni rivojlantirish va kosmosdan tinchlik maqsadlarida foydalanish AKT vazirligi faoliyatining yangi yoʻnalishi hisoblanadi.
Tashrif chogʻida Oʻzbekiston Respublikasi Hukumati bilan Hindiston Respublikasi Hukumati oʻrtasida tinchlik maqsadlarida kosmikdan foydalanish sohasida hamkorlik toʻgʻrisida bitim imzolandi.
Kelishuvga koʻra, AKT vazirligi va Hindiston kosmik tadqiqotlari tashkiloti (ISRO) bu sohada hamkorlik qilishadi.
Hindiston kosmik tadqiqotlari tashkiloti (ISRO) Hindiston milliy kosmik agentligi boʻlib, Hindistonning Kosmik tadqiqotlar departamentiga qarashlidir. Tashkilotning shtab-kvartirasi Bangalorda joylashgan boʻlib, unda taxminan 20 ming kishi mehnat qiladi.
Erishilgan barcha ikki tomonlama kelishuvlarning muvaffaqiyatli va samarali amalga oshirilishini taʼminlash uchun yoʻl xaritalari ishlab chiqildi.

Расширяется сотрудничество с Индией в области ИКТ
В рамках недавнего государственного визита Президента Узбекистана в Республику Индия Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций подписан ряд соглашений с индийскими партнерами в области ИКТ. В частности, были подписаны ряд соглашений по таким направлениям как: развитие технопарков, подготовка кадров в сфере ИКТ, развития электронного правительства, а также космические исследования в мирных целях и другие.
Учитывая огромный опыт Индии в развитии технопарков, наша страна заинтересована в сотрудничестве с ведущими технопарками Индии, в том числе с Обществом парков программных технологий Индии-STPI по созданию и развитию современных площадок для разработки программных продуктов и средств. Индийским партнерам было предложено рассмотреть возможность создания Технопарка программных и инновационных продуктов в Узбекистане на основе индийского опыта с Обществом парков программных технологий Индии STPI.
Общество парков программных технологий Индии (STPI) создано в 1991 году в целях поощрения и стимулирования экспорта программного обеспечения в Индии. Общество содействует развитию и экспорту программного обеспечения и услуг, предоставляет законодательные и другие услуги экспортерам по продвижению продукций, поощряет деятельность микро, малых и средних предпринимателей путем создания благоприятных условий для предпринимательства в сфере информационных технологий.
Особое внимание уделено налаживанию сотрудничества с Индией в области ИКТ образования. Так в рамках визита было подписано сразу несколько документов:
- Меморандум о взаимопонимании между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Индийским институтом технологий г. Дели (IITD). Меморандум направлен на академический обмен между вузами (обмен студентами, преподавателями, исследователями), повышение квалификации профессорско-преподавательского состава ТУИТ, проведение совместных научных исследований и т.д.
- Меморандум о взаимопонимании между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Делийским технологическим университетом (DTU).
Меморандумы направлены на академический обмен между вузами (обмен студентами, преподавателями, исследователями), повышение квалификации профессорско-преподавательского состава ТУИТ, проведение совместных научных исследований и т.д.
- Соглашение между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Центром развития передовых компьютерных технологий Индии (CDAC) по дальнейшему совершенствованию Узбекско-Индийского Центра информационных технологий имени Джавахарлала Неру при ТУИТ.
По результатам проведённых двухсторонних встреч с руководством ведущих вузов Индии достигнута договоренность о совместном проработке вопроса открытия филиала в Ташкенте ведущего высшего учебного заведения в Индии Амити.
В преддверие визита были проведены переговоры с частным Университетом Амити, по итогам которых было подписано Соглашение о начале совместной работы по открытию филиала университета в Ташкенте.
Университет Амити (Amity University) – ведущее частное некоммерческое высшее учебное заведение в Индии. Главный корпус учебного заведения располагается в г.Ноида, имеются кампусы в 11 городах (Мумбаи, Джайпур, Кольката и др.), а также филиалы в Нью-Йорке, Лондоне, Дубаи, Сингапуре, Китае, ЮАР и др. Согласно международным рейтингам «Times Higher Education» и «QS Ranking» Университет входит в тысячу самых престижных университетов мира, а в азиатском регионе входит в 300 лучших университетов. Университет можно считать крупным учебным заведением, в котором учатся свыше 150 тыс. студентов.
Узбекистан заинтересован в сотрудничестве и обмене опытом в области развития электронного правительства. В рамках визита были достигнуты договоренности между Центром развития электронного правительства Узбекистана и Национальным центром информатики Индии по проведению совместных мероприятий в этом направлении.
Сторонами подписан Меморандум о взаимопонимании между Центром развития системы «Электронное правительство» и Национальным центром информатики NIC о сотрудничестве в области электронного правительства.
Новым направлением деятельности Мининфокома с этого года является развитие космических технологий и использования космоса в мирных целях.
В рамках визита было подписано соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Индия о сотрудничестве в исследовании и использовании космоса в мирных целях.
В соответствии с соглашением Мининфоком совместно с Индийской организацией космических исследований ISRO будет проводить совместные работы в данной области.
Индийская организация космических исследований ISRO — индийское национальное космическое агентство, подведомственное Департаменту космических исследований Индии. Штаб-квартира организации находится в Бангалоре, штат составляет приблизительно 20000 человек.
Для дальнейшего обеспечения успешной и продуктивной реализации всех достигнутых двухсторонних договоренностей разработаны дорожные карты.