O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi hamda Tashqi savdo vazirligi faoliyati yuzasidan axborot eshitildi
2018-09-29 | Iqtisodiyot
2018 yilning 28 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasining majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi hamda Tashqi savdo vazirligi faoliyatiga doir axborot eshitildi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, Tashqi savdo vazirligi, aloqador vazirlik va idoralar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari rahbarlari va xodimlari, shuningdek nodavlat notijorat tashkilotlari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi hamda Tashqi savdo vazirligining faoliyati  savdo-iqtisodiy aloqalarni va investitsion hamkorlikni rivojlantirishga, mamlakat mintaqalariga xorijiy investitsiyalar va zamonaviy texnologiyalarni jalb etishda muhim  vazifalar bajarishga, mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar va demokratik o‘zgarishlarni samarali amalga oshirishga, xalqaro maydonda mamlakatimiz nufuzini mustahkamlash va xalq farovonligini oshirishga qaratildi.
Davlatimiz rahbari tomonidan joriy yil 21 iyun kuni tarmoqlar va hududlarda investitsiya loyihalarini amalga oshirish holati, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb etish va o‘zlashtirish natijalari tahliliga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida ta’kidlanganidek, mamlakatimizda investitsiya muhiti yaxshilangani tufayli iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyalar faol kirib kelmoqda.
Xususan, xorijiy davlatlarga tashriflar va muzokaralar natijasida qiymati 17 milliard dollar bo‘lgan 182 ta istiqbolli loyihani amalga oshirish to‘g‘risida dastlabki kelishuvga erishildi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar ishtirokida umumiy qiymati 64 milliard dollar bo‘lgan 849 ta loyiha ro‘yxati tuzildi.
2018 yilning yanvar-avgust oylari yakuni bo‘yicha respublika tashqi savdo aylanmasi 20,6 mlrd. dollarni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 18,5 foizga o‘sdi. Shu jumladan, eksport hajmi 8,6 mlrd. dollarga  yetdi (o‘sish sur’ati 31,2 %). Tashqi savdo salbiy saldosi 3,4 mlrd. dollarni tashkil qildi. Eksport tarkibida tovarlar 76,9 foizlik ulushga ega, bular asosan energiya manbalari va neft mahsulotlari (20,4 %), oziq-ovqat mahsulotlari (8,6 %), shuningdek, kimyo mahsulotlari va undan tayyorlangan buyumlar (7,2 %).
Shu bilan birga, amalga oshirilgan ijobiy ishlar bilan bir qatorda mazkur yo‘nalishlarda o‘z yechimini kutayotgan muammolar va to‘liq foydalanilmayotgan imkoniyatlar mavjudligi milliy qonun hujjatlari talablarini hamda 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasidan kelib chiqadigan vazifalarni bajarish, shuningdek tashqi iqtisodiy aloqalarni o‘rnatish va rivojlantirish, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish borasidagi ishlarni yanada takomillashtirish va faollashtirish zarurligini taqozo etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Oliy Majlis va Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilingan hujjatlar hamda qarorlar to‘liq bajarilmasligi, shuningdek murojaatlar bilan ishlash borasida ham muammolar mavjudligi mamlakatimiz iqtisodiyotiga va xalqaro nufuziga salbiy ta’sir ko‘rsatishi qayd etildi.
Ma’ruzachilar o‘z nutqlarida nazoratni yanada kuchaytirish, xususan Prezident qarorlari va farmoyishlardagi topshiriqlarning bajarilishini nazorat qilish samaradorligini oshirish yuzasidan tegishli choralar ko‘rish zarurligini ta’kidladilar.
Prezidentimiz poytaxtimiz Olmazor tumaniga amalga oshirgan tashrifi davomida belgilab berilgan va 4 ta sektor rahbarlari oldiga har yili o‘z sektori hududida 20 million dollardan jami 80 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya jalb qilish vazifasini bajarish masalasi ham muhokama qilindi. Unda sektorlar rahbarlarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilish ishlarini alohida nazoratga olish, tumanga investitsiyalar kiritish, kichik sanoat zonalari faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Qo‘mita majlisida Tashqi ishlar vazirligi, Savdo-sanoat palatasi hamda Toshkent shahar hokimligi tomonidan Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasiga iqtisodiyot tarmoqlari va mamlakat hududlariga chet el investitsiyalari va zamonaviy texnologiyalar jalb qilish, yagona davlat investitsiya siyosatini shakllantirish va yuritish, shuningdek Tashqi savdo vazirligiga mamlakat eksport salohiyatini rivojlantirish, tovarlar, ishlar va xizmatlar eksportini qo‘llab-quvvatlash yuzasidan qator taklif va tavsiyalar berildi.
Shu bilan birga muhokama chog‘ida majlis ishtirokchilari yuqorida ko‘rsatilgan masalalar va bildirilgan takliflar barcha manfaatdor tomonlarning faol ishtirokida darhol hal etish lozimligini ta’kidladi.
Majlis yakunida Qo‘mitaning ushbu yo‘nalishdagi ishlarni takomillashtirish yuzasidan zarur chora-tadbirlar ko‘rishga qaratilgan qarori qabul qilindi.

Заслушана информация о деятельности Государственного комитета по инвестициям и Министерства внешней торговли
2018-09-29 | Экономика
28 сентября 2018 года состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма.
В ходе мероприятия заслушана информация о деятельности Государственного комитета по инвестициям и Министерства внешней торговли.
В заседании приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководители и работники Государственного комитета по инвестициям и Министерства внешней торговли, заинтересованных министерств и ведомств, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, а также представители ННО и СМИ.
В ходе мероприятия отмечалось, что деятельность Государственного комитета по инвестициям и Министерства внешней торговли была направлена на развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, выполнение важных задач по привлечению в регионы страны иностранных инвестиций и технологий, эффективной реализации осуществляемых в стране широкомасштабных реформ и демократических преобразований,  укреплению авторитета страны на международной арене и повышению благосостояния народа.
Как подчеркивалось Главой государства на видеоселекторном совещении 21 июня текущего года, посвященном анализу состояния реализации инвестиционных проектов в отраслях и регионах, результатов привлечения и освоения прямых иностранных инвестиций, благодаря улучшению инвестиционной среды в стране активно вливаются в отрасли экономики и регионы прямые иностранные инвестиции.
В частности, в результате визитов в зарубежные страны и переговоров достигнута предварительная договоренность о реализации 182 перспективных проектов на сумму 17 млрд. долларов. Сформирован перечень 849 проектов общей стоимостью 64 млрд. долларов при участии прямых иностранных инвестиций.
По итогам периода января - августа 2018 года внешнеторговый оборот республики составил 20,6 млрд. долларов и по сравнению  с аналогичным периодом прошлого года вырос на 18,5%. В том числе объем экспорта достиг 8,6 млрд. долларов (темп роста 31,2 %). Внешнеторговое отрицательное сальдо составило 3,4 млрд. долларов. В структуре экспорта товары - 76,9%. Это в основном источники энергии и нефтепродукты (20,4 %), продовольственная продукция (8,6%), а также химическая продукция и изготовленные из нее изделия (7,2 %).
Наряду с позитивными результатами в данном направлении имеются проблемы, ждущие своего решения, и неиспользованные возможности, что требует выполнения задач, вытекающих из норм национального законодательства и Стратегии действий по развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах по пяти приоритетным направлениям, а также дальнейшего совершенствования работы по установлению и развитию внешнеэкономических связей, привлечению иностранных инвестиций.
Отмечалось, что не полностью выполняются документы и решения, принятые Президентом, Олий Мажлисом, Кабинетом Министров, а также имеются проблемы в работе с обращениями, что оказывает отрицательное воздействие на экономику и международный авторитет страны.
Докладчики в своих выступлениях отметили необходимость дальнейшего усиления контроля, в частности принятия соответствующих мер по повышению эффективности контроля за исполнением поручений, отраженных в постановлениях и распоряжениях Президента.
Обсуждался также вопрос ежегодного привлечения руководителями четырех секторов на своей территории по 20 миллионов, всего 80 миллионов долларов прямых инвестиций, что определено в качестве задачи Президентом страны в ходе посещения Алмазарского района столицы. При этом высказывались мнения относительно особого контроля руководителями секторов работы по привлечению прямых иностранных инвестиций, привлечения инвестиций в район, эффективного налаживания деятельности промышленных зон.
На заседании Комитета Министерством иностранных дел, Торгово-промышленной палатой и Ташкентским городским хокимиятом были высказаны предложения и рекомендации: Государственному комитету по инвестициям – по привлечению иностранных инвестиций и современных технологий в отрасли экономики и регионы страны, формированию и ведению единой государственной инвестиционной политики, а также Министерству внешней торговли – по развитию экспортного потенциала страны, поддержке экспорта товаров, работ и услуг.
Вместе с тем в ходе обсуждения участниками заседания отмечалась необходимость незамедлительного решения вышеназванных вопросов и высказанных предложений при активном участии всех заинтересованных сторон.
По завершению заседания принято решение Комитета, направленное на принятие необходимых мер по совершенствованию работы в данном направлении.