Emomali Rahmon Shavkat Mirziyoyevni Mustaqillik bayrami bilan tabrikladi
Tojikiston xalqi nomidan va shaxsan oʻz nomimdan Sizni va Siz orqali butun qardosh Oʻzbekiston xalqini Oʻzbekiston Respublikasining milliy bayrami – Mustaqillik kuni munosabati bilan chin yurakdan muborakbod etish va eng ezgu tilaklarimni bildirish menga katta mamnuniyat bagʻishlaydi.
Siz olib borayotgan uzoqni koʻzlagan siyosat hamda mamlakat hayotining iqtisodiy, siyosiy va ijtimoiy sohalaridagi muhim yangilanishlar bugun oʻz natijalarini berib, Oʻzbekistonning xalqaro maydondagi obroʻsini muttasil yuksaltirmoqda.
Oʻzbekiston bilan minglab doʻstlik rishtalari orqali bogʻlangan Tojikiston yaqin qoʻshni sifatida ushbu muvaffaqiyatlardan xursand boʻlmoqda.
Xalqlarimizni madaniy-maʼnaviy yaqinlik, oʻzaro manfaatlarni hurmat qilish, tinchlik va totuvlikka asoslangan koʻp asrlik doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik tajribasi bogʻlab turadi.
Oʻzbekiston bilan munosabatlar Tojikiston tashqi siyosatining hamisha asosiy ustuvor yoʻnalishi boʻlgan va shunday boʻlib qoladi.
Biz Tojikiston bilan Oʻzbekiston oʻrtasidagi koʻp qirrali sheriklikning ochiq va konstruktiv muhitidan, shuningdek, hamkorligimiz xalqlarimiz va butun mintaqamiz manfaatlari yoʻlida izchil rivojlanib borayotganidan gʻoyat xursandmiz.
Bunda, hurmatli Shavkat Miromonovich, Sizning shaxsiy hissangizni yuksak qadrlaymiz.
Yaqinda goʻzal mamlakatingizga davlat tashrifim davomida Siz bilan boʻlib oʻtgan samarali uchrashuvlarimizni, tarixiy hujjat – Strategik sheriklik toʻgʻrisidagi shartnoma imzolaganimizni alohida iliqlik bilan eslayman.
Ishonchim komil, ushbu tashrif doirasida imzolangan hujjatlar, shuningdek, iqtisodiyotning strategik tarmoqlarida qator keng miqyosli qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan kelishuvlarimizning roʻyobga chiqishi mamlakatlarimizning uzoq muddatli istiqbolga moʻljallangan samarali hamkorligiga yangi va kuchli surʼat bagʻishlaydi.
Fursatdan foydalanib, bundan buyon ham Siz bilan birgalikda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi azaliy doʻstlik anʼanalari va oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga barcha kuchlarni yoʻnaltirishga tayyor ekanimni bildiraman.
Birgalikdagi saʼy-harakatlarimiz natijasida mamlakatlarimiz munosabatlari Tojikiston va Oʻzbekiston xalqlari farovonligi yoʻlida bundan-da mustahkamlanishiga ishonaman.
Ushbu qutlugʻ bayram kunlarida Sizga, muhtaram Shavkat Miromonovich, mustahkam sogʻlik, mamlakat ravnaqi yoʻlidagi rejalaringiz va intilishlaringiz roʻyobida katta zafarlar, qardosh Oʻzbekiston xalqiga esa tinchlik, baxt-saodat va farovonlik tilayman.

Эмомали Рахмон поздравил Президента Шавката Мирзиёева с Днем независимости
Мне доставляет огромное удовольствие от имени таджикского народа и от себя лично направить Вам и в Вашем лице всему братскому народу Узбекистана свои сердечные поздравления и теплые пожелания по случаю годовщины национального праздника Республики Узбекистан – Дня независимости.
Хочу подчеркнуть, что проводимые Вами дальновидная политика и жизненно важные преобразования в экономике общественно-политической и социальной сферах страны уже сегодня дают положительные результаты и неуклонно повышают международный авторитет Узбекистана на мировой арене.
Таджикистан, как ближайший сосед Узбекистана, с которым его связывают тысячи дружественных нитей, с неподдельным восхищением радуется этим достижениям.
Народы наших стран объединяет бесценный опыт многовековой дружбы и добрососедства, основанный на культурно-духовной близости, уважении интересов друг друга и стремлении к миру и согласию.
Для Таджикистана отношения с Узбекистаном всегда были и остаются основным приоритетом его внешней политики.
Мы глубоко удовлетворены доброй и конструктивной атмосферой таджикско-узбекского многопланового партнерства, и, конечно же, его динамичным развитием, отвечающим коренным интересам двух народов и региона  в целом.
Мы высоко ценим и Ваш, уважаемый Шавкат Миромонович, личный вклад в этот процесс.
С особой теплотой вспоминаю наши с Вами недавние результативные встречи во время моего государственного визита в Вашу прекрасную страну, в ходе которого был подписан исторический двусторонний  документ – Договор о стратегическом партнёрстве.
Убежден, что практическая реализация подписанных в рамках этого визита документов, так же как и намерений относительно совместной реализации ряда масштабных проектов в стратегических отраслях экономики, придаст новый мощный импульс плодотворному взаимодействию двух стран, ориентированному на долгосрочную перспективу.
Пользуясь возможностью, хочу выразить свою готовность вместе с Вами и в дальнейшем  прилагать все необходимые усилия во имя приумножения исторических традиций дружбы и взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами на качественно новой основе.
Выражаю уверенность в том, что благодаря нашим совместным усилиям взаимоотношения двух стран будут и впредь крепнуть и углубляться на благо народов Таджикистана и Узбекистана.
В этот светлый и праздничный день позвольте пожелать Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья и больших успехов в реализации Ваших планов и устремлений, направленных на процветание страны, а братскому  народу Узбекистана – мира, счастья и благополучия.