Prezident loyihalarni tezlashtirish boʻyicha topshiriqlar berdi
Toshkent viloyatida joriy yilda 622 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Quyichirchiq tumanida velosiped ishlab chiqarish loyihasi ulardan biridir. Xitoylik investorlar bilan hamkorlikda tashkil etiladigan ushbu korxonaga 80 million dollar investitsiya yoʻnaltirish, 260 million dollarlik mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev bu loyihaga alohida eʼtibor qaratdi. Velosiped ishlab chiqarishni koʻpaytirib, yoʻl boʻylarida yoʻlakchalar tashkil etib, velosipedda yurishni ommalashtirish zarurligini taʼkidladi.
“Bu sogʻlik degani. Odamlarimiz faqat mashinalarda yurmasdan, koʻproq velosiped haydasa, yuragi baquvvat boʻladi, umri uzayadi. Shuning uchun bu korxonani ishga tushirishni tezlashtirish kerak” dedi Prezident.
Korxona qurilishi joriy yil oktyabrda boshlanadi.
Davlatimiz rahbari sanoat, qishloq xoʻjaligi, transport, turizm sohalariga oid loyihalar boʻyicha ham mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Президент дал поручения по ускорению реализации проектов
Глава государства ознакомился с презентацией проектов по социально-экономическому развитию Ташкентской области.
В текущем году в области намечено реализовать 662 проекта. В их числе - производство велосипедов в Куйичирчикском районе. На предприятие, организуемое совместно с китайскими инвесторами, намечено привлечь 80 миллионов долларов инвестиций. Ожидается экспорт продукции на 260 миллионов долларов.
Проект вызвал особый интерес у главы нашего государства. Он отметил необходимость увеличения производства велосипедов, количества велодорожек и популяризации велоезды.
«Это укрепляет здоровье. Было бы хорошо, если бы наши люди не ездили только на машине, но и садились иногда за велосипед. Езда на нем улучшает работу сердца, продлевает жизнь. Поэтому необходимо ускорить запуск данного предприятия», сказал Президент.
Строительство предприятия начнется в октябре этого года.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по проектам касательно промышленности, сельского хозяйства, транспорта и туризма.