Prezident loyihalarni tezlashtirish boʻyicha topshiriqlar berdi
Toshkent viloyatida joriy yilda 622 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Quyichirchiq tumanida velosiped ishlab chiqarish loyihasi ulardan biridir. Xitoylik investorlar bilan hamkorlikda tashkil etiladigan ushbu korxonaga 80 million dollar investitsiya yoʻnaltirish, 260 million dollarlik mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev bu loyihaga alohida eʼtibor qaratdi. Velosiped ishlab chiqarishni koʻpaytirib, yoʻl boʻylarida yoʻlakchalar tashkil etib, velosipedda yurishni ommalashtirish zarurligini taʼkidladi.
“Bu sogʻlik degani. Odamlarimiz faqat mashinalarda yurmasdan, koʻproq velosiped haydasa, yuragi baquvvat boʻladi, umri uzayadi. Shuning uchun bu korxonani ishga tushirishni tezlashtirish kerak” dedi Prezident.
Korxona qurilishi joriy yil oktyabrda boshlanadi.
Davlatimiz rahbari sanoat, qishloq xoʻjaligi, transport, turizm sohalariga oid loyihalar boʻyicha ham mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

The Head of the state got acquainted with the presentation of projects on socio-economic development of Tashkent region.
It is planned to implement 662 projects in the region this year. Production of bicycles in Kuyichirchik district is among them. The enterprise, organized jointly with Chinese investors, will attract $80 million of investment. It is planned to export products for 260 million dollars.
The project aroused particular interest of the Head of the state. He noted the need for increasing the production of bicycles, the number of bicycle paths and popularization of bicycle riding.
“It strengthens health. It would be nice if our people drove not only a car, but also sometimes rode a bicycle. Riding bicycle improves the heart work, prolongs life. Therefore, it is necessary to accelerate the launch of this enterprise”, said the President.
Construction of the enterprise will begin in October this year.
The Head of the state gave instructions to responsible persons on projects related to industry, agriculture, transport and tourism.