Tadbirkorlik subyektlariga murojaatnoma
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 11 apreldagi “Tadbirkorlik faoliyati sohasidagi litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillarini yanada qisqartirish va soddalashtirish, shuningdek, biznes yuritish shart-sharoitlarini yaxshilash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-5409-sonli Farmoniga muvofiq, tadbirkorlarga yanada qulaylik yaratish maqsadida 2018 yil 1 iyundan turizm faoliyatini amalga oshirish boʻyicha litsenziyalarni berish Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasidan uning hududiy boʻlinmalariga oʻtkazilgan.
Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasining hududiy boʻlinmalari tomonidan turizm faoliyatini amalga oshirish boʻyicha litsenziya berish amaliyoti yangidan yoʻlga qoʻyilayotganligi sababli hamda tadbirkorlik subyektlarining huquqlarini buzilishini oldini olish maqsadida Qoʻmita tomonidan hududiy boʻlinmalarning litsenziya berish faoliyatini muvofiqlashtirish va takomillashtirish ishlari olib borilmoqda.
Shu munosabat bilan, Sizdan turizm faoliyatini amalga oshirish huquqini beruvchi litsenziyalarni olishda muammoli holatlar (litsenziyani koʻrib chiqish va berish muddatlari buzilishi, hujjatlarni asossiz qaytarish, qonunchilikda nazarda tutilmagan qoʻshimcha hujjatlarni taqdim etishni talab qilish va h.k.) yuzaga kelganda Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasining qoʻngʻiroqlar qabul qilish markaziga (+99871 200-00-88) yoki Litsenziyalash, sertifikatlash va turizm sohasida subyektlarning reyestrini yuritish boshqarmasiga (+99871 233-12-74) murojaat qilishingizni soʻraymiz.
Shuningdek, zarurat tugʻilganda yuqoridagi holatlar yuzasidan turizm faoliyatini amalga oshirish huquqini beruvchi litsenziya olish uchun berilgan ariza nusxasini Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasiga taqdim etish tavsiya etiladi va ariza oʻrnatilgan tartibda koʻrib chiqilib, belgilangan muddatlarda (10 ish kuni) qaror qabul qilinishi kafolatlanadi.

Обращение к субъектам предпринимательства
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11.04.2018 г. № УП-5409 “О мерах по дальнейшему сокращению и упрощению лицензионных и разрешительных процедур в сфере предпринимательской деятельности, а также улучшению условий ведения бизнеса”, а также в целях создания благоприятных условий для субъектов предпринимательства с 1 июня 2018 года функция Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма по выдаче лицензий на право осуществления туристской деятельности передана его территориальным подразделениям.
Учитывая то, что практика по выдаче лицензии территориальными подразделениями Госкомтуризма является новой, а также в целях предотвращения нарушения прав субъектов предпринимательства Госкомтуризмом ведется работа по координации и совершенствованию деятельности территориальных подразделений по выдаче лицензий на право осуществления туристской деятельности.
В этой связи, при возникновении проблемных ситуаций, связанных с получением лицензии на право осуществления туристской деятельности (нарушение сроков рассмотрения и выдачи лицензий, необоснованный возврат документов, требование предоставления документов, не предусмотренных законодательством и т.п.) просим обращаться по номеру Колл-Центра Госкомтуризма Республики Узбекистан (+99871 200-00-88) и Управления лицензирования, сертификации и ведения реестра субъектов сферы туризма (+99871 233-12-74).
Вместе с тем, при необходимости по вышеуказанным случаям рекомендуется предоставить в Госкомтуризмa Республики Узбекистан копию заявления о выдаче лицензии на осуществление туристской деятельности. Рассмотрение заявления в установленном порядке и принятие решения в определенные сроки (10 рабочих дней) гарантируется.