Sogʻliqni saqlash vazirligi: ONKOLOGIK XASTALIKLARGA SHIFO ISTAB XORIJGA BORISHGA HOJAT YOʻQ
Onkologik kasalliklar bugungi kunda butun dunyoda inson salomatligiga jiddiy taʼsir etayotgan dolzarb tibbiy-ijtimoiy muammodir. Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti maʼlumotiga koʻra, bunday kasalliklar bilan kasallanish koʻrsatkichi yildan yilga oʻsib bormoqda. Maʼlumki, onkologik kasalliklarning oldini olish va erta bosqichlarda aniqlash – juda muhim omil hisoblanadi. Onkologik kasalliklar erta bosqichda samarali davolansa, ushbu darddan toʻliq forigʻ boʻlishi mumkin.
Bu borada soʻnggi yillarda mamlakatimizda koʻplab amaliy saʼy-harakatlar amalga oshirilmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 4 aprelda qabul qilingan “2017 – 2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasida onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish va aholiga onkologik yordam koʻrsatishni takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori aholiga ixtisoslashgan onkologik tibbiy yordam koʻrsatish sifatini yaxshilash va koʻlamini kengaytirish, aholining barcha qatlamini toʻla qamrab oluvchi tizimni shakllantirish va rivojlantirishda muhim dasturilamal boʻlmoqda.
Mazkur qaror asosida koʻplab ishlar amalga oshirilmoqdi. Jumladan, joriy yil 28 avgust kuni Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida “Elekta Infinity” firmasining zamonaviy chiziqli tezlatkich nur berish uskunasining oʻrnatilganligi munosabati bilan, uning tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Maʼlumki, nur terapiya – onkologik bemorlarni davolashdagi asosiy usullardan biri hisoblanadi. U jarrohlik usuli bilan birga kombinirlangan va alohida shaklda qoʻllaniladi. Ushbu usul palliativ va simptomatik davo uchun ham ishlatiladi. Rivojlangan davlatlarda nur terapiya onkologik bemorlarning 60 foizdan ortigʻini davolashda qoʻllaniladi. Markazning nur terapiya oʻtkazuvchi chiziqli tezlatkichi bilan taʼminlanishi esa yildan yilga rivojlanib, yangilanib borayotgan yangi texnologiyalarni amaliyotda qoʻllash imkonini beradi va nur terapiya oʻtkaziladigan bemorlar kontingentining ortishiga, ularning hayot sifati va davolash natijalarining yaxshilanishiga olib keladi.
– Ushbu noyob va zamonaviy uskuna jahonning yetakchi klinikalaridagina mavjud boʻlib, Oʻzbekistonda ham ilk bor onkologik bemorlarni mana shunday ilgʻor nur terapiya yordamida davolash imkoni yaratilmoqda. Zamonaviy nur terapiyaning oʻrni va imkoniyatlari juda keng boʻlib, ushbu uskuna nishonga maksimal aniq davolovchi doza beradi va sogʻlom toʻqima hamda aʼzolarning zararlanish ehtimolini keskin kamaytiradi, – deydi Sogʻliqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov. – Natijada, davolash samaradorligi ortadi, remissiya davri uzayadi, hayot sifati yaxshilanadi, nojoʻya taʼsirlarning kamayishi hisobiga bemorlar nogironligi kamayadi, onkologik bemorlarning shifoxonada boʻlish davri qisqaradi. Bunday samaralarga erishish uchun nur terapiyaning ushbu zamonaviy hajmli (3D) konformatsiyalash usuli dunyoning rivojlangan davlatlarida ham keng qoʻllaniladi.
IMRT/VMAT uskunalarining qoʻshimcha ravishda yoʻllanilishi esa, hayot uchun muhim boʻlgan aʼzolarga doza yuklamasining keskin kamayishiga, nurdan keyingi asoratlar xavfining qisqarishiga va aniq jarayonga nisbatan optimal nur terapiya oʻtkazishga imkon beradi. Bugungi kunda bosh-boʻyin, koʻkrak qafasi, qorin boʻshligʻi va kichik chanoq aʼzolari oʻsma kasalliklarini davolashda rivojlangan davlatlarda ushbu texnologiya “oltin” standart hisoblanadi. Bundan tashqari, nur terapiyaning rotatsion uslubda tutamlar intensivligini modulyatsiya qilish (VMAT) natijasida, uskunaning oʻtkazuvchanlik qobiliyati vaqtining 2-3 barobar qisqarishiga erishiladi. Bu esa, oʻz navbatida oʻpka, prostata bezi kabi harakatchan aʼzolardagi oʻsma nishonlarini davolashda juda muhimdir.
Bir soʻz bilan aytganda, Sogʻliqni saqlash tizimining bunday yuqori texnologiyaga asoslangan, innovatsion va zamonaviy uskuna bilan taʼminlanishi Davlatimiz rahbarining halqimiz salomatligini saqlash yoʻlida olib borayotgan oqilona siyosati mahsulidir.

Министерство здравоохранения: В Узбекистане появилась возможность лечить онкологических пациентов по технологиям передовых клиник мира
2018-08-28 | Здравоохранение
В настоящее время онкологическая патология является одной из основных медико-социальных проблем, непосредственно влияющих на здоровье человека. По данным Всемирной организации здравоохранения, из года в год ростут показатели заболеваемости онкологическими болезнями. Известно, что профилактика и раннее выявление онкологических заболеваний считаются очень важным фактором. Если эти заболевания эффективно лечить на ранней стадии, то можно полностью излечиться.
В этом направлении за последние годы осуществляется немало практических усилий. Подписанное Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым 4 апреля 2017 года постановление «О мерах по дальнейшему развитию онкологической службы и совершенствованию онкологической помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы» послужило важным этапом для формирования и создания целостной системы по всеобщему охвату всех слоев населения при оказании качественной специализированной онкологической медицинской помощи.
Согласно данному постановлению осуществляется немало работ. В частности, 28 августа 2018 года в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре онкологии и радиологии состоялось открытие радиотерапевтического комплекса компании «Elekta Infinity», где установлен современный аппарат дистанционной лучевой терапии с линейным ускорителем электронов.
Известно, что лучевая терапия – один из основных методов лечения онкологических пациентов. Применяется, как в комбинированном с оперативным лечением, так и в самостоятельном вариантах, а также, как средство паллиативной и симптоматической терапии. Современная лучевая терапия в высокоразвитых странах используется не менее, чем у 60 процентов онкологических пациентов. Приобретение нашей клиникой линейного ускорителя для осуществления лучевой терапии позволит расширить контингент облучаемых больных, внедрить новые технологии, которые стремительно изменяются и совершенствуются. Эти изменения направлены на улучшение качества и результатов лечения.
— Это уникальное и современное устройство существует только в ведущих клиниках мира, теперь в Узбекистане тоже появилась возможность лечения онкологических больных с помощью такой передовой лучевой терапии. Современные представления о месте и возможностях лучевой терапии основываются на принципиальном положении о максимально точном подведении лечебной дозы к мишени с минимальным облучением здоровых тканей и критических органов, — говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов. — В результате, повышается эффективность проводимой терапии, удлиняется срок ремиссии, повышается качество жизни, за счет уменьшения побочных эффектов снижается инвалидизация пациентов, также сокращается период госпитализации больных. Для достижения этого эффекта используются современные методики объемной (3-D) конформной лучевой терапии, являющиеся в настоящее время основной общепринятой методикой в развитых странах.
Использование IMRT/VMAT дополнительно позволит значительно снизить дозовую нагрузку на критические органы, уменьшить риск постлучевых осложнений и оптимизировать лучевую терапию в конкретной клинической ситуации. На сегодняшний день эта технология является «золотым» стандартом лечения в развитых странах при опухолях головы/шеи, органов грудной клетки, брюшной полости, малого таза. Кроме того, ротационная методика лучевой терапии с модуляцией интенсивности пучка (VMAT) позволит значительно сократить время сеанса облучения в 2-3 раза, что увеличит пропускную способность оборудования. Это, в свою очередь, чрезвычайно актуально при лечении движущихся мишеней, таких как опухоли в легком и рак предстательной железы.
Словом, обеспечение системы здравоохранения подобным инновационным и современным аппаратом, основанным на высокие технологии, является результатом разумной политики главы государства на пути заботы о здоровье населения.