Singapur oʻqituvchilari kasaba uyushmasi bosh kotibi Mayk Tiruman bilan uchrashuv
Joriy yilning 25 avgust kuni Xalq taʼlimi vazirligida vazir Sh.Shermatov va Singapur oʻqituvchilari kasaba uyushmasi kotibi hamda “Educare” xalqaro konsalting kompaniyasi raisi Mayk Tiruman oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida M.Tiruman xalq taʼlimi sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar bilan tanishdi, shuningdek, M.Tiruman Singapurning taʼlim tizimi haqida soʻzlab, mamlakatining ushbu sohadagi islohotlar tajribasi bilan oʻrtoqlashdi.
Muhokama jarayonida, tomonlar sifatli taʼlim tizimini rivojlantirishda oʻqituvchilar rolining ahamiyati, kasbiy malakasini rivojlantirish zaruriyati va ularning malakasini oshirish toʻgʻrisida taʼkidlab oʻtishdi. M.Tiruman Singapurda oʻqituvchilarning malakasini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar haqida soʻzlab berdi.
Shu kuni, Mayk Tiruman Ekspert-tahlil kengashi tashabbusi bilan Inha universtitetida Toshkent shahri umumtaʼlim maktablari direktorlari va nodavlat taʼlim muassasalari rahbarlari bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida M.Tiruman “XXI asr taʼlimi. Singapur tajribasi” mavzusida taqdimot oʻtkazdi. Unda u Singapurda taʼlim sohasidagi islohotlar, Singapur maktablarining tajribasi va oʻqituvchilarning oʻquv jarayonidagi asosiy roli haqida soʻz yuritdi.

Встреча с генеральным секретарем профсоюза учителей Сингапура Майк Тируманом
25 августа в Министерстве народного образования состоялась встреча Министра Шерзода Шерматова с генеральным секретарем профсоюза учителей Сингапура и председателем международной консалтинговой компании «Educare» Майк Тируманом.
В ходе встречи М.Тируман был ознакомлен с проводимыми реформами в сфере народного образования, а также М.Тируман рассказал о существующей системе образования Сингапура, поделился опытом своей страны по реформам в этой сфере.
Обмениваясь мнениями и обсуждая вопросы, Стороны подчеркнули важность роли учителей в разработке качественной системы образования и необходимость в постоянном профессиональном развитии учителей, повышения их квалификации. М.Тируман рассказал о мерах, направленных на повышение квалификации учителей.
В этот же день по инициативе Экспертно-аналитического совета МНО, в Университете Инха, Майк Тируман встретился с директорами общеобразовательных школ и руководителями негосударственных образовательных учреждений г.Ташкента.
В ходе встречи М.Тируман провел презентацию на тему «Образование в 21 веке. Опыт Сингапура», в которой он рассказал о реформах Сингапура в сфере образования, об опыте сингапурских школ и ключевой роли учителя.