Atrof-muhitga taʻsirni baholash nima uchun muhim?
Poytaxtimizning “Wyndham Tashkent” mehmonxonasida Oʻzbekistonda atrof-muhitga taʻsirni baholash tizimini joriy etishning ahamiyatiga bagʻishlangan seminar oʻtkazildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi, Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologiya markazining mamlakatimizdagi filiali, BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi va Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining mamlakatimizdagi loyihalari koordinatori (YEXHT) hamkorligida tashkil etilgan tadbirda Oliy Majlis Senati aʻzolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, tegishli vazirlik va idoralar mutaxassislari, nodavlat va notijorat tashkilotlar vakillari, oliy oʻquv yurtlarining professor va oʻqituvchilari ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi raisi oʻrinbosari Oʻ.Oʻtayev, Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologiya markazining mamlakatimizdagi filiali direktori Sh.Umarova, BMT Yevropa iqtisodiyot komissiyasi atrof-muhit masalalari boʻyicha hududiy maslahatchisi S.Radnaaragchaa, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining mamlakatimizdagi loyihalari koordinatori J.Makgregor va boshqalar ona tabiatni asrash va unga zarar keltiradigan omillarni bartaraf etish, shuningdek, atrof-tabiiy muhitga koʻrsatilayotgan antropogen taʻsirni kamaytirishda ekologik xavfsizlikni taʻminlovchi kompleks choralarni qabul qilish muhim ahamiyat kasb etishini taʻkidladi.
Tadbirda qayd etilganidek, Oʻzbekiston Respublikasining “Tabiatni muhofaza qilish toʻgʻrisida”, “Ekologik ekspertiza toʻgʻrisida”gi qonunlarida atrof-muhit va tabiatni asrash muhimligi koʻrsatib oʻtilgan. Unga muvofiq, har bir obyekt davlat ekologik ekspertizasidan oʻtkazilishi belgilangan. Chunki mamlakatda qishloq xoʻjaligi va sanoatning tez surʻatlarda rivojlanishi, avtotransport vositalari sonining koʻpayishi kuzatilmoqda. Bularning barchasi tabiiy muhitga sezilarli darajada taʻsir etmoqda.
Ekspertlarning xulosasiga koʻra, inson salomatligiga taʻsir etuvchi omillarning 20-25 foizi atrof-muhit bilan bogʻliq ekan. Masalan, atmosfera havosi va suv obyektlarining ifloslanishi, tuproqning degradatsiyasi, zararlangan atrof-muhitda yetishtirilayotgan, yoki ishlab chiqarilayotgan oziq-ovqat mahsulotlarining sifati va boshqa omillar inson salomatligiga oʻz taʻsirini koʻrsatmay qolmaydi.
– Shu sababli tabiatga koʻrsatilayotgan salbiy taʻsirni kamaytirish boʻyicha tizimli hamda har tomonlama puxta oʻrganilgan kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish zarur, – dedi qoʻmita huzuridagi Davlat ekologik ekspertiza markazi boshqarma boshligʻi Adham Qurbonov. – Ushbu seminar mamlakatimizda davlat ekologik ekspertizasi sohasidagi qonun va qonunosti hujjatlarni xalqaro standartlar va Espo Konvensiyasi talablaridan kelib chiqqan holda moslashtirish, bu borada xorij tajribasini oʻrganish va tahlil qilishga bagʻishlandi. Yana bir asosiy maqsad Oʻzbekistonda atrof-muhitga taʻsirni baholash tizimini joriy etish ahamiyatini oʻrganishdir. Bunda huquqiy masalalar boʻyicha xalqaro ekspert Yerji Yendroshkaning atrof-muhitga taʻsirni baholashning xalqaro konsepsiyasi va Espo Konvensiya talablari haqida maʻruzasi ishtirokchilarda katta qiziqish oʻygʻotdi.
BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasining Transchegaraviy kontekstda atrof-muhitni baholash toʻgʻrisidagi Konvensiyasi 1991 yil 25 fevralda Finlyandiyaning Espo shahrida qabul qilingan. Ushbu Espo Konvensiyasiga 50 ga yaqin mamlakat aʻzo boʻlgan.
– Garchi Oʻzbekiston Espo Konvensiyasiga aʻzo boʻlmasa-da, unda koʻrsatilgan tartib va talablar shu zamin tabiati va atrof-muhitini muhofaza qilish masalalari bilan hamohangdir, – dedi huquqiy masalalar boʻyicha xalqaro ekspert Yerji Yendroshka. – Atrof-muhit muhofazasida qoʻshni mamlakatlar bilan oʻzaro kelishuvlar muhim ahamiyatga ega. Bunday kelishuvlar ushbu Konvensiyada muvofiqlashtirilgan. Shu jihatdan bugungi uchrashuvda Oʻzbekistonda atrof-muhitga taʻsirni baholash tizimini joriy etishning ahamiyatini tajribalar asosida koʻrsatishga muvaffaq boʻldik. Bunda turli loyihalarni amalga oshirishda har bir rejalashtirilayotgan faoliyatning ekotizimlar va inson salomatligiga salbiy taʻsirining oldini olishga eʻtibor qaratish lozim.
Tadbirda xalqaro ekspertlar tomonidan taklif etilgan tajriba va fikr-mulohazalar mamlakatimizda atrof-muhitga taʻsirni baholash va davlat ekologik ekspertizasidan oʻtkazish bosqichlarini hamda bu borada milliy qonunchilikni takomillashtirishga xizmat qiladi.

Оценка воздействия на окружающую среду важна для охраны природы
В столичной гостинице «Wyndham Tashkent» состоялся семинар, посвященный важности внедрения в Узбекистане системы оценки воздействия на окружающую среду.
В мероприятии, организованном при сотрудничестве Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, филиала Регионального экологического центра Центральной Азии в нашей стране, Европейской экономической комиссии ООН и координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, участвовали члены Сената Олий Мажлиса, депутаты Законодательной палаты, специалисты соответствующих министерств и ведомств, представители негосударственных некоммерческих организаций, профессора и преподаватели высших учебных заведений.
Заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды У.Утаев, директор филиала Регионального экологического центра Центральной Азии в нашей стране Ш.Умарова, региональный советник по вопросам окружающей среды Европейской экономической комиссии ООН С.Раднаарагчаа, координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Ж.Макгрегор и другие отметили, что важное значение имеют охрана природы и устранение причиняющих ей вред факторов, а также принятие комплексных мероприятий, обеспечивающих экологическую безопасность в снижении антропогенного воздействия на окружающую природную среду.
Как отмечалось на мероприятии, законами Республики Узбекистан “Об охране природы”, “Об экологической экспертизе” предусмотрена важность охраны окружающей среды и природы. В соответствии с ними установлено, что каждый объект должен пройти государственную экологическую экспертизу, так как в стране наблюдается стремительное развитие сельского хозяйства и промышленности, увеличение количества автотранспортных средств. Все это оказывает существенное воздействие на природную среду.
По мнению экспертов, 20-25 процентов факторов, оказывающих воздействие на здоровье человека, связаны с окружающей средой. К примеру, такие факторы, как загрязнение атмосферы и водных объектов, деградация почв, качество выращиваемой либо производимой в загрязненной окружающей среде продовольственной продукции и другие, несомненно, воздействуют на здоровье человека.
– В этой связи необходимо реализовать системные и тщательно обдуманные комплексные мероприятия по снижению уровня негативного воздействия на природу, – говорит начальник управления Центра государственной экологической экспертизы при комитете Адхам Курбонов. – Данный семинар был посвящен совершенствованию законодательных и подзаконных актов в сфере государственной экологической экспертизы в соответствии с международными стандартами и положениями Конвенции Эспо, изучению и анализу зарубежного опыта в данном направлении. Одной из приоритетных целей является изучение важности внедрения в Узбекистане оценки воздействия на окружающую среду. Огромный интерес у участников вызвал доклад международного эксперта ОБСЕ по правовым вопросам Ержи Ендрошки, посвященный международной концепции оценки воздействия на окружающую среду и положениям Конвенции Эспо.
Конвенция об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте Европейской экономической комиссии ООН была принята 25 февраля 1991 года в городе Эспо Финляндии. В Конвенции Эспо состоят около 50 стран.
– Несмотря на то, что Узбекистан не является членом Конвенции Эспо, предусмотренные в ней порядок и требования созвучны с вопросами охраны природы и окружающей среды этой благодатной земли, – говорит международный эксперт ОБСЕ по правовым вопросам Ержи Ендрошка. – Важное значение в охране окружающей среды имеют взаимные соглашения с соседними странами. Подобные соглашения координируются этой Конвенцией. В этой связи на сегодняшней встрече нам удалось на основе опытов продемонстрировать значение внедрения в Узбекистане системы оценки воздействия на окружающую среду. При этом в реализации различных проектов необходимо уделить внимание предотвращению негативного воздействия каждой планируемой деятельности на экосистемы и здоровье человека.
Опыт, мнения и суждения, предложенные в ходе мероприятия международными экспертами, будут способствовать совершенствованию оценки этапов воздействия на окружающую среду и проведения государственной экологической экспертизы, а также национального законодательства в сфере.