Shavkat Mirziyoyev “Samarkand city” qurilishiga doir loyihalar bilan tanishdi
Ma’lumki, Amir Temur ko‘chasining ikki yonida qariyb 14 gektar maydonda “Samarkand city” bunyod etish rejalashtirilgan. 2017-2020 yillarga mo‘ljallangan tadbirlar dasturi doirasida amalga oshirilayotgan mazkur loyiha Samarqandning turistik salohiyatini zamon talablari darajasiga ko‘tarishga qaratilgan. Bugungi kunda xorijlik investorlar jalb etilib, bir nechta shartnoma va bitimlar imzolangan.
Samarqandning hozirgi sayyohlik salohiyati tarixiy qadamjolar hisobiga. “Samarkand city” zamonaviy turizm markazi bo‘ladi. Dunyoda nimaiki xizmat turlari bo‘lsa, bu yerda muxayyo bo‘lishi kerak. Bu yerdagi inshoot va ko‘ngilochar maskanlar muntazam ishlashi, xarajatni oqlab, daromad keltirishi zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Samarqand shahri Bosh rejasini xorijlik mutaxassislar bilan birgalikda loyihalashtirish, katta mehmonxonalar bilan birga sayyohlar uchun kichik-kichik otellar ham bunyod etish zarurligini ta’kidladi.
Samarqandda yo‘llar, binolar, transport infratuzilmasi, o‘rindiqlargacha - hamma-hammasi chuqur o‘ylanishi, insonlar uchun qulay bo‘lishi lozim, dedi davlatimiz rahbari.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами по строительству «Samarkand city»
Президент Шавкат Мирзиёев 18 августа ознакомился с проектами по развитию инфраструктуры города Самарканда.
Как известно, запланировано строительство «Samarkand city» на площади почти в 14 гектаров вдоль улицы Амира Темура. Проект реализуется в рамках программы мер по ускоренному развитию туристского потенциала города Самарканда и Самаркандской области на 2017-2020 годы. К нему привлечены иностранные инвесторы, подписаны первые договоры и соглашения.
"За счет исторических памятников Самарканда «Samarkand city» станет центром современного туризма. Необходимо сделать так, чтобы в нем оказывались передовые услуги сферы. Сооружения и развлекательные центры должны работать постоянно, оправдывать вложенные средства и приносить доход", сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны отметил необходимость проектирования генерального плана Самарканда в сотрудничестве с зарубежными специалистами, строительства наряду с большими отелями малых гостиниц.
"Все в Самарканде - дороги, здания, транспорт, даже скамейки - должно быть продумано и удобно для людей", сказал глава государства.