Shavkat Mirziyoyev “Samarkand city” qurilishiga doir loyihalar bilan tanishdi
Ma’lumki, Amir Temur ko‘chasining ikki yonida qariyb 14 gektar maydonda “Samarkand city” bunyod etish rejalashtirilgan. 2017-2020 yillarga mo‘ljallangan tadbirlar dasturi doirasida amalga oshirilayotgan mazkur loyiha Samarqandning turistik salohiyatini zamon talablari darajasiga ko‘tarishga qaratilgan. Bugungi kunda xorijlik investorlar jalb etilib, bir nechta shartnoma va bitimlar imzolangan.
Samarqandning hozirgi sayyohlik salohiyati tarixiy qadamjolar hisobiga. “Samarkand city” zamonaviy turizm markazi bo‘ladi. Dunyoda nimaiki xizmat turlari bo‘lsa, bu yerda muxayyo bo‘lishi kerak. Bu yerdagi inshoot va ko‘ngilochar maskanlar muntazam ishlashi, xarajatni oqlab, daromad keltirishi zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Samarqand shahri Bosh rejasini xorijlik mutaxassislar bilan birgalikda loyihalashtirish, katta mehmonxonalar bilan birga sayyohlar uchun kichik-kichik otellar ham bunyod etish zarurligini ta’kidladi.
Samarqandda yo‘llar, binolar, transport infratuzilmasi, o‘rindiqlargacha - hamma-hammasi chuqur o‘ylanishi, insonlar uchun qulay bo‘lishi lozim, dedi davlatimiz rahbari.

Shavkat Mirziyoyev became familiar with projects on “Samarkand city” construction
On August 18, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with projects on development of infrastructure of the city of Samarkand. This was reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan.
As it is known, the construction of "Samarkand city" is planned on an area of almost 14 hectares along the Amir Temur street. The project is implemented within the framework of the program of measures on accelerating development of the tourism potential of the city of Samarkand and Samarkand region for 2017-2020. Foreign investors are attracted, the first contracts and agreements are signed.
“Samarkand city” will become a center of modern tourism due to its historical monuments. It is necessary to make sure that it provides advanced services in the sphere. Facilities and entertainment centers should work constantly, justify the invested funds and bring income”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of the state noted the need to design a master plan of Samarkand in cooperation with foreign experts, construction of small hotels along with large ones.
"All in Samarkand – roads, buildings, transport, even benches – should be thought out and convenient for people”, the President said.