Prezidentlar Mirzo Ulug‘bek rasadxonasini borib ko‘rdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon Mirzo Ulug‘bek muzey-majmuasini borib ko‘rdi.
Ushbu majmua buyuk olim qurdirgan rasadxona yonida tashkil etilgan. 2010 yilda O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov tashabbusi bilan qayta qurilgan.
Muzey ikki zal va olti bo‘limdan iborat. Undan Mirzo Ulug‘bek davriga oid yuzdan ziyod ashyolar, kitoblar, qo‘lyozmalar, asl nusxadagi kvadrant asbobi o‘rin olgan. Shuningdek, maketlar, monitorlarda Mirzo Ulug‘bek haqidagi qo‘shimcha ma’lumotlar namoyish etilgan.
Emomali Rahmon rasadxonaga yuksak baho berdi. Dunyoning aksariyat o‘lkalari qoloq bo‘lgan o‘rta asrlarda ajdodlarimiz yuksak ilmiy kashfiyotlar qilgani, ular hali-hamon odamlarni hayratga solishini ta’kidladi.

Президенты посетили обсерваторию Мирзо Улугбека
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Таджикистана Эмомали Рахмон посетили музейный комплекс Мирзо Улугбека.
Комплекс организован рядом с обсерваторией, возведенной великим ученым. В 2010 году он был реконструирован по инициативе Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
Музей состоит из двух залов и шести разделов. Здесь выставлено более ста экспонатов, относящихся ко времени Мирзо Улугбека, книги, рукописи, оригинал квадранта. Также установлены макеты, на мониторах представлена дополнительная информация о Мирзо Улугбеке.
Эмомали Рахмон дал высокую оценку обсерватории. Отметил, что в средние века наши великие предки, опережая свое время, совершали прорывные научные открытия, которые и поныне восхищают людей.