Prezidentlar Mirzo Ulug‘bek rasadxonasini borib ko‘rdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon Mirzo Ulug‘bek muzey-majmuasini borib ko‘rdi.
Ushbu majmua buyuk olim qurdirgan rasadxona yonida tashkil etilgan. 2010 yilda O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov tashabbusi bilan qayta qurilgan.
Muzey ikki zal va olti bo‘limdan iborat. Undan Mirzo Ulug‘bek davriga oid yuzdan ziyod ashyolar, kitoblar, qo‘lyozmalar, asl nusxadagi kvadrant asbobi o‘rin olgan. Shuningdek, maketlar, monitorlarda Mirzo Ulug‘bek haqidagi qo‘shimcha ma’lumotlar namoyish etilgan.
Emomali Rahmon rasadxonaga yuksak baho berdi. Dunyoning aksariyat o‘lkalari qoloq bo‘lgan o‘rta asrlarda ajdodlarimiz yuksak ilmiy kashfiyotlar qilgani, ular hali-hamon odamlarni hayratga solishini ta’kidladi.

Presidents visited the Mirzo Ulugbek Observatory
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of Tajikistan Emomali Rahmon visited the Museum complex named after Mirzo Ulugbek. This was reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan.
The complex is organized next to the observatory erected by the great scientist. On the initiative of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov it was reconstructed in 2010.
The Museum consists of two halls and six sections. There are more than a hundred exhibits related to the time of Mirzo Ulugbek, books, manuscripts, the original quadrant. In addition, layouts are installed, monitors provide additional information about Mirzo Ulugbek.
Emomali Rahmon gave a high assessment to the Observatory. He noted that in the Middle Ages, our great ancestors, ahead of their time, made breakthrough scientific discoveries, which still delight people.