2018-08-17 | Siyosat
O‘zbekiston va Tojikiston delegatsiyalarining keng tarkibdagi muzokaralari boshlandi. Unda asosiy e’tibor savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga qaratildi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasida erkin savdo tartibi joriy qilingan. 2002 yilda Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya tuzilgan. Ushbu komissiyalarning hamraislari ikki mamlakat Bosh vazirlari ekani tomonlarning bu aloqalarga katta ahamiyat berishidan dalolatdir.
2018 yil ikki tomonlama munosabatlar tarixida g‘oyat muvaffaqiyatli bo‘ldi. Yil boshidan buyon turli darajalarda ellikdan ortiq uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning to‘rtta majlisi o‘tkazildi.
O‘zaro savdo hajmi joriy yilning birinchi yarmida 2017 yilning shu davriga nisbatan 35 foizdan ziyod o‘sdi. Qiymati 300 million dollardan ziyod bo‘lgan savdo shartnomalari va bitimlar imzolandi.
“Hamkorligimizda hali ishga solinmagan imkoniyatlar juda ko‘p. Shunday ishlashda davom etsak, tez orada tovar ayriboshlash hajmini 500 million dollarga yetkazamiz. Aslida salohiyatimiz – kamida 1 milliard dollar”, dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaga o‘zaro savdo hajmini oshirish va tarkibini diversifikatsiya qilishni izchil davom ettirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Ikki mamlakat biznes tuzilmalari va chegaraoldi hududlari o‘rtasida kooperatsiyani kengaytirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rish zarurligi ta’kidlandi. Qishloq xo‘jaligi texnikasini yig‘ish, qurilish materiallari, oziq-ovqat, tayyor to‘qimachilik, elektrotexnika mahsulotlari va boshqa tovarlarni ishlab chiqarish loyihalarini tezlashtirishga kelishib olindi.
Transport va tranzit tashish, energetika va gidroenergetika, suvdan foydalanish sohalarida o‘zaro manfaatli kelishuvlarga erishildi. Terrorizm, ekstremizm va transmilliy jinoyatchilikka qarshi kurashish, huquqni muhofaza qilish organlari hamkorligi samarаdorligini oshirish masalalari muhokama qilindi.

Прорывной год в истории двусторонних отношений
Начались переговоры делегаций Узбекистана и Таджикистана в расширенном составе. Основное внимание уделено вопросам развития торгово-экономического сотрудничества.
Между нашими странами установлен режим свободной торговли. С 2002 года действует Межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству.
Сопредседателями комиссии являются Премьер-министры двух стран, что свидетельствует о важном значении, придаваемом сторонами партнерству в этой сфере.
2018 год стал прорывным в истории двусторонних отношений. С начала текущего года состоялось более 50 встреч на различных уровнях. Состоялось четыре заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
В первой половине текущего года объем взаимной торговли вырос более чем на 35 процентов по сравнению с аналогичным периодм 2017 года. Заключены торговые договоры и соглашения на сумму свыше 300 миллионов долларов.
“В нашем сотрудничестве есть еще много незадействованных возможностей. Продолжая работу в таком темпе, вскоре доведем объем товарооборота до 500 миллионов долларов. На самом деле наш потенциал – минимум 1 миллиард долларов”, сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
Межправительственной комиссии по торгово-экономическому партнерству поручено последовательно продолжить работу по наращиванию взаимной торговли и диверсификации ее структуры. Отмечена необходимость принятия совместных мер по расширению кооперации между бизнес-структурами и пограничными регионами двух стран. Достигнуты договоренности об ускорении реализации проектов по сборке сельскохозяйственной техники, производству строительных материалов, продуктов питания, готовой текстильной, электротехнической продукции и других товаров.
Достигнуты взаимовыгодные соглашения в сферах транспорта и транзита, энергетики, водопользования. Обсуждены вопросы противодействия терроризму, экстремизму, транснациональной преступности, повышению эффективности взаимодействия правоохранительных органов.