2018-08-13 | Jamiyat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 13 apreldagi PQ–3666-son qarori bilan Adliya vazirligiga davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyatida huquqni qo‘llash amaliyotini izchil va bir xilda ta’minlash bo‘yicha choralarni amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
Qisqa muddat ichida Adliya vazirligi, uning hududiy boshqarmalari hamda tuman (shahar) adliya bo‘limlari tomonidan mazkur yo‘nalishda bir qator ishlar amalga oshirilib, ijobiy natijalarga erishildi.
O‘tgan uch oy davomida respublika bo‘yicha jami bo‘lib 650 taga yaqin (respublika, viloyat va tuman (shahar) darajalaridagi) tashkilotlarda 7000 dan ko‘p qonunbuzilish holatlari aniqlangan. Qonunbuzilishlar asosan ta’lim, sog‘liqni saqlash, mehnat, kommunal xizmatlari, yer ajratish, ma’muriy javobgarlikka tortish va boshqa sohalarda yo‘l qo‘yilgan.
Yo‘l qo‘yilgan qonunbuzilishlarni bartaraf etish yuzasidan davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlariga 290 ta taqdimnomalar (70nafar aybdor xodimlarga ish beruvchilar tomonidan intizomiy jazo choralari qo‘llanildi), aybdor shaxslarni ma’muriy javobgarlikka tortish yuzasidan sudlarga 82 tataklif kiritildi.
Bundan tashqari, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlariga kelgusida sodir etilishi mumkin bo‘lgan qonunbuzilishlarni oldini olish 2500 dan ortiq ogohnomalar kiritildi.
Aniq misollar keltiriladigan bo‘lsa, Adliya vazirligiga fuqaro U.D. Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tomonidan 2018 yil 22 mayda o‘tkazilgan malaka imtihoni natijalari bekor qilinganligidan norozi bo‘lib murojaat qilgan. Mazkur holat vazirlik tomonidan batafsil o‘rganib chiqilib, tegishli amaliy chora-tadbirlar amalga oshirildi, natijada malaka imtihoni muvaffaqiyatli topshirgan 20 nafar fuqarolarga, shu jumladan U.D.ga baholovchi malaka sertifikatlari berilishi ta’minlandi. Qo‘mitaning aybdor xodimiga nisbatan chora ko‘rildi.
Shuningdek, Adliya organlari tomonidan tuman (shahar) obodonlashtirish boshqarmalari, tuman (shahar) yo‘l ekspluatatsiya korxonalari, avtomobil yo‘llari bosh boshqarmalari huzuridagi ekspluatatsiya liniya korxonalarining faoliyati hamda Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 10 maydagi 349-son qarorining bajarilishi o‘rganildi. O‘rganish davomida bir qator qonunbuzilish holatlari aniqlandi va ularni bartaraf etish yuzasidan tegishli choralar ko‘rildi.
Jumladan, 28 nafar fuqarolarning manfaatlarini ko‘zlab fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarga da’vo arizalari kiritilib, 67,4 mln. sum pul mablag‘lari undirib berildi.
Shu bilan birga, obodonlashtirish sohasini hamda mehnat to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini ilg‘or xalqaro tajribalarni inobatga olgan holda takomillashtirish yuzasidan 11 ta yo‘nalishda 40 ga yaqin takliflar ishlab chiqilib, Vazirlar Mahkamasiga taqdim etildi.
Bundan tashqari, vazirlik tomonidan xalq ta’limi tizimi rivojlanishiga salbiy ta’sir qiluvchi salbiy omillar tahlil qilinib, ularni bartaraf etish yuzasidan 11 ta yo‘nalishda 28 ga yaqin takliflar ishlab chiqilib, Prezident devoni hamda Hukumat idoralariga taqdim etildi.
Shu bilan bir qatorda, mamlakatimizning iqtisodiyotini yangi pog‘onaga ko‘tarish, investitsiya muhitini yaxshilash, bozorlar faoliyatini takomillashtirish, qonunchilikdagi kollizion normalarni bartaraf etishga qaratilgan tegishli O‘zbekiston Respublikasi Qonuni hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori va farmoni loyihalari ishlab chiqilgan.
Ularning biri joriy yilning 1 avgust kuni mamlakatimiz rahbari tomonidan imzolandi, xususan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida investitsiya muhitini tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi.

Министерством юстиции обеспечена выдача сертификата 20 оценщикам
Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП–3666 от 13 апреля 2018 года на Министерство юстиции была возложена задача по осуществлению мер по последовательному и равномерному обеспечению правоприменительной практики в деятельности органов государственного и хозяйственного управления, местных органов государственной власти.
В кратчайшие сроки Министерством юстиции, его территориальными управлениями и районными (городскими) отделами юстиции осуществлен ряд работ в данном направлении, достигнуто положительных результатов.
За минувшие три месяца в почти 650 организациях (республиканского, областного и районного (городского) уровней) по республике выявлено свыше 7000 случаев нарушения закона. Нарушения закона в основном приходятся на долю сфер образования, здравоохранения, труда, коммунальных услуг, выделения земель, привлечения к административной ответственности и других.
По устранению допущенных нарушений закона в органы государственного и хозяйственного управления, местные органы государственной власти внесены 290 представлений (в отношении 70 виновных работников работодателями применены меры дисциплинарного наказания), по привлечению виновных к административной ответственности в суды внесены 82 предложения.
Кроме того, для предотвращения возможных нарушений закона в будущем в органы государственного и хозяйственного управления, местные органы государственной власти внесены более 2500 предупреждений.
Если говорить на основе конкретных примеров, в Министерство юстиции обратился гражданин У.Д. ссылаясь на отмену результатов квалифицированных экзаменов, проведенных Государственным комитетом по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции 22 мая 2018 года. Данная ситуация была подробно изучена министерством, осуществлены соответствующие практические мероприятия, в результате обеспечена выдача квалифицированных сертификатов по оценочной деятельности успешно сдавшим квалифицированные экзамены 20 гражданам, в том числе У.Д. В отношении виновного работника Комитета применена мера наказания.
Кроме того, органами юстиции изучена деятельность районного (городского) управления благоустройства, районных (городских) предприятий по эксплуатации дорог, предприятий эксплуатационных линий при главном управлении автомобильных дорог и реализация постановления Кабинета Министров №349 от 10 мая 2018 года. В ходе изучения определен ряд случаев нарушений закона, предприняты соответствующие меры по их устранению.
В том числе, во имя интересов 28 граждан в суды по гражданским делам внесены исковые заявления, взыскано 67,4 млн. сумов средств.
Кроме того, по совершенствованию благоустроительной сферы и законодательных актов о труде с учетом передового международного опыта в 11 направлениях разработано около 40 предложений, которые внесены в Кабинет Министров.
Кроме того, министерством проанализированы негативные факторы, оказывающие негативное воздействие на развитие системы народного образования, по устранению которых в 11 направлениях разработано около 28 предложений, которые представлены в Аппарат Президента и правительственные ведомства.
Вместе с тем, разработаны проекты соответствующих Закона Республики Узбекистан, постановления и указа Президента, направленные на поднятие экономики страны на новый уровень, улучшение инвестиционного климата, совершенствование деятельности рынков, устранение коллизионных норм в законодательстве.
Один из них был подписан главой государства 1 августа нынешнего года, в частности был принят Указ Президента Республики Узбекистан “О мерах по коренному улучшению инвестиционного климата в Республике Узбекистан”.