“Macro-Advisory” konsalting kompaniyasi xulosasi: O‘zbekiston – eng istiqbollid avlatlardan biri
“O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati bosh ofisida AQSHning “Air Products” kompaniyasi ijrochi direktori, prezidenti va direktorlar kengashi raisi Seyfi Gasemi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi Alisher Sultonov va AQSHning “Air Products” kompaniyasi ijrochi direktori, prezidenti va direktorlar kengashi raisi Seyfi Gasemi tomonlar o‘rtasida manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratdi.
Mazkur “Air Products” jahonda o‘z nufuziga bo‘lgan kompaniya hisoblanadi. U o‘zining 50 mamlakatda 15 ming nafarga yaqin xodimiga ega. Kompaniyaturli tarmoqlar asosida faoliyat ko‘rsatishga ixtisoslashgan.
Kompaniya O‘zbekistonga uzoq muddatli to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni kiritishdan manfaatdor. Janob Gasemining ta’kidlashicha, kompaniya yurtimiz bozorida to‘la qonli ishtirokchiga aylanish istagida. Mamlakatimiz iqtisodiyotining turli sohalari, jumladan, neft-gaz, kimyo, farmatsevtika, metallurgiya va boshqalar, ehtiyoji uchun sanoat gazini ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarga investitsiya kiritishga tayyor. Tabiiy gazdan polimerlar ishlab chiqarish (MTO) bo‘yicha loyihaga ham qiziqish bildirmoqda.
Uchrashuv chog‘ida Xitoy, Saudiya Arabistoni, Rossiya va O‘zbekistonkompaniya rahbariyati istiqbolli va xorijiy investorlar uchun xavfsiz davlatlar deb tan olingani va mamlakatimizga investitsiya kiritish borasida qaror qabul qilganini alohida ta’kidlab o‘tdi janob Seyfi Gasemi.
Ma’lum bo‘lishicha, “Air Products” kompaniyasi “Macro-Advisory” konsalting kompaniyasini jalb qilgan holda dunyoning istiqbolli davlatlarini aniqlash maqsadida mustaqil audit o‘tkazgan. Unga ko‘ra, yurtimizning barcha soha va jabhalarida amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va kafolatlash, investorlar va ishbilarmonlar huquqini himoya qilish, moliya va sud sohalaridagi o‘zgarishlar va yana,eng muhimi, korrupsiyaga qarshi kurash mexanizmlarini joriy etish borasida sa’y-harakatlar O‘zbekiston nafaqat mintaqada, balki butun dunyoda investitsiya kiritish bo‘yicha eng istiqbolli davlatlardan biri deb topilgan.
Yakunda tomonlar qo‘shma ishchi guruh tuzish va ikki oy muddatda neft-gaz, kimyo va metallurgiya sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish borasida aniq takliflar ishlab chiqishga kelishib oldi.

Перспективы сотрудничества в нефтегазовой отрасли
В акционерном обществе «Узбекнефтегаз» 8 августа состоялась встреча с делегацией во главе с председателем совета директоров, президентом и исполнительным директором американской компании «Air Products» Сейфи Гасеми.
На встрече заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель правления акционерного общества "Узбекнефтегаз" А. Султанов отметил, что по инициативе Президента Шавката Мирзиёева в нашей стране осуществляется широкомасштабная работа по дальнейшему улучшению деловой среды и привлечению иностранных инвестиций.
На мероприятии обсуждены вопросы инвестирования в проекты, реализуемые в нефтегазовой отрасли Узбекистана.
Сотрудничество с компанией «Air Products» выгодно не только для нашей страны, но и всего региона. Отмечалось, что компанией принято решение о дальнейшем инвестировании в четыре приоритетные страны мира – в Китай, Саудовскую Аравию, Российскую Федерацию и Узбекистан, которые являются наиболее перспективными, выгодными и надежными для иностранных инвесторов. Для определения данного перечня был проведен независимый аудит перспективных стран мира с привлечением консалтинговой компании «Macro-Advisory».
По результатам данного аудита, благодаря широкомасштабным изменениям, охватывающим все направления комплексного развития и обновления страны, в том числе в области поддержки и гарантирования бизнеса, защиты прав предпринимателей и инвесторов, финансовой и судебно-правовой систем, внедрения механизмов по борьбе с коррупцией, Узбекистан отмечен в числе наиболее перспективных стран для инвестиций не только региона, но и всего мира.
Сейфи Гасеми заявил о заинтересованности компании «Air Products» в долгосрочных прямых инвестициях в Узбекистан и полноценном присутствии на рынке. Выражены готовность компании инвестировать в проекты в различных отраслях, включая нефтегазовую, химическую, фармацевтическую и металлургическую, а также заинтересованность в проекте по производству полимеров из природного газа. Кроме того, прорабатывается вопрос об организации производства промышленных газов для нужд различных отраслей и экспорта в соседние страны.
Глава американской компании предложил также организовать встречу топ-менеджеров ведущих нефтегазовых компаний Total, British Petroleum, SOCAR, UOP Honeywell и других в Узбекистане.
По итогам встречи достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы для реализации проектов в нефтегазовой, химической и металлургической отраслях и подготовки в течение двух месяцев конкретных предложений по сотрудничеству. В состав группы войдут представители компании «Air Products» и предприятий топливно-энергетического комплекса нашей страны.