Investitsiya va iqtisodiy farovonlik
Tadbirda soha mutaxassislari Prezidentning 2018-yil 1-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasida investitsiya muhitini tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonining mazmun-mohiyati haqida gapirib berdi.
Farmonda belgilagan tartibda tuman, shahar hokimlariga chet el investitsiyasi ishtirokidagi korxonalarga qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkasini 50 yilgacha muddatga, lekin arizada ko‘rsatilganidan kam bo‘lmagan muddatga investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun uzoq muddatli ijaraga berish nazarda tutilgan.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga qonun hujjatlarida belgilangan vakolatlar doirasida va tartibda 10 million AQSH dollaridan ko‘p bo‘lmagan ekvivalentda chet el investitsiyasi ulushi bo‘lgan investitsiya loyihalarini amalga oshirishda chet el investorlari bilan investitsiya shartnomalarini tuzish imkoniyati yaratilgan.
Mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturida investitsiyaviy faoliyatni tartibga soluvchi yagona qonun hujjati loyihasini tayyorlash, tadbirkorlik subyektlariga nisbatan valyuta tushumlarini ularning hisobraqamiga kelib tushishini kechiktirganlik uchun jarima qo‘llash amaliyotini bekor qilish, litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillarini tubdan isloh qilish kabi muhim islohotlarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.

Investments and economic prosperity
The event was attended by entrepreneurs from Tashkent, foreign investors, representatives of consulting firms.
At the event, the specialists of the sphere told about the essence and significance of the Decree of the President of Uzbekistan “On measures of cardinal improvement of the investment climate in the Republic of Uzbekistan” of August 1, 2018.
The decree defines the procedure according to which the khokims of districts (cities) allocate non-agricultural land plots for long-term lease to enterprises with participation of foreign investments for up to 50 years, but not less than the time specified in the application for the implementation of investment projects.
In addition, the Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, khokims of the regions and Tashkent were granted the right to conclude investment agreements with foreign investors when implementing investment projects with a share of foreign investments in the equivalent of no more than $10 million.
The program of measures on increasing the investment attractiveness of the country also provides for the drafting a single legislative act on streamlining investment activities, the abolition of the practice of imposing a fine on business entities for the late transfer of foreign exchange earnings to their settlement accounts, and fundamental reform of licensing procedures.