Investitsiya va iqtisodiy farovonlik
Tadbirda soha mutaxassislari Prezidentning 2018-yil 1-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasida investitsiya muhitini tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonining mazmun-mohiyati haqida gapirib berdi.
Farmonda belgilagan tartibda tuman, shahar hokimlariga chet el investitsiyasi ishtirokidagi korxonalarga qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkasini 50 yilgacha muddatga, lekin arizada ko‘rsatilganidan kam bo‘lmagan muddatga investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun uzoq muddatli ijaraga berish nazarda tutilgan.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga qonun hujjatlarida belgilangan vakolatlar doirasida va tartibda 10 million AQSH dollaridan ko‘p bo‘lmagan ekvivalentda chet el investitsiyasi ulushi bo‘lgan investitsiya loyihalarini amalga oshirishda chet el investorlari bilan investitsiya shartnomalarini tuzish imkoniyati yaratilgan.
Mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturida investitsiyaviy faoliyatni tartibga soluvchi yagona qonun hujjati loyihasini tayyorlash, tadbirkorlik subyektlariga nisbatan valyuta tushumlarini ularning hisobraqamiga kelib tushishini kechiktirganlik uchun jarima qo‘llash amaliyotini bekor qilish, litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillarini tubdan isloh qilish kabi muhim islohotlarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.

Инвестиции и экономическое благополучие
В мероприятии приняли участие предприниматели из Ташкента, зарубежные инвесторы, представители консалтинговых фирм.
На мероприятии специалисты сферы рассказали о сути и значимости Указа Президента нашей страны "О мерах по кардинальному улучшению инвестиционного климата в Республике Узбекистан" от 1 августа 2018 года.
Указом определен порядок, в соответствии с которым хокимы районов (городов) выделяют земельные участки несельскохозяйственного назначения в долгосрочную аренду предприятиям с участием иностранных инвестиций на срок до 50 лет, но не менее срока, указанного в заявлении, для реализации инвестиционных проектов.
Кроме того, председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и Ташкента предоставлено право заключать инвестиционные договоры с иностранными инвесторами при реализации ими инвестиционных проектов с долей иностранных инвестиций в эквиваленте не более 10 миллионов долларов США.
В программе мер по повышению инвестиционной привлекательности страны также предусмотрены подготовка проекта единого законодательного акта по упорядочению инвестиционной деятельности, отмена практики наложения штрафа на субъектов предпринимательства за несвоевременное зачисление валютных поступлений в их расчетные счета, коренное реформирование правил и порядка лицензирования и разрешительных процедур.