Adabiy do‘stlik – abadiy do‘stlik
Boy madaniyatimiz, yuksak ma’naviyatimiz, ko‘hna va betakror tariximizni jahonga tarannum etishda adabiyotimizning ahamiyati beqiyos. Milliy so‘z san’atimizning yorqin namoyandalari bilan haqli ravishda faxrlanamiz. Endilikda o‘zbek adabiyotining eng sara namunalarini jahon miqyosiga olib chiqish, bu yo‘nalishda dolzarb tadqiqotlar olib borish muhim ahamiyat kasb etadi.
Poytaxtimizda tashkil etilgan “O‘zbek mumtoz va zamonaviy adabiyotini xalqaro miqyosda o‘rganish va targ‘ib qilishning dolzarb masalalari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya milliy adabiyotimiz rivoji, uning xalqaro maydondagi obro‘-e’tiborining yanada yuksalishini ta’minlash, dunyo xalqlari bilan adabiy aloqalarni mustahkamlashdek maqsadlarni ko‘zlashi bilan diqqatga sazovor bo‘ldi.
Yozuvchilar uyushmasi, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan birgalikda tashkil etilgan mazkur anjumanga yurtimiz va jahonning 25 davlatidan adib va shoirlar, mutarjimlar, adabiyotshunos olimlar, munaqqidlar,yosh ijodkorlar taklif etildi.
Konferensiya qatnashchilari dastlab Adiblar xiyoboni va O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasida bo‘lib, mamlakatimizda milliy adabiyotga qaratilayotgan ezgu sa’y-harakatlar ko‘lami, endilikda faoliyati davr ruhiga hamohang yo‘lga qo‘yilgan mazkur ijodiy tashkilotningfaoliyati bilan atroflicha tanishdi. Ishtirokchilar Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetiga tutash maydondagi Hazrat Navoiy haykali poyiga gullar qo‘ydi.
Xalqaro konferensiya ham shu universitetda boshlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining xalqaro konferensiya ishtirokchilariga yo‘llagan tabrigini O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev o‘qib eshittirdi.
Xalqimizning azaldan adabiyotga mehri baland. Istiqlol yillarida milliy adabiyotimizni yanada ravnaq toptirish yangi rivojlanish bosqichiga kirdi.
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi S.Sayyid, YUNЕSKOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari D.Badarch, O‘zbekiston Fanlar akademiyasining vitse-prezidenti B.Abduhalimov, Ozarbayjon Yozuvchilar birligiraisi, atoqli adib Anor, Qozog‘iston Yozuvchilar uyushmasi raisi U.Yesdavlat, Tojikiston Yozuvchilar ittifoqi raisi N.Qosim, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti rektori Sh.Sirojiddinov va boshqalar xalqlar, millatlar o‘rtasidagi ezgulik, do‘stlik muloqotining kengayishida, ma’naviyatning yuksalishida adabiyotning o‘rni beqiyos ekanini ta’kidladi.
Darhaqiqat, yurtimizda adabiyot rivojiga milliy ma’naviyatimizni tobora yuksaltirishning muhim vositasi sifatida e’tibor qaratilmoqda. 2017 yil 3 avgust kuni Prezident Shavkat Mirziyoyevning yurtimiz ijodkor ziyolilari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvida inson qalbini, uning dardu tashvishlarini, xalqning orzu-intilishlari, Vatanga muhabbat va sadoqat tuyg‘usini betakror so‘z, badiiy ta’sirchan ohanglarda tarannum etishni o‘z hayotining ma’no-mazmuni, deb bilgan ijodkor ziyolilar oldidagi muhim vazifalar belgilab berilgan edi.
Yurtimizda ilk bor o‘tkazilayotgan yirik mazmun va formatdagi anjumandata’kidlanganidek, adabiyot ahlining jahon miqyosidagi fikr almashinuvi, turli xalqlar adabiy-estetik tafakkurining bir-biriga yaqinlashuvi hayotiy zaruriyatdir. Yozuvchilar uyushmasi tomonidan badiiy asarlarni xorijiy tillarga tarjima qilish maqsadida milliy adabiyotimizning eng yaxshi namunalarini aniqlash bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Ayni paytda jahon adabiyotining eng sara namunalarini asliyatdan tarjima qilish, bunda yosh tarjimonlarning ijodiy mahorati va malakasini yuksaltirish dolzarbdir.
– Konferensiya ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan tabrik yo‘llangani mamlakatingizda milliy adabiyot rivojiga davlat miqyosida ko‘rsatilayotgan e’tibordan darak beradi, – deydi Tehron pedagogika universiteti professori, navoiyshunos olim Husayn Muhammadzoda Sidig‘. – Navoiyning “Muhokamat ul-lug‘atayn”, “Mezon ul-avzon” asarlariga risolalar yozganman. Ul zotning hikmatli so‘zlari, maktublarini to‘plab, fors tiliga tarjima qilganman. Navoiy asarlari lug‘atini yaratdim. Ushbu konferensiya adabiyot ahlining o‘ziga xos ijodiy muloqot maydoniga aylandi.
–Anjuman juda ko‘tarinki ruhda o‘tmoqda, – deydi Hindistonning Panjob shtati Yozuvchilar assotsiatsiyasi raisi Dev Raj Bxardvaj. – O‘zbek adabiyotidagi mualliflar o‘z hissiyotlarini jo‘shqin, beg‘ubor, sof tarzda ifoda etishi o‘quvchini ta’sirlantiradi. Milliy adabiyotingizning yetakchi namoyandasi Boburning benazir ijodi hind adabiyotiga ham o‘z ta’sirini o‘tkazgan.
– Konferensiya juda qiziqarli ijodiy ruhda o‘tayapti, – deydi AQSHning Michigan universiteti aspiranti Kristofer Fort. – Amin bo‘ldikki, Prezident Shavkat Mirziyoyev adabiyotga, ijodkorlarga alohida e’tibor qaratadi. Cho‘lponning “Kecha va kunduz” romanini ingliz tiliga tarjima qildim. Hozir ham ayrim o‘zbek asarlari tarjimasi ustida ishlayapman. Menimcha, o‘zbek adabiyotining o‘ziga xosligi unda turli madaniyatlarning uyg‘unligidanamoyon bo‘ladi.
– Mazkur anjuman o‘zbek adabiyotining turli yo‘nalishlarida tadqiqotlar olib borayotgan olimlar, o‘zbek yozuvchi va shoirlari bilan atroflicha fikr almashish imkonini berayotgani bilan ahamiyatlidir, – deydi Tokio chet tillar universiteti professori Xisao Komatsu. – Abdurauf Fitrat, Mahmudxo‘ja Behbudiy asarlarini yapon tiliga tarjima qilayapman. Bu esa o‘tgan asr avvalidagi ijtimoiy-siyosiy, adabiy-madaniy muhitni, jadidchilik harakatining mohiyatinikengroq tahlil etish va o‘rganishga chorlaydi. Yurtingizda milliy adabiyot rivojiga ko‘rsatilayotgan ulkan e’tibor ushbu konferensiya ishining yuksak saviyada, jiddiy va ishchan ruhda tashkil etilayotganida ham yaqqol seziladi.
Anjumanda milliy adabiyotimizni ravnaq toptirish yo‘lidagi ezgu sa’y-harakatlar aks ettirilgan videorolik namoyish etildi. Ishtirokchilar tomonidansho‘balarga bo‘lingan holda o‘zbek mumtoz va zamonaviy adabiyotini xorijda o‘rganish va targ‘ib etish, ularni boshqa tillarga tarjima qilish, badiiy tarjima sohasida mutaxassislar tayyorlashdagi xalqaro ilg‘or tajribalar, xalqaro ijodiy aloqalarni kuchaytirishning dolzarb masalalari atroflicha muhokama etildi.
Poytaxtimizdagi diqqatga sazovor maskanlar, kutubxona va muzeylar, tarixiy qadamjolar tadbir qatnashchilarida katta taassurot uyg‘otdi. Turli ijodiy uchrashuv va muloqotlar, kitoblar ko‘rgazmasi, mushoiralar tadbirga o‘zgacha zavq bag‘ishladi.
Xalqaro konferensiya ishida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.Abduhakimov ishtirok etdi.

Дружба литератур - дружба народов
В широком представлении за рубежом богатой культуры, высокой духовности, древней и уникальной истории нашего народа неоценима роль литературы. Мы по праву гордимся яркими представителями нашего национального искусства словесности. Сегодня особенно важно широко продвигать лучшие образцы узбекской литературы за рубежом, проводить актуальные исследования в данном направлении.
Организованная в Ташкенте международная научно-практическая конференция на тему "Актуальные вопросы изучения и популяризации за рубежом узбекской классической и современной литературы" привлекла особое внимание нацеленностью на обеспечение дальнейшего развития нашей национальной литературы, повышения ее престижа на международном уровне, а также укрепления литературных связей с народами мира.
На конференцию, проводимую при сотрудничестве Союза писателей Узбекистана, Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, Министерства высшего и среднего специального образования, Академии наук Узбекистана и других организаций-партнеров, были приглашены литераторы и поэты, переводчики, ученые-литературоведы, литературные критики, молодые творческие деятели из 25 стран мира.
Участники конференции сначала посетили Аллею литераторов и Союз писателей Узбекистана, подробно ознакомились с широкомасштабной работой, проводимой в стране по дальнейшему развитию национальной литературы, деятельностью данной творческой организации, работа которой теперь налажена в соответствии с современными требованиями. На площади перед Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навои участники возложили цветы к подножью памятника Навои.
Именно в этом университете и начала свою работу международная конференция.
Приветствие Президента Республики Узбекистан участникам международной конференции зачитал Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н. Йулдошев.
Наш народ издревле любит и высоко ценит литературу. В годы независимости в развитии национальной литературы начался новый этап.
Председатель Союза писателей Узбекистана С. Саййид, глава представительства ЮНЕСКО в Узбекистане Д. Бадарч, вице-президент Академии наук Узбекистана Б. Абдухалимов, председатель Союза писателей Азербайджана, известный писатель Анар, председатель Союза писателей Казахстана У. Есдаулет, председатель Союза писателей Таджикистана Н. Косим, ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Ш. Сирожиддинов и другие отметили, что литература имеет бесценное значение для утверждения общечеловеческих ценностей, укрепления дружественного диалога между народами, повышения духовности.
Действительно, развитию литературы как важного средства повышения духовности народа в нашей стране уделяется особое внимание. Творческая интеллигенция считает смыслом своей жизни воспевать с помощью художественного слова человека, его переживания и тревоги, мечты и устремления народа, чувства любви и преданности Родине. На состоявшейся 3 августа 2017 года встрече Президента Шавката Мирзиёева с представителями творческой интеллигенции были поставлены важные задачи в данном направлении.
Как отмечалось на конференции, которая на столь важную тему и в таком формате проводится в нашей стране впервые, сама жизнь требует обмена мнениями между представителями сферы литературы различных народов. Союзом писателей проводится системная работа по выявлению лучших образцов нашей национальной литературы в целях их перевода на иностранные языки. Вместе с тем актуальным остается вопрос перевода на наш родной язык лучших образцов мировой литературы, повышение творческого мастерства молодых переводчиков.
- Приветствие, направленное Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым участникам конференции, говорит о том, что в вашей стране развитию национальной литературы уделяется внимание на государственном уровне, - сказал профессор Тегеранского педагогического университета, ученый-навоивед Хусейн Мухаммадзода Сидиг. - Я написал трактаты на произведения Навои "Мухокамат ул-лугатайн", "Мезон ул-авзон". Собрал и перевел на персидский мудрые изречения и письма этого великого человека, создал словарь произведений Навои. Данная конференция стала для литераторов уникальной площадкой для творческого диалога.
- Конференция проходит насыщенно, - говорит председатель Союза писателей штата Пенджаб Дев Раж Бхардваж (Индия). - Умение узбекских авторов проникновенно и искренне описывать свои чувства и душевные переживания способно глубоко тронуть и взволновать любого читателя. Уникальное творчество выдающегося представителя вашей национальной литературы Бабура оказало влияние и на индийскую литературу.
- Конференция проходит очень интересно, с высоким творческим подъемом, - сказал аспирант Мичиганского университета Кристофер Форт (США). - Стал свидетелем того, что Президент Шавкат Мирзиёев уделяет особое внимание литературе и творческим людям. Мною переведен на английский язык роман Чулпана "Ночь и день". В настоящее время работаю над переводом еще нескольких узбекских произведений. Мне кажется, уникальность узбекской литературы в том, что она органично сочетает в себе идеи и традиции различных культур.
- Данная конференция особенно значима тем, что позволяет нам подробно обменяться мнениями с учеными, ведущими исследования в различных направлениях узбекской литературы, узбекскими писателями и поэтами, - сказал профессор Токийского университета иностранных языков Хисао Коматцу (Япония). - Работаю над переводом произведений Абдурауфа Фитрата, Махмудходжи Бехбуди на японский язык. А это призывает меня еще шире и глубже анализировать и изучать общественно-политическую, литературно-культурную обстановку начала прошло века, движение джадидов. Огромное внимание, уделяемое в вашей стране развитию национальной литературы, ярко ощущается и в организации данной конференции на самом высоком уровне.
На конференции состоялся показ видеоролика, рассказывающего о проводимой в нашей стране работе по дальнейшему развитию национальной литературы. Участники, разделившись на секции, подробно обсудили актуальные вопросы изучения и популяризации за рубежом узбекской классической и современной литературы, ее перевода на другие языки, изучения передового международного опыта в подготовке специалистов в сфере художественного перевода, усиления международных творческих связей.
Огромное впечатление на участников произвела экскурсия по достопримечательностям, библиотекам и музеям, историческим местам нашей столицы. Особую атмосферу мероприятию придали различные творческие встречи и беседы, выставка книг, поэтические турниры.
В работе международной конференции приняли участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан Х. Султанов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А. Абдухакимов.