Zamonaviy qurilma ishga tushdi u temir yo‘l vagonlarini skaner qiladi
Shu munosabat bilan tashkil etilgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi mas’ullari, Xitoy Xalq Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi, soha xodimlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Mamlakatmizda umume’tirof etilgan xalqaro norma va standartlar asosida bojxona organlari faoliyati hamda bojxona ma’muriyatchiligini tubdan takomillashtirish, tadbirkorlikni faol va jadal rivojlantirish uchun qulay sharoit yaratishga alohida e’tibor berilayotgani ta’kidlandi.
Katta hajmdagi skaner qurilmasi bilan jihozlangan mazkur majmua Prezidentning 2018 yil 12 apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi davlat bojxona xizmati organlari faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni ijrosi doirasida Xitoy Xalq Respublikasining grant mablag‘lari hisobidan barpo etildi.
Bugungi kunda yurtimiz sarhadlaridagi bir qator temir yo‘l chegara bojxona postlari hamda tashqi iqtisodiy faoliyat bojxona postida bu kabi inspeksion-ko‘rik majmualaridan samarali foydalanilmoqda.
Tadbirda ishtirokchilar “Chuqursoy” temir yo‘l stansiyasidagi inspeksion-ko‘rik majmuasi faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Mutaxassislar tomonidan yirik hajmli skanerlash qurilmasining ishlash tartibi bo‘yicha ma’lumot berildi.
– Endilikda zamonaviy skaner qurilmasi yordamida temir yo‘l vagonidagi yukni tekshirishga ortiqcha vaqt sarflanmaydigan bo‘ldi, – deydi Davlat bojxona qo‘mitasining axborot-kommunikatsiya texnologiyalari boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i J.Islomov. – Ilgari bu jarayon ko‘p vaqtni olar edi. Inspeksion-ko‘rik majmuasida vagonni ochmay turib ham tekshirish hamda tovar-yuk kuzatuv hujjatlarini ikki-uch daqiqada solishtirish imkoni paydo bo‘ldi.
Maxsus rentgen nurlari yordamida vagonlarni skanerdan o‘tkazuvchi qurilma mahsulotlarning xususiyati va sifatiga hech qanday ta’sir o‘tkazmaydi. Inspeksion-ko‘rik majmuasini samarali qo‘llashdan maqsad nafaqat kontrafakt mahsulotlar yoki kontrabandaning oldini olish, balki xavfni boshqarish orqali bojxona nazorati samaradorligini oshirish, bojxona tartiblarini soddalashtirib, eksport va import jarayonlarini yanada tezlashtirishdan iboratdir.

Задействовано новое устройство, которое будет сканировать железнодорожные вагоны
На таможенном посту “Чукурсой техник идора” Ташкентского городского таможенного управления сдан в эксплуатацию современный инспекционно-досмотровой комплекс, который будет сканировать железнодорожные вагоны.
В организованном в этой связи мероприятии приняли участие ответственные сотрудники Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан, Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в нашей стране госпожой Цзянь Янь, таможенники, представители государственных и общественных организаций.
Отмечалось, что в нашей стране особое внимание уделяется коренному совершенствованию деятельности таможенных органов и таможенного администрирования на основе общепризнанных международных норм и стандартов, созданию благоприятных условий для активного и ускоренного развития предпринимательства.
Комплекс, оснащенный крупногабаритным сканером, возведен в соответствии с Указом Президента нашей страны “О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан” от 12 апреля 2018 года за счет средств гранта Китайской Народной Республики.
На сегодняшний день эти инспекционно-досмотровые комплексы эффективно используются на железнодорожных погранично-таможенных постах нашей страны, а также на таможенных постах внешнеэкономической деятельности.
На мероприятии участники подробнее ознакомились с деятельностью инспекционно-досмотрового комплекса на железнодорожной станции “Чукурсой”. Специалисты предоставили информацию о порядке работы сканера.
– Теперь на проверку грузов железнодорожных вагонов благодаря современному сканеру будет уходить меньше времени, – говорит начальник отдела управления информационно-коммуникационных технологий Государственного таможенного комитета Ж. Исломов. – Прежде этот процесс занимал много времени. Сейчас появилась возможность проверки вагонов в инспекционно-досмотровом комплексе без их вскрытия за несколько минут.
Работа устройства, сканирующего грузы с помощью рентгеновского излучения, не влияет на качество и характеристики товара. Целью эффективного использования инспекционно-досмотрового комплекса является не только предотвращение контрабанды или провоза контрафактной продукции, но и повышение эффективности таможенного контроля посредством управления рисками, упрощения таможенных процедур, дальнейшее ускорение экспорта и импорта.
На мероприятии организована выставка технических средств контроля, используемых в органах таможенной службы.