Joriy yilning 27-iyul kuni Xalq ta’limi vazirligida ekspert-tahlil kengashining birinchi sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda ta’limning ahamiyatini oshirishdagi asosiy maqsadlar va kengashning maqsad va vazifalari muhokama qilindi. Xalq ta’limi vaziri Sh.Shermatov bilan bo‘lgan uchrashuvda kengash vakillari X.Sulaymonova (DaVinci), V.Kan (MYWAY), M.Qosimov (Ambit), X.Mamasaidov (Dekos.uz), V.Kim (Study Smart Project), A.Yusufov (lebazar.uz), L.Po‘latov (Premium Parts), U.Ishmuhammedov (Edu Action)lar ishtirok etishdi.
Ekspert-tahlil kengashi vazirlik bilan o‘quvchilar, ularning ota-onalari, davlat va xususiy maktablar ma’muriyati, o‘qituvchilari, shuningdek, boshqa ta’lim muassasalari o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni ta’minlash maqsadida tashkil etilmoqda.
Ta’kidlash joizki, Ekspert-tahlil kengashi konsultativ-maslahat organi bo‘lib, o‘z faoliyatini jamoatchilik asosida olib boradi, uning asosiy vazifalaridan biri Xalq ta’limi vazirligi faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini amalga oshirishdir.
DaVinci Management Consulting asoschisi va hamkor boshqaruvchisi Sulaymonova Hilola Rashitovna bir ovozdan Ekspert-tahlil kengashi raisi etib saylandi. H.Sulaymonova, shuningdek, Zarplata.uz startapi asoschisi, muvaffaqiyatli biznes-trener, motivatsiyali ma’ruzachi, inson kapitalini rivojlantirish sohasi bo‘yicha 12 yillik ish tajribasiga ega biznes konsultant hisoblanadi. Hilola Rashitovna mohir boshqaruvchilarni topish, iqtidorlarni jalb qilish va rivojlantirish hamda HR (human resource management) boshqaruvi sohasida ko‘p yillik tajribaga ega ekspertdir.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra maktablar holatini batafsil tahlil qilish, zamonaviy o‘quv dasturlarini yaratish bo‘yicha strategiyalarni ishlab chiqish, maktab o‘quvchilarida ijodiy fikrlashni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shimcha to‘garaklar va sport seksiyalari yaratishni boshlash bo‘yicha qaror qabul qilindi. Tomonlar xalq ta’limi tizimini takomillashtirish yo‘lida yaqin hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirishdi.

При МНО создается экспертно-аналитический совет
27 июля т.г. в Министерстве народного образования прошла первая сессия экспертно-аналитического совета, в рамках которого обсуждались основные цели по повышению значимости образования, а также задачи и функции совета. На встрече с министром Ш.Шерматовым со стороны представителей совета принимали участие Х.Сулейманова (Davinci), В.Кан (MYWAY), М.Касымов (Ambit), Х.Мамасаидов (Dekos.uz), В.Ким (Study Smart Project), А.Юсуфов (lebazar.uz), Л.Пулатов (Premium Parts), У.Ишмухаммедов (Edu Action).
Экспертно-аналитический совет создается с целью обеспечения взаимодействия МНО со школьниками и их родителями, преподавателями и администрацией государственных и частных школ, а также другими образовательными учреждениями.
Следует отметить, что Экспертно-аналитический совет является консультативно-совещательным органом, осуществляющим свою деятельность на общественных началах, одной из основных задач которого, является осуществление общественного контроля над деятельностью МНО.
Председателем экспертно-аналитического совета, единогласно была избрана Сулейманова Хилола Рашитовна, основатель и управляющий партнер DaVinci Management Consulting. Она же основатель стартапа Zarplata.uz, успешный бизнес тренер и мотивационный спикер. Также она является бизнес консультантом с опытом работы 12 лет в сфере развития человеческого капитала. Хилола Рашитовна эксперт в сфере поиска руководителей, привлечения и развития талантов, и управлении HR (human resource management).
По итогам встречи было принято решение о начале проведения детального анализа состояния школ Узбекистана, разработки стратегии по созданию современных программ обучения, создание дополнительных кружков направленных на развитие креативного мышления учащихся школ, а также спортивных кружков. Обе стороны выразили готовность к тесному сотрудничеству, с целью совершенствования системы народного образования.