Vebster universiteti 2018-2019-o‘quv yillarida O‘zbekistonda o‘zining ta’lim dasturlarini amalga oshirishni boshlaydi
2018-07-30 | Ta’lim
O‘zbekiston Prezidentining 2017-yil sentyabr oyida Nyu-York shahriga tashrifi yakunlariga ko‘ra erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida Sent-Luis shahrida (Missuri shtati) Vebster universiteti rahbariyati bilan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazildi.
O‘zbekistonning AQSHdagi Elchixonasi ma’lumotiga ko‘ra mazkur dasturni tadbiq etish uchun sheriklar sifatida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Samarqand davlat chet tillar instituti jalb etilgan.
Bo‘lib o‘tgan muzokaralar davomida Universitet rahbariyati ikki tomonlama ta’lim sohasidagi hamkorlikni ilgari siljishini yuqori baholadi va O‘zbekiston Prezidenti bilan Nyu-Yorkdagi uchrashuv chog‘ida olingan majburiyatlarga sodiqligini ma’lum qildi.
“Men Nyu-York shahridagi qabulda ishtirok etish sharafiga muyassar bo‘ldim va ushbu tadbir O‘zbekiston Prezidentining mamlakatni har tomonlama rivojlantirish va o‘zgartirishga qaratilgan ulkan rejalari, shuningdek, qo‘yilgan maqsadlarga erishishdagi qat’iyati menda katta taassurot qoldirdi”, - dedi Vebster universiteti prezidenti Elizabet Strolb.
AQSH universiteti rahbari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining oliy ta’lim tizimini isloh etish to‘g‘risidagi qarorini yuqori baholadi va mazkur hujjat qo‘shma ta’lim dasturlari asosida talabalarni o‘qitish va o‘zaro e’tirof etiladigan xorij diplomlarini olish imkoniyatini yaratganligini ta’kidladi.
“Biz O‘zbekistonda yuqori malakali kadrlarni tayyorlashga qaratilgan islohotlar dasturini har tomonlama qo‘llab-quvvatlaymiz va ushbu jarayonda universitetimiz ishtirok etishga tayyorligini ma’lum qilamiz”, - deya qayd etdi Elizabet Strobl va O‘zbekistonda filial faoliyatini boshlashi uchun kerakli barcha sharoitlar yaratilishiga qaratilgan O‘zbekiston tomonining sa’y-harakatlari uchun minnatdorchilik bildirdi.
Muzokaralar yakunida Vebster universiteti bilan hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim imzolandi. Ushbu bitim O‘zbekistonda Vebster filiali ta’sis etishning asosiy tamoyillari va shartlari, jumladan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti bilan birgalikda 2018-yil sentyabr oyidan e’tiboran TESL dasturini boshlashni nazarda tutadi.
Kelishuvlarga binoan 2018-2019-o‘quv yilidan boshlab 100 ga yaqin talaba ingliz tilida ta’lim berish sohasida amaliy va kasbiy bilim olishi mumkin. Malakali ingliz tili o‘qituvchilariga katta talab mavjud sharoitda butun dunyoda e’tirof etiladigan ushbu diplom o‘z egasiga ko‘pgida universitet, kollej va tilga ixtisoslashgan maktablarda, shu jumladan xorijiy ta’lim muassasalarida munosib mavqe’ga ega bo‘lish imkonini yaratadi.
“Bugungi voqealik O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi ta’lim muassasalari hamkorligini kengaytirishda navbatdagi qadam bo‘ldi. Bu esa ikki turli ta’lim tizimini uyg‘unlashtirish hamda madaniy muloqotni mustahkamlash imkoniyatini yaratadi”, - deya qayd etdi Vebster universiteti vitse-prezidenti Julian Shuster. Uning fikriga ko‘ra TESL dasturini mufavvaqiyatli amalga oshirilishi va kompyuter texnologiyalari va biznes boshqaruvi sohasidagi dasturlar bo‘yicha onlayn o‘qitishni sinab ko‘rish Vebster universitetining O‘zbekiston ta’lim bozoriga to‘la qonli kirishini ta’minlash imkonini beradi.
Vebster universiteti O‘zbekistonda o‘z vakolatxonasini ochgan birinchi AQSH oliy ta’lim muassasiga aylanadi.

Университет Вебстера начинает в 2018-2019 учебном году реализацию своих академических программ в Узбекистане
2018-07-30 | Образование
В рамках реализации договоренностей, достигнутых по итогам визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Нью-Йорк в сентябре 2017 года проведена серия встреч и переговоров с руководством Университета Вебстера в г.Сент-Луис (штат Миссури).
По информации Посольства Узбекистана в США, к реализации данных программ в качестве партнеров привлечены Ташкентский государ¬ственный экономический университет, Ташкентский университет информа¬ционных технологий, Узбекский государственный университет мировых языков и Самаркандский государственный институт иностранных языков.
В ходе состоявшихся переговоров руководство Университета высоко оценило прогресс в двустороннем академическом сотрудничестве и заверило о своей приверженности обязательствам, взятым в ходе Нью-Йоркской встречи с Президентом Узбекистана.
«Для меня было честью участвовать на приеме в городе Нью-Йорке, в котором мне довелось лично убедиться в амбициозности планов Президента Узбекистана по всестороннему развитию и преобразованию страны, а также в его твердой решимости достичь поставленные цели» – заявила президент Университета Вебстер Элизабет Стробл.
Глава американского вуза приветствовала недавнее Постановление Президента Республики Узбекистан о реформировании системы высшего образования в республике, открывающего, по ее мнению, возможности для обучения студентов на основе совместных образовательных программ и получения взаимно признаваемых зарубежных дипломов.
«Мы всецело поддерживаем программу реформ в Узбекистане, направленную на подготовку высококвалифицированных кадров в стране, и наш университет готов участвовать в данном процессе»– отметила Элизабет Стробл, выражая признательность за усилия узбекской стороны по созданию всех необходимых условий для начала деятельности филиала в Узбекистане.
По итогам переговоров состоялось подписание Соглашения о сотрудничестве с Университетом Вебстер, предусматривающего базовые принципы и условия учреждения его филиала в Узбекистане, в том числе запуск совместно с Узбекским государственным университетом мировых языков программы TESL начиная с сентября 2018 года.
Согласно договоренностям, около 100 студентов начиная с 2018–2019 учебного года смогут получить практическое и профессиональное образование в сфере преподавания английского языка. В условиях особого спроса на квалифицированных преподавателей английского языка данный диплом, признаваемый по всему миру, позволит владельцу получить достойную позицию во многих университетах, колледжах и языковых школах, в том числе зарубежных.
«Сегодняшнее событие стало очередным шагом в сторону расширения межакадемического сотрудничества между Узбекистаном и США, способствующим сопряжению двух разных образовательных систем, а также укреплению межкультурного диалога» – отметил вице-президент Университета Вебстер Джулиан Шустер. По его мнению, успешная реализация программы TESL и апробирование онлайн-обучения по программам в области компьютерных технологий и бизнес администрирования позволят обеспечить полноценное вхождение Университета Вебстера на образовательный рынок Узбекистана.
Университет Вебстер станет первым американским вузом, открывающим свое представительство в Узбекистане.