AQSH Kongressi Vakillar palatasi a’zosi bilan uchrashuv to‘g‘risida
2018-yilning 25-iyul kuni Diniy erkinliklarni ilgari surish masalalariga bag‘ishlangan vazirlar konferensiyasida ishtirok etish uchun Vashington shahriga kelgan O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi AQSH Kongressi Vakillar palatasi a’zosi Trent Kelli bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida har taraflama o‘zbek-amerika muloqotini rivojlantirish nuqtayi nazaridan O‘zbekiston va AQSH parlamentariylari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning AQSHga rasmiy tashrifi doirasida O‘zbekiston rahbari bilan uchrashgan kongressmenlar guruhi tarkibida bo‘lgan Trent Kelli Qo‘shma Shtatlar va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlardagi ijobiy tendensiyani qo‘llab-quvvatlashga qiziqishini tasdiqladi.
Kongressmen O‘zbekiston va AQSH, jumladan o‘zi saylangan Missisipi shtati o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi. Istiqbolli yo‘nalishlardan biri sifatida paxtachilik, qishloq xojaligiga kadrlar tayyorlash va qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish qayd etildi.
Muzokaralar davomida alohida e’tibor parlamentlararo aloqalarni yanada faollashtirishga qaratildi. Kongress delegatsiyasining O‘zbekistonga 2017-yil noyabrdagi tashrifiga rahbarlik qilgan kongressmen Trent Kelli O‘zbekiston va AQSH parlamentlari o‘rtasidagi tashriflar almashinuvi amaliyotini davom ettirish, shuningdek, ikki mamlakat qonunchilik organlarida do‘stlk guruhlarini yaratish orqali dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashishni kengaytirishga qiziqish bildirdi.

О встрече с членом Палаты представителей Конгресса США
25 июля 2018 года делегация Республики Узбекистан, прибывшая в г.Вашингтон для участия в Министерской конференции по вопросам продвижения религиозных свобод, встретилась с членом Палаты представителей Конгресса США Трентом Келли.
Обсуждены вопросы расширения связей между узбекскими и американскими парламентариями в контексте развития всестороннего узбекско-американского диалога.
Трент Келли, который принимал участие в составе группы конгрессменов во встрече с Президентом Шавкатом Мирзиёевым в ходе его официального визита в США, подтвердил заинтересованность в поддержке позитивных тенденций в отношениях между Соединенными Штатами и Узбекистаном.
Конгрессмен отметил о готовности способствовать налаживанию тесного сотрудничества в сфере сельского хозяйства между Узбекистаном и США, в частности штатом Миссисипи, который он представляет. Среди перспективных направлений отмечено взаимодействие в области хлопководства, подготовки сельхозкадров и проведения совместных исследований.
Отдельное внимание в ходе переговоров уделено дальнейшей активизации межпарламентских контактов. Конгрессмен Трент Келли, который возглавил делегацию Конгресса в Узбекистан в ноябре 2017 года, выразил заинтересованность в продолжении практики обмена визитами между парламентариями Узбекистана и США, а также расширении обмена мнениями по актуальным вопросам двусторонней повестки путем создания групп дружб в законодательных органах двух стран.