AQSH Kongressi Vakillar palatasi a’zosi bilan uchrashuv to‘g‘risida
2018-yilning 25-iyul kuni Diniy erkinliklarni ilgari surish masalalariga bag‘ishlangan vazirlar konferensiyasida ishtirok etish uchun Vashington shahriga kelgan O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi AQSH Kongressi Vakillar palatasi a’zosi Trent Kelli bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida har taraflama o‘zbek-amerika muloqotini rivojlantirish nuqtayi nazaridan O‘zbekiston va AQSH parlamentariylari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning AQSHga rasmiy tashrifi doirasida O‘zbekiston rahbari bilan uchrashgan kongressmenlar guruhi tarkibida bo‘lgan Trent Kelli Qo‘shma Shtatlar va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlardagi ijobiy tendensiyani qo‘llab-quvvatlashga qiziqishini tasdiqladi.
Kongressmen O‘zbekiston va AQSH, jumladan o‘zi saylangan Missisipi shtati o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi. Istiqbolli yo‘nalishlardan biri sifatida paxtachilik, qishloq xojaligiga kadrlar tayyorlash va qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish qayd etildi.
Muzokaralar davomida alohida e’tibor parlamentlararo aloqalarni yanada faollashtirishga qaratildi. Kongress delegatsiyasining O‘zbekistonga 2017-yil noyabrdagi tashrifiga rahbarlik qilgan kongressmen Trent Kelli O‘zbekiston va AQSH parlamentlari o‘rtasidagi tashriflar almashinuvi amaliyotini davom ettirish, shuningdek, ikki mamlakat qonunchilik organlarida do‘stlk guruhlarini yaratish orqali dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashishni kengaytirishga qiziqish bildirdi.

Meeting at the U.S. Senate
On July 25, 2018, a delegation of the Republic of Uzbekistan met with the U.S. Senator for Mississippi, Helsinki Commission Chair Roger Wicker, in Washington.
As the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs informs, the parties discussed a number of issues on Uzbekistan – American agenda. The need to continue and expand Uzbekistan – American inter-parliamentary dialogue, as well as cooperation in the field of ensuring human rights was underscored.
Roger Wicker noted the serious progress achieved by Uzbekistan under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev. The Senator who is one of the initiators of inviting Uzbekistan to the Ministerial Conference on Promotion of Religious Freedom, in Washington, welcomed the participation of the representative Uzbekistan delegation in the forum and expressed support for the ongoing political, socio-economic and other reforms in the country aimed at further democratization of all spheres of life.
Senator Roger Wicker became one of the developers of the recent U.S. Senate resolution, which highly appreciates the adoption of measures on improving the situation in the sphere of religious freedom since the presidential elections in Uzbekistan in December 2016, including the approval by the chambers of the Oliy Majlis of the roadmap for implementation of recommendations of the Special Rapporteur on freedom of religion or belief of the UN Human Rights Council during the year.