O‘zbekistonda onkologik dori vositalari va gemodializ uchun buyumlar ishlab chiqariladi
Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov bilan “Belfarmprom” xolding kompaniyasi bosh direktori Valeriy Shevchuk va Belarus Respublikasining nufuzli farmatsevt mutaxassislari ishtirokida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda shunday kelishuvga erishildi.
Ma’lumki, onkologik kasalliklar bugungi kunda butun dunyoda inson salomatligiga jiddiy ta’sir etayotgan dolzarb tibbiy-ijtimoiy muammolardan biridir. Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining ma’lumotiga ko‘ra, bunday kasalliklarga chalinish ko‘rsatkichi yildan-yilga o‘sib bormoqda. Dunyoda har yili 16 millionga yaqin birlamchi saraton holati aniqlanadi. Jumladan, O‘zbekistonda ham 100 mingdan ortiq bemor onkologik kasalliklar bo‘yicha hisobda turadi. Bunday bemorlarga samarali tibbiy yordam ko‘rsatishda zamonaviy tibbiy preparatlarning o‘rni beqiyos.
Sog‘liqni saqlash vazirligining “Belfarmprom” xolding kompaniyasi bilan hamkorligi ana shunday dolzarb tibbiy-ijtimoiy masalalarni samarali hal etish, inson salomatligini asrash va tibbiyot rivoji yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.
Aytish joizki, “Belfarmprom” jahon farmatsevtika sanoatida yetakchi ishlab chiqaruvchilardan biri bo‘lib, bugungi kunda mazkur xolding kompaniya tarkibidagi korxonalar o‘z mahsulotini dunyoning o‘ttizdan ziyod davlatiga eksport qilmoqda. Endilikda mazkur kompaniya bilan hamkorlikda yurtimizda onkologiyada qo‘llaniladigan zamonaviy tibbiy preparatlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan qo‘shma korxona tashkil etishga kelishildi. O‘zaro muloqotlarda belaruslik mutaxassislar mamlakatimiz qimmatli tabiiy xomashyo bazasiga boyligi hamda tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasi yaxshi yo‘lga qo‘yilgani xorijiy investorlar uchun juda katta qulaylik yaratishini ta’kidladilar.
Yana bir muhim loyiha – gemodializ buyumlari va sarflash materiallari ishlab chiqarish borasidagi kelishuv bo‘ldi. Gemodializ – buyrak vazifasini bajaruvchi davo muolajasi bo‘lib, buyrak xastaligiga chalingan bemorlar hayotini asrashda bu usul muhim rol o‘ynaydi. Bugungi kunda mamlakatimizda bu xizmat yo‘lga qo‘yilgan va zamon talabidan kelib chiqib takomillashtirilyapti.
Uchrashuvda shuningdek, tibbiyot oliy o‘quv yurtlari va ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga ko‘tarishga qaratilgan ikki tomonlama shartnomalar imzolanishiga ham kelishib olindi.

В Узбекистане будут производить препараты для лечения онкологических заболеваний и изделия для гемодиализа
2018-07-27 | Здравоохранение
Такое соглашение было достигнуто во время встречи министра здравоохранения Узбекистана Алишера Шадманова с генеральным директором холдинга «Белфармпром» Валерием Шевруком и с участием авторитетных фармацевтов-специалистов Республики Белорусь.
Известно, что сегодня онкологические заболевания являются одним из актуальных медико-социальных проблем, оказывающих серьезное влияние на здоровье человека во всем мире. По данным Всемирной организации здравоохранения, показатели заболеваемости растут из года в год. В мире ежегодно определяются около 16 миллионов первичных состояний рака. В частности, в Узбекистане тоже более 100 тысяч больных стоят на учете по онкозаболеваниям. В оказании эффективной медицинской помощи таким больным неоценима роль современных медицинских препаратов.
Сотрудничество Министерства здравоохранения Узбекистана с холдингом «Белфармпром» стало важным шагом на пути эффективного решения подобных актуальных медико-социальных вопросов, охраны здоровья и развития медицины.
Необходимо отметить, что «Белфармпром» является одним из ведущих производителей в мировой фармацевтической промышленности, на сегодня предприятия в составе этой холдинговой компании свои продукты экспортируют в более 30 страны мира. Теперь договорились в сотрудничестве с этой компанией в нашей стране организовать совместное предприятие, специализирующееся на производство современных медицинских препаратов, применяемых в онкологии. Во время взаимного общения белорусские специалисты отметили, что богатая ценная природная сырьевая база нашей страны, хорошее налаживание межотраслевой промышленной кооперации создают большие удобства для иностранных инвесторов.
Еще один важный проект — соглашение в области производства изделий для гемодиализа и расходных материалов. Гемодиализ — это способ очищения крови при почечной недостаточности хронической или обостренной степени, он играет важную роль в сохранении жизни больного. На сегодня в нашей стране эта услуга налажена и совершенствуется, исходя из требований времени.
На встрече также было достигнуто соглашение о подписании двусторонних договоров, направленных на повышение на новый этап сотруднических связей между медицинскими высшими образовательными учреждениями и специализированными научно-практическими медицинскими центрами.
Члены делегации побывали на фармацевтическом предприятии «Азия Трейд» и в свободной экономической зоне «Зомин-фарм», непосредственно ознакомились с практическими работами, проводимыми в области развития фармацевтической промышленности в нашей стране.