Mamlakatimizda mehmon bo‘lib turgan Xitoyning “Ipak yo‘li” fondi ijrochi vitse-prezidenti Si Sinbo boshchiligidagi delegatsiya 24-iyul kuni Samarqand shahriga keldi.
2014-yil dekabr oyida Xitoyda tashkil etilgan mazkur investitsion fond Buyuk ipak yo‘li atrofida joylashgan mamlakatlar bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish maqsadida yirik loyihalarni amalga oshirishga yordam beradi.
Joriy yil 6-iyun kuni Pekinda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki va Ipak yo‘li fondi o‘rtasida “Samarkand city-1” sayyohlik zonasini qurish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan “Samarqand shahri va Samarqand viloyati sayyohlik salohiyatini jadal rivojlantirish bo‘yicha 2017-2020-yillarga mo‘ljallangan tadbirlar dasturi” doirasida amalga oshirilayotgan mazkur loyiha yurtimizda turizm sohasini zamon talablari darajasida taraqqiy ettirishga qaratilgan. Loyiha Samarqand shahrining mashhur tarixiy va madaniy markaz sifatidagi turistik salohiyatini oshirish va “XXI asr Ipak yo‘li durdonasi” yaratilishini o‘z ichiga oladi.
Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi E.Turdimov mehmonlarni qadimiy va hamisha navqiron shaharga tashrifi bilan qutlab, viloyat iqtisodiyoti, turistik salohiyati haqida so‘zlab berdi. Samarqandning Xitoy provinsiyalari va shaharlari bilan hamkorlik aloqalari rivojlanib borayotganini ta’kidladi. “Samarkand City-1” turistik zonasini tashkil etish bo‘yicha hamkorlik ham ikki tomon uchun har jihatdan manfaatli bo‘lishi qayd etildi.
Xitoylik mehmonlar turistik zona qurilishi rejalashtirilgan hudud va taklif etilayotgan loyihalar bilan tanishdi.

Samarкand city будет строиться при сотрудничестве с фондом “Шелковый путь”
Пребывающая в нашей стране делегация во главе с исполнительным вице-президентом китайского фонда “Шелковый путь” Си Циньбо 24 июля прибыла в город Самарканд.
Образованный в декабре 2014 года в Китае инвестиционный фонд способствует реализации крупных проектов с целью расширения торгово-экономических связей между странами, расположенными на Великом Шелковом пути.
6 июня нынешнего года в Пекине между Национальным банком внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан и фондом "Шелковый путь" был подписан меморандум о взаимопонимании по строительству туристической зоны “Samarkand city-1”.
Этот проект, реализуемый в рамках разработанной по инициативе главы нашего государства “Программы мероприятий по активному развитию туристического потенциала города Самарканда и Самаркандской области в 2017-2020 годах”, направлен на развитие в стране сферы туризма в соответствии с современными требованиями. Проектом предусмотрено повышение туристского потенциала города Самарканда как известного исторического и культурного центра и его превращение в "Жемчужину Шелкового пути XXI века".
Исполняющий обязанности хокима Самаркандской области Э.Турдимов приветствовал гостей с прибытием в древний и вечно молодой город, рассказал об экономике и туристическом потенциале области. Отметив развивающиеся связи сотрудничества между Самаркандом и городами, провинциями Китая, хоким подчеркнул, что в плодотворном сотрудничестве в создании туристической зоны “Samarkand City-1” одинаково заинтересованы обе стороны.
Гости из Китая ознакомились с предлагаемыми проектами и территориями, на которых планируется строительство туристической зоны.
Для гостей была организована экскурсия по историко-культурным памятникам и другим достопримечательностям города Самарканда.