2018-07-24 | Iqtisodiyot
Davlatimiz rahbari muhtaram Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tomonidan amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar va Davlat byudjetiga oid qabul qilinayotgan Farmon va Qarorlarining ijrosini ta’minlanishi hamda Moliya vazirligining davlat byudjeti mablag‘laridan maqsadli va samarali foydalanilishi sarflanishi borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlari o‘z natijasini bermoqda.
Joriy yilning 1-yarim yilligida Davlat byudjetidan mablag‘ bilan ta’minlanadigan muassasa va tashkilotlarda o‘tkazilgan moliyaviy nazorati tadbirlarida aniqlangan xato va kamchiliklar byudjet intizomini buzish holatlari o‘tgan yilning mos davriga nisbatan keskin kamaygan.
Byudjet intizomi buzilish holatlari 2018 yil 1-yarim yilligida 21,7 mlrd.so‘mni tashkil etdi (2017 yilning mos davrida 48,1 mlrd.so‘mni tashkil etgan).
Byudjet intizomi buzilish holatlarini kamayishi byudjet mablag‘larini boshqarish va byudjet hisobini yuritish bo‘yicha byudjet tashkilotlarining moliyaviy faoliyatini doimiy monitoring qilish, byudjet qonunchiligiga rioya etish bo‘yicha profilaktika ishlarini olib borish, masofaviy nazoratni keng ko‘lamda qo‘llash va kam samarali taftishlarni qisqartirish yuzasidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijasidir.
Xususan, byudjet va byudjetdan mablag‘ oluvchi tashkilotlarning 2018 yil uchun xarajatlar smetasini me’yoriy hujjatlarga muvofiqligi va xarajat turlarini aniq hisob-kitoblarga asoslanganligi yuzasidan olib borilgan kameral nazorat tadbirlari natijasida xarajatlar smetasiga asossiz kiritilgan 17,5 mlrd.so‘m miqdoridagi xarajatlarni oldi olinib, boshqa zarur xarajatlariga yo‘naltirildi.

Информация об эффективности мероприятий государственного финансового контроля осуществленных в текущем году
2018-07-24 | Экономика
Обеспечен положительный результат вследствие экономических реформ, осуществляемых со стороны руководителя нашего государства уважаемого Мирзиёева Шавката Миромоновича и обеспечения исполнения принимаемых указов и постановлений, касательно Государственного бюджета, а также принятия Министерством финансов мер, в части целевого и эффективного использования средств государственного бюджета при их расходовании.
В 1-полугодии текущего года в проведенных мероприятиях финансового контроля в учреждениях и организациях содержащихся за счёт средств Государственного бюджета резко уменьшены случаи выявления ошибок и недостатков, нарушений бюджетного законодательства по сравнению с соответствующим периодом прошлого года.
Случаи нарушения бюджетной дисциплины в 1-полугодии 2018 года составили 21,7 млрд.сум (в соответствующий период 2017 года составила 48,1 млрд.сум).
Уменьшение случаев нарушения бюджетной дисциплины  является результатом осуществления мер по управлению бюджетными средствами, осуществления постоянного мониторинга за финансовой деятельностью ведения бюджетного учёта в бюджетных организациях, проведения профилактической работы по соблюдению бюджетного законодательства, широкое применение дистанционного контроля и сокращение низкоэффективных ревизий.
Главным образом, в результате проведённых контрольных камеральных мероприятий по соответствию нормативным документам смет расходов бюджетных организаций и получателей бюджетных средств на 2018 год, обоснованности видов расходов точным расчётам, было предотвращено необоснованное внесение в сметы расходов средств в размере 17,5 млрд.сум, которые перенаправлены на другие необходимые расходы.