Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi
Toshkentdagi Xalqaro savdo markazida 23 iyul kuni Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Vyetnam hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning tashqi iqtisodiy aloqalar, savdo-sanoat, sarmoya, fan-ta’lim, qishloq va suv xo‘jaligi kabi qator sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi savdo vaziri, komissiya hamraisi Jamshid Xo‘jayev, Vyetnam Sotsialistik Respublikasi sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Xoang Kuok Viong va boshqalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik barcha yo‘nalishlarda, jumladan, savdo-iqtisodiy, sanoat va ilmiy-texnikaviy sohalarda izchil rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston bilan Vyetnam o‘rtasida diplomatiya munosabatlari 1992 yilda o‘rnatilgan. O‘zaro hamkorlik mustahkam huquqiy asosga ega. Savdo-sanoat, sarmoya, ilm-fan, turizm kabi ko‘plab sohalardagi aloqalarni tartibga soluvchi 20 dan ziyod huquqiy hujjat qabul qilingan.
Mamlakatlarimiz savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish borasida ulkan salohiyatga ega. O‘zbekiston Vyetnamga loviya, ipak, yuqori sifatli paxta tolasi, mineral o‘g‘itlar va boshqa tovarlar eksport qiladi. Vyetnam mamlakatimizga uskunalar, elektrotexnika, farmatsevtika mahsulotlari, qahva va choy yetkazib beradi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi muntazam oshmoqda. Bu boradagi ko‘rsatkich joriy yilning o‘tgan olti oyida o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,4 baravar ortdi. O‘zbekistonda Vyetnam sarmoyasi ishtirokida tuzilgan 17 qo‘shma korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
Hukumatlararo komissiya majlisida O‘zbekiston va Vyetnam o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini yanada oshirishdan, keng ko‘lamli savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va ilmiy-texnikaviy hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi. Mamlakatlarimiz qishloq xo‘jaligi, fan-texnika, sayyohlik, xususiy tadbirkorlik kabi sohalarda hamkorlikni rivojlantirish borasida katta salohiyatga ega ekani qayd etildi.
Vyetnam delegatsiyasi O‘zbekistonda olib borilayotgan iqtisodiy siyosat, xorijiy investitsiya jalb qilish uchun yaratilayotgan sharoit, erkin va kichik sanoat zonalaridagi imkoniyatlar bilan tanishtirildi.
Tadbirda o‘zaro hamkorlikda qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistondagi qulay investitsiyaviy muhit tufayli Vyetnam ishbilarmonlarining yurtimizda tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yishga qiziqishi ortib borayotgani qayd etildi. Savdo, iqtisodiyot, sarmoya, xususiy sektor kabi yo‘nalishlardagi hamkorlikni yanada faollashtirish, ekologik toza texnologiyalarni joriy etish va rivojlantirishga doir masalalar muhokama qilindi.
Shu kuni Vyetnam delegatsiyasi a’zolari qator vazirlik va idoralarda iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalari yuzasidan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazdi.

Заседание межправительственной комиссии
В Международном торговом центре в Ташкенте 23 июля состоялось очередное заседание Узбекско-Вьетнамской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов двух стран, ответственных за такие сферы, как внешнеэкономические связи, торговля и промышленность, инвестиции, наука и образование, сельское и водное хозяйство.
Министр внешней торговли Республики Узбекистан, сопредседатель комиссии Жамшид Ходжаев, заместитель министра промышленности и торговли Хоанг Куок Вионг и другие особо отметили, что сотрудничество между нашими странами последовательно развивается по всем направлениям, в том числе в торгово-экономической, промышленной и научно-технической сферах.
Дипломатические отношения между Узбекистаном и Вьетнамом были установлены в 1992 году. Двустороннее сотрудничество имеет прочную правовую базу. Принято более 20 документов, регулирующих двусторонние связи в сферах промышленности, торговли, инвестиций, науки, туризма и других.
Наши страны располагают огромным потенциалом для развития торгово-экономического сотрудничества. Узбекистан экспортирует во Вьетнам бобы, шелк, высококачественное хлопковое волокно, минеральные удобрения и другие товары. Вьетнам поставляет в нашу страну электротехническое оборудование, фармацевтическую продукцию, кофе и чай.
Последовательно увеличивается объем взаимного товарооборота. За минувшие шесть месяцев текущего года этот показатель вырос в 2,4 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В Узбекистане действуют 17 совместных предприятий с участием вьетнамских инвестиций.
На заседании межправительственной комиссии отмечалось, что Узбекистан и Вьетнам заинтересованы в дальнейшем наращивании двусторонней торговли, расширении торгово-экономического, инвестиционного и научно-технического сотрудничества. Подчеркивалось, что наши страны имеют большой потенциал для развития партнерства в таких сферах, как сельское хозяйство, наука и техника, туризм, предпринимательство.
Вьетнамская делегация была ознакомлена с осуществляемой в Узбекистане экономической политикой, создаваемыми условиями для привлечения иностранных инвестиций, возможностями свободных и малых экономических зон.
На мероприятии отдельно рассмотрены вопросы разработки и реализации совместных проектов. Отмечалось, что благодаря благоприятному инвестиционному климату в Узбекистане растет интерес деловых людей Вьетнама к ведению бизнеса в нашей стране. Обсуждены вопросы дальнейшей активизации взаимодействия в сферах торговли, экономики, инвестиций, частного сектора и других, внедрения и развития экологически чистых технологий.
В этот же день члены делегации Вьетнама провели встречи и переговоры по вопросам расширения экономического и инвестиционного сотрудничества в ряде министерств и ведомств.