AQSH Davlat departamenti delegatsiyasi bilan uchrashuv
2018-yilning 23-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov AQSH davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha yordamchisi o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi Genri Ensher boshchiligidagi Davlat departamenti delegatsiyasi bilan uchrashdi. Delegatsiya Markaziy Osiyoning besh mamlakati va Amerika Qo‘shma Shtatlari (“S5+1”) vakillarining Xavfsizlik bo‘yicha ishchi guruhining navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun Toshkent shahriga kelgan.
Bo‘lib o‘tgan suhbat davomida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil may oyida AQSHga rasmiy tashrifi va Prezident Donald Tramp, Ma’muriyat va Kongressning mas’ul rahbarlari bilan muzokaralari chog‘ida erishilgan kelishuvlarni tadbiq etishning amaliy masalalari muhokama qilindi.

23 июля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с исполняющим обязанности заместителя помощника государственного секретаря США по Южной и Центральной Азии Генри Эншером, прибывшим г.Ташкент во главе делегации Госдепартамента для участия в очередном заседании Рабочей группы по безопасности представителей пяти центральноазиатских стран и Соединенных Штатов Америки («С5+1»).
В состоявшейся беседе обсуждены практические вопросы реализации договоренностей, достигнутых в ходе официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США в мае текущего года и переговоров с Президентом Дональдом Трампом, другими ключевыми лицами Администрации и Конгресса.
Стороны также обменялись мнениями по некоторым вопросам международной и региональной политики в контексте повестки дня заседания вышеназванной Рабочей группы формата «С5+1».