MDHga a’zo davlatlarning ichki ishlar vazirlari Bakuda yig’ildilar
O’zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri general-mayor P.Bobojonov boshchiligidagi delegatsiya 20 iyul kuni Ozarbayjon Respublikasining Baku shahrida o’tkazilgan MDHga a’zo davlatlarning ichki ishlar vazirlari kengashining navbatdagi yig’ilishida ishtirok etdi.
Ishchi yig’ilishda Ozarbayjon, Belarus, Qozog’iston, Qirg’iziston, Moldova, Tojikiston, Turkmaniston Respublikalari, Rossiya Federatsiyasi, MDH Ijroiya qo’mitasi, MDHga a’zo davlatlar hududlarida uyushgan jinoyatchilik va jinoyatlarning boshqa xavfli turlari bilan kurashishni muvofiqlashtirish byurosi, Interpol va Markaziy Osiyo mintaqaviy axborot va muvofiqlashtirish markazi (CARICC) vakillari ishtirok etdi. Uchrashuvda ilgari tasdiqlangan kun tartibiga muvofiq 10 ta masala muhokama qilindi.
Kengashda so’zga chiqqan O’zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri general-mayor P.Bobojonov yig’ilganlarga respublikada shuningdek, ichki ishlar organlari tizimlarida o’tkazilayotgan keng ko’lamli islohotlar yuzasidan axborot berdi.
Jumladan, vazir 2017 yilda O’zbekiston Respublikasi tomonidan MDH Davlat rahbarlari kengashi va hukumat rahbarlari kengashi tomonidan tasdiqlangan qarori, davlatlararo turli turdagi jinoyatlar bilan kurashish dasturi ijrosini bajarilishini natijalari haqida tanishtirdi.
Kun tartibidagi masalalarni ko’rib chiqish natijalari bo’yicha MDH ichki ishlar vazirlar kengashining tegishli qarorlari imzolandi.
MDH Ichki ishlar vazirlari kengashining navbatdagi yig’ilishi 2019 yilda O’zbekiston Respublikasida bo’lib o’tadi.

Очередное заседания министров внутренних дел государств-участников СНГ в Баку
Делегация Министерства внутренних дел Республики Узбекистан во главе с министром генерал-майором П. Бобожоновым приняла участие в работе очередного заседания Совета министров внутренних дел государств-участников СНГ, состоявшегося 20 июля т.г. в г. Баку Азербайджанской Республики.
В работе заседания также приняли участие делегации министерств внутренних дел Азербайджанской Республики, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Молдова, Российской Федерации, Республики Таджикистан, Туркменистана, представители Исполнительного комитета СНГ, Бюро по координации борьбы с организованной преступностью и иными опасными видами преступлений на территории государств-участников СНГ, Интерпола и ЦАРИКЦ. В рамках заседания участниками было рассмотрено 10 вопросов согласно ранее утвержденной повестке дня.
Выступивший на заседании Совета министр внутренних дел Республики Узбекистана генерал-майор П. Бобожонов проинформировал участников о широкомасштабных реформах, проводимых в республике, в том числе и в системе органов внутренних дел, а также ознакомил с результатами выполнения Республикой Узбекистан в 2017 году межгосударственных программ по борьбе с различными видами преступлений, утвержденных решениями Совета глав государств и Совета глав правительств СНГ.
По итогам рассмотрения пунктов повестки дня, участниками были подписаны соответствующие Решения Совета министров внутренних дел СНГ.
Следующее заседание Совета министров внутренних дел СНГ будет проходить в 2019 году в Республике Узбекистан.