Toshkent shahrida bir yilda 638 ta ko‘p qavatli uy quriladi
Uzoq yillar davomida Toshkent shahrida ko‘p qavatli uylar qurilmagan. Oqibatda aholi orasida uy-joyga bo‘lgan ehtiyoj ortib ketgan.
Prezidentimiz tashabbusi bilan 2017 yildan boshlab mamlakatimizning barcha shaharlarida turar-joyga muhtoj oilalar uchun arzon va har tomonlama qulay uy-joylar qurish boshlandi. Jumladan, Toshkent shahrining Sergeli tumanida o‘tgan yili 102 ta ko‘p qavatli arzon uylar qurilib, 4 ming 88 ta oila o‘z uyiga ega bo‘ldi.
Joriy yilda Toshkent shahrida 28 ming xonadonli 638 ta ko‘p qavatli uylar qurilmoqda. Ularning 334 tasi arzon uy-joylar bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan 3 barobar ko‘pdir.
Jumladan, Sergeli tumani “Choshtepa” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida chet ellik investorlar ishtirokida 72 ta 7 qavatli uy qurilishi boshlangan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mazkur uylar loyihasi bilan tanishdi.
“Toshkentda hech qachon bir yilda 638 ta ko‘p qavatli uy qurmaganmiz. Bitta mavzeda 72 ta 7 qavatli uy rejalashtirmaganmiz. Bu poytaxtimizdagi bunyodkorlik, xalqimiz talabini qondirish yo‘lidagi ishlarimiz miqyosidan bir dalolat. Tasavvur qilinglar, bu uylar qancha odamlarga ishonch, qancha oilalarga fayz-baraka olib keladi” dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari uylar qurishning zamonaviy yutuqlarini o‘zlashtirish, bunday uylarni boshqa joylarda ham loyihalashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

За год в Ташкенте построят 638 многоквартирных домов
Долгие годы многоквартирные дома в Ташкенте не строились, что привело к возникновению острой потребности в жилье.
По инициативе Президента нашей страны начиная с 2017 года во всех городах начато строительство доступных домов для нуждающихся в жилье семей. Так, в Сергелийском районе Ташкента в прошлом году построены 102 многоквартирных доступных дома, квартиры в них приобрели 4 тысячи 88 семей.
В текущем году в столице продолжается строительство 638 многоэтажных домов на 28 тысяч квартир. Из них 334 дома относятся к категории доступных, что втрое большое по сравнению с прошлым годом.
В частности, на территории схода граждан махалли "Чоштепа" Сергелийского района начато возведение 72 семиэтажных дома с участием иностранных инвесторов.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом этих домов.
«Никогда прежде мы не строили в Ташкенте столько многоквартирных домов. На одном массиве планируется построить 72 семиэтажных дома. Уже это свидетельствует о масштабе проводимой нами работы по пути созидания, удовлетворения запросов народа. Только представьте, уверенность скольких людей усилится, жизнь скольких семей улучшится благодаря этим домам», сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поручил использовать современные достижения жилищного строительства, начать возведение подобных домов и в других местах.