Agentlikda “Korrupsiya - milliy xavfsizlikka tahdid“ mavzusida ochiq muloqot o‘tkazildi
Joriy yilning 19 iyul kuni Agentlikda korrupsiya holatlarini oldini olish, bu borada davlatimiz tomonidan olib borilayotgan muhim ustuvor masalalarga alohida e’tibor qaratish, shu jumladan, manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq holatlarni bartaraf etish maqsadida Agentlik rahbariyati va patent vakillari o‘rtasida ochiq muloqot shaklidagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Agentlik mutaxassislari tomonidan “Korrupsiya-milliy xavfsizlikka tahdid“ mavzusidagi ma’ruza qilindi.
Uchrashuvda patent vakillaridan Agentlikning korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi turli ish reja va dasturlarida, manfaatlar to‘qnashuvi va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha Agentlik tomonidan olib borilayotgan ishlar bo‘yicha monitoring va tahlil jarayonlarida faol ishtirok etish so‘raldi.
Shuningdek, uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 4 iyuldagi “Davlat organlari huzurida jamoatchilik kengashlari faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida“gi PQ-3837-son Qarori ijrosi yuzasidan har bir davlat organi huzurida jamoatchilik kengashini tashkil etish belgilanganligi hamda hozirgi kunda Agentlikda ham mazkur Qaror ijrosi yuzasidan jamoatchilik kengashini tuzish bo‘yicha ishlar olib borilayotganligi ta’kidlandi.

В Агентстве прошла открытая встреча на тему “Коррупция – угроза национальной безопасности”
19 июля текущего года в Агентстве прошла встреча в формате открытого обсуждения при участии руководства Агентства и патентных поверенных, посвященная предотвращению случаев коррупции, предпринимаемым мерам со стороны государства, в том числе, устранению случаев обусловленных столкновением интересов.
На встрече специалисты Агентства выступили с докладами на тему “Коррупция – угроза национальной безопасности”.
Патентных поверенных попросили активно участвовать на мероприятиях в рамках рабочих планов и иных программ в сфере борьбы с коррупцией, намеченных Агентством, также, в процессах мониторинга и анализа, проводимых Агентством мероприятий по устранению столкновений интересов.
Также, на встрече были особо отмечены цели и задачи, поставленные перед Агентством по созданию общественного совета при Агентстве, согласно Указу Президента Республики Узбекистан УП № 3837 “О мерах по организации общественных советов при государственных органах” от 4 июля 2018 года.