O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining biometrik bo‘lmagan pasporti muddati uzaytirilganligi to‘g‘risida
TIV Konsullik-huquqiy departamenti izohi.
O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining biometrik pasportini olish va almashtirishda fuqarolar uchun qulay sharoitlar yaratish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining 2018-yil 30-iyun 494-sonli qaroriga muvofiq quyidagi tartib o‘rnatilgan.
O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining biometrik bo‘lmagan pasporti amal qilish muddati:
- O‘zbekiston hududida 2019-yil 31-dekabrga qadar;
- xorijiy davlat hududida pasport amal qilish muddati nihoyasiga yetganiga qadar uzaytirildi.
Bunda O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari O‘zbekiston hududidan faqat biopasport bilan chiqishlari mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining biometrik bo‘lmagan pasporti xorijda bo‘lib turgan fuqarolar uchun O‘zbekiston hududiga kirish, shu jumladan uchinchi davlatlar hududi orqali tranzi bilan kelish uchun ham amal qilish muddatiga qadar haqiqiy hisoblanadi.

О продлении сроков действия небиометрического паспорта гражданина Республики Узбекистан
В целях создании благоприятных условий для граждан при обмене и получении биометрического паспорта гражданина Республики Узбекистан, Постановлением Правительства Республики Узбекистан от 30 июня 2018 года №494 установлен следующий порядок.
Действие паспорта гражданина Республики Узбекистан небиометрического образца продлен:
- на территории республики - до 31 декабря 2019 года;
- на территории иностранного государства - до окончания срока его действия.
При этом граждане Республики Узбекистан будут выезжать из Узбекистана только по биометрическим паспортам.
Паспорт небиометрического образца гражданина Республики Узбекистан, для граждан, находящихся на территории иностранного государства, будет действителен для въезда на территорию Узбекистана, в том числе транзитом через территории третьих государств, до окончания срока его действия.