O‘zbekistonning Qatardagi Elchisi ishonch yorliqlarini topshirdi
2018-yilning 16-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasining Elchisi Baxromjon A’loyev (qarorgohi Quvaytda) Qatar Davlati amiri o‘rinbosari shayx Abdulla bin Hamad Al Taniga o‘zining ishonch yorliqlarini topshirdi.
Qisqa marosimdan keyin bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida Qatar amiri o‘rinbosari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga amir Tamim bin Hamad Ol Soniyning samimiy hurmat va ehtiromini yetkazib qo‘yishni so‘radi. “Biz O‘zbekiston rahbariyatining Markaziy Osiyoda mintaqaviy integratsiya, barqarorlik va tinchlikni ta’minlash, shuningdek arab-musulmon dunyosi davlatlari bilan hamkorlikni rivojlantirish borasidagi faol tashqi siyosatini qo‘llab-quvvatlaymiz”, – dedi u.
Tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsion va moliyaviy-texnik hamkorlikni jadallashtirish muhimligini e’tirof etdilar. O‘zbekistonda chet el investitsiyalari uchun yaratilgan qulay sharoitlar uning iqtisodiyotiga Qatar investitsiyalarining jalb qilinishiga zamin yaratishi ta’kidlandi.
Shayx Abdulla bin Ol Soniy O‘zbekiston rahbariga chuqur hurmatini izhor etdi va sog‘lik, baxt va mamlakatning barqaror rivojlanishini ta’minlash borasida o‘z oldiga qo‘ygan barcha vazifalarni amalga oshirishida ulkan yutuqlar, o‘zbek xalqiga taraqqiyot va tinchlik tiladi.

Посол Узбекистана в Катаре вручил верительные грамоты
16 июля 2018 года Посол Республики Узбекистан с резиденцией в Кувейте Бахромжон Аълоев вручил свои верительные грамоты заместителю эмира Государства Катар шейху Абдулле бин Хамаду Аль Тани.
В состоявшейся после краткой церемонии беседе заместитель эмира Катара просил передать искреннее уважение и почтение эмира Тамима бин Хамада Аль Тани Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву. «Мы приветствуем активную внешнюю политику руководства Узбекистана по обеспечению региональной интеграции, стабильности и мира в Центральной Азии, а также по развитию сотрудничества с государствами арабо-мусульманского мира», – сказал он.
Стороны выступили за наращивание торгово-экономического, инвестиционного и финансово-технического сотрудничества между двумя странами. Как было подчеркнуто, созданные в Узбекистане благоприятные условия для иностранных инвесторов будут способствовать привлечению катарских инвестиций в его экономику.
Шейх Абдулла бин Хамад Аль Тани выразил главе Узбекистана свое глубокое уважение и наилучшие пожелания здоровья, счастья и больших успехов в реализации всех поставленных целей по обеспечению стабильного развития страны, а также процветания и мира узбекскому народу.