Sudyalar qasamyod qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi plenumining majlisi bo‘lib o‘tdi. Undabirinchi marta lavozimga tayinlangan jinoyat, fuqarolik, ma’muriy va iqtisodiy sudlari sudyalarining qasamyod qabul qilish marosimi o‘tkazildi.
Sudyalar, Sudyalar oliy kengashi a’zolari, ota-onalar, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etgan tadbirda Oliy sud raisi K.Komilov va boshqalar mamlakatimizda sud hokimiyatining chinakam mustaqilligi, fuqarolar huquq va erkinliklarining ishonchli himoyasini ta’minlash, odil sudlovga erishish darajasini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuksak samara berayotganini alohida ta’kidladi.
So‘nggi yillarda yurtimizda sud-huquq sohasi faoliyati samaradorligini oshirish, sudyalarni tanlash tartibini takomillashtirish, har bir ish bo‘yicha qonuniy, asoslantirilgan va adolatli sud qarorlari chiqarilishini ta’minlashga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar amalga oshrildi.
Majlisda Sudyalar oliy kengashining 2018 yil 12 iyuldagi qarori bilan ilk bor besh yillik muddatga sudyalik lavozimiga tayinlangan 25 nafar sudya qasamyodi eshitildi.
– Qasamyod barchamiz uchun yuksak sharaf bo‘lib, ulkan mas’uliyat yuklaydi, – deydi Jinoyat ishlari bo‘yicha Qashqadaryo viloyati Nishon tumani sudi raisi lavozimiga tayinlangan Shahobiddin Hasanov. – Prezidentimizning 2018 yil 13 iyuldagi “Sud-huquq tizimini yanada takomillashtirish va sud hokimiyati organlariga ishonchni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni sohadagi davlat siyosatini sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tardi. Odil sudlovni amalga oshirish, jismoniy va yuridik shaxslarning huquq, erkinliklari va qonuniy manfaatlari himoyasini kuchaytirish bo‘yicha vazifalarni belgilab berdi. Ushbu vazifalardan kelib chiqib, biz ham boshlanayotgan faoliyatimizda adolat mezonlarini asos qilib olishimiz zarur. Ana shunday mas’uliyatli vazifaga kirishar ekanman, yuragim hayajonga to‘lgan.
Tadbirga tashrif buyurgan ota-onalar yangi sudyalarga oq fotiha berib, eng yaxshi tilaklarni bildirdi.
– O‘g‘limning xalq manfaatini himoya qiluvchi mas’uliyatli vazifaga tayinlanib, qasamyod qabul qilganidan qalbim g‘ururga to‘ldi, – deydi sirdaryolik Zulfiya aya Qurbonova. – O‘g‘lim shunday sharafli kasb egasi bo‘lib, viloyatimiz aholisiga sidqidildan xizmat qilishiga ishonaman. Har bir ota-ona uchun farzandi erishayotgan yutuqlarni, jamiyatimizga kerakli inson bo‘layotganini ko‘rish oliy baxtdir. Shunday ekan, biz hamisha ularning kelgusi ishlariga omad tilaymiz.

Судьи приняли присягу
Состоялось заседание пленума Верховного суда Республики Узбекистан. На заседании прошла церемония принятия присяги судьями, впервые назначенными на должности в уголовных, гражданских, административных и экономических судах.
На мероприятии, в котором участвовали судьи, члены Высшего судейского совета, родители, представители государственных и общественных организаций, председатель Верховного суда и другие особо отметили, что в стране весомые результаты дает работа, осуществляемая по обеспечению подлинной независимости судебной власти, надежной защиты прав и свобод граждан, повышению уровня достижения правосудия.
За последние годы в стране осуществлены комплексные мероприятия, направленные на повышение эффективности деятельности судебно-правовой сферы, совершенствование порядка отбора судей, вынесение по каждому делу законного, обоснованного и справедливого судебного решения.
В ходе заседания присяга была принята 25 судьями, впервые назначенными на эту должность сроком на пять лет согласно постановлению Высшего судейского совета Республики Узбекистан от 12 июля 2018 года.
– Принятие присяги является для каждого из нас делом чести и возлагает огромную ответственность, – говорит Шахобиддин Хасанов, назначенный на должность председателя суда по уголовным делам Нишанского района Кашкадарьинской области. – Указ Президента “О мерах по дальнейшему совершенствованию судебно-правовой системы и повышению доверия к органам судебной власти” от 13 июля 2018 года поднял государственную политику в данном направлении на качественно новый уровень. Он определил задачи по осуществлению правосудия, усилению защиты прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц. Исходя из них в нашей предстоящей деятельности основными критериями должны стать принципы справедливости. Приступая к работе в такой ответственной должности, я очень волнуюсь.
Участвовавшие в мероприятии родители благословили судей и выразили им самые лучшие пожелания.
– Мой сын назначен на ответственную должность по защите интересов народа и принял сегодня присягу, это переполняет мое сердце чувством безмерной гордости, – говорит Зулфия-ая Курбонова из Сырдарьинской области. – Верю, что, будучи представителем такой благородной профессии, мой сын будет изо всех сил служить интересам жителей нашей области. Каждый родитель мечтает о счастье своего ребенка, желает стать свидетелем его светлых дней. Поэтому мы желаем своим детям успехов в трудовой деятельности.