Sofiya shahrida o‘zbek-bolgar savdo uyi tashkil etildi
2018 yilning 12 iyul kuni O‘zbekiston hukumati delegatsiyasining Sofiya shahriga tashrifi doirasida O‘zbekiston-Bolgariya savdo uyining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda savdo uyi ta’sischilari sifatida o‘zbek tomonidan “Uztrade” tashqi savdo kompaniyasi hamda Bolgariya tomonidan “MBI Engineering Ltd” kompaniyasi qatnashishdi.
Ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari N.Otajonov, boshqa delegatsiya a’zolari, shuningdek, Bolgariya ishbilarmon doiralari vakillari so‘zga chiqdilar.
Tadbir davomida Bolgariya kompaniyalarining ko‘plab vakillari O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Tadbir ishtirokchilari uchun Respublikaning savdo-investitsion salohiyati taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvlar natijasida o‘zbek mahsulotlarini Bolgariya bozoriga yetkazib berish bo‘yicha o‘zaro savdo shartnomalari imzolandi.
Mazkur savdo uyi eksport hajmini oshirish, Bolgariya bozoridagi O‘zbekiston pozitsiyasini mustahkamlash va ikki tomonlama munosabatlarni izchil va ko‘p qirrali rivojlantirish maqsadida tashkil etildi.
“Uztrade” aksiyadorlik kompaniyasining rahbariyati mazkur savdo uyi o‘zbek mahsulotlarini Bolgariya bozori uchun doimiy ravishda targ‘ibot qilib borishini alohida ta’kidlab o‘tdi.

The opening ceremony of Uzbekistan – Bulgaria Trading House took place on July 12, 2018, within the framework of Uzbekistan government delegation’s visit to Sofia.
Founders of the Trading House are foreign trade company Uztrade JSC (Uzbekistan) and MBI Engineering Ltd (Bulgaria).
Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan N.Otajonov, other official members of the delegation, as well as representatives of business community of Bulgaria addressed the opening ceremony.
Participants of the event were presented a presentation of trade and investment potential of the country. As a result of the meetings, export contracts were concluded for the supply of Uzbekistan products to the Bulgarian market.
As reported by the Press Service of the Ministry for Foreign Trade, the Trading House is opened to increase the volume of export supplies, strengthen positions in the Bulgarian market, consistent and multifaceted development of bilateral relations.