Viloyat hokimi yoshlar bilan uchrashdi
Farg‘ona viloyati hokimi Shuhrat G‘aniyev shahar va tumanlarda yoshlar bilan ochiq muloqotlar o‘tkazmoqda.
Mamlakatimizda yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, shu orqali ularning faolligini oshirish, tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish, istiqbolli g‘oya va tashabbuslarini ro‘yobga chiqarish davlatimizni barqaror rivojlantirishning muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilangan. Prezidentimizning joriy yil 27 iyundagi “Yoshlar – kelajagimiz” Davlat dasturi to‘g‘risida”gi farmoni bu boradagi ishlarni sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tardi.
Hududlarda tashkil etilgan yuzma-yuz muloqotlar mazkur hujjatning mazmun-mohiyati, undan kelib chiqadigan vazifalar va yoshlar taqdiriga daxldor masalalarga bag‘ishlandi.
Furqat tumanida o‘tkazilgan “Hokim va yoshlar” uchrashuvi avvalida bo‘sh ish o‘rinlari mehnat yarmarkasi tashkil etildi. Unda 30 yoshga ishga joylashish uchun yo‘llanma berildi. Yarmarka doirasida hudud yoshlari rassomlik, she’riyat, raqs va badiiy ijod sohasidagi iste’dod va mahoratini namoyish etdi. Beshariq, O‘zbekiston va Furqat tumanlaridan 230 ga yaqin yoshlar qatnashgan samimiy muloqot davomida viloyat hokimiga murojaat etgan 34 yigit-qizga tijorat banklarining imtiyozli krediti ajratilishiga kelishib olindi. Tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagini bildirgan 12 yoshga foydalanilmay turgan bino-inshootlar “nol” qiymatda ijaraga beriladigan bo‘ldi. 5 yoshning o‘qishga kirish masalasi ijobiy hal etilib, yana shuncha faol yoshlar uchun hududlarda yosh oilalar uchun qurilayotgan yangi uylardan xonadonlar ajratish tavsiya etildi.
Uchko‘prik tumanida bo‘lib o‘tgan muloqotda bevosita viloyat hokimi ko‘magida oliy ma’lumotga ega, lekin vaqtincha ishsiz bo‘lgan 7 yosh mutaxassis ishga joylashtirildi. Biznes loyihalari bilan qatnashgan yigit-qizlarning 35 nafari eng kam ish haqining 150 barobari miqdorida tijorat bankidan imtiyozli kredit oladigan bo‘ldi. Qishloq xo‘jaligi sohasiga qiziqqan 20 yoshga takroriy ekinlar ekish va bog‘dorchilik xo‘jaligi tashkil etish uchun 1 gektardan yer maydoni ajratish bo‘yicha mutaxassislarga kerakli yo‘l-yo‘riqlar berildi.
Rishton va Bag‘dod tumanlari yoshlari ishtirokida Rishton tumani hokimligida tashkil etilgan uchrashuv ham samarali, amaliy muloqotlarga boy bo‘ldi. Viloyat hokimi bilan yuzma-yuz suhbatlashgan yigit-qizlar mamlakatimizda yoshlarga qaratilayotgan e’tibor va rag‘batdan mamnun ekanligini bildirdi.
– Bu hududlarda bo‘sh ish o‘rinlari mehnat yarmarkasi o‘tkazish orqali yoshlarga qisqa muddatda 529 ish o‘rni tavsiya etildi, – deydi O‘zbekiston yoshlar ittifoqi Farg‘ona viloyati kengashi bo‘lim boshlig‘i Zohidjon To‘rayev. – Shu tariqa 74 yigit-qiz doimiy ish o‘rniga ega bo‘ldi. 47 yosh esa “ustoz-shogird” an’analari asosida tajribali hunarmandlarga biriktirildi. 280 navqiron avlod vakili shartnoma asosida fermer xo‘jaliklarida ishlaydigan bo‘ldi. 120 yosh tadbirkor rasmiy ravishda davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi. Tadbirkorlik faoliyatini boshlayotgan 8 yoshga “Agrobank”, “Xalq banki” va “Mikrokreditbank” tomonidan jami 352 million 500 ming so‘m miqdorida imtiyozli kreditlar ajratilishi ta’minlandi.
Uchrashuvlarda ta’kidlanganidek, joriy yil 1 iyuldan mamlakatimizda “Yoshlar-kelajagimiz” jamg‘armasi va uning shahar, tuman filiallari tashkil etildi. “Yosh tadbirkorlar” kvorking markazlari hamda “Yoshlar mehnat guzari” majmualari qurish davlat-xususiy sheriklik shartlari bo‘yicha amalga oshiriladi.

Хоким области встретился с молодежью
В нашей стране всесторонняя поддержка молодежи, тем самым повышение ее активности, широкое вовлечение в предпринимательскую деятельность, реализация перспективных идей и инициатив определены в качестве приоритетных направлений устойчивого развития государства. Указ Президента нашей страны «О Государственной программе “Yoshlar – kelajagimiz”» от 27 июня текущего года вывел работу в этом направлении на новый уровень.
Организованные в регионах встречи посвящены сути и значению данного документа, вытекающим из него задачам и будущему молодежи.
Перед состоявшейся в Фуркатском районе встречей «Хоким и молодежь» была организована ярмарка вакантных рабочих мест. На ней были выданы направления на работу 30 молодым гражданам. В рамках ярмарки молодежь области продемонстрировала свои таланты в изобразительном искусстве, поэзии, танцах и в художественном творчестве. В ходе искренней встречи с участием около 230 юношей и девушек из Бешарыкского, Узбекистанского и Фуркатского районов достигнута договоренность о выделении коммерческими банками льготных кредитов 34 молодым людям, обратившимся к хокиму области. 12 молодым людям, намеревающимся заняться предпринимательской деятельностью, неиспользуемые здания и сооружения предоставлены по «нулевой» стоимости. Решен вопрос о поступлении на учебу 5 молодых людей, еще для стольких же активных молодых граждан рекомендовано выделить квартиры в строящихся для молодых семей домах.
На встрече, состоявшейся в Учкуприкском районе, с помощью хокима области были трудоустроены 7 специалистов с высшим образованием, которые временно не имели работу. 35 человек из числа юношей и девушек, представивших свои бизнес-проекты, получат льготные кредиты коммерческих банков. Специалистам были даны указания о выделении 20 молодым людям, увлекающимся земледелием, по 1 гектару земельных площадей.
Организованная в хокимияте Риштанского района встреча с участием молодежи Риштанского и Багдадского районов была плодотворной, богатой на практические решения. В беседе с хокимом области юноши и девушки выразили удовлетворенность вниманием и заботой о молодежи.
– В этих регионах в ходе проведения ярмарок вакансий в короткие сроки молодежи было предложено 529 рабочих мест, – говорит начальник отдела Ферганского областного совета Союза молодежи Узбекистана Зохиджон Тураев. – Таким образом, 74 юноши и девушки получили постоянные рабочие места. 47 человек закреплены за опытными ремесленниками на основании традиции «мастер-ученик». 280 молодых людей на договорной основе будут работать в фермерских хозяйствах. 120 молодых предпринимателей официально прошли государственную регистрацию. 8 молодым предпринимателям “Агробанк”, Народный банк и “Микрокредитбанк” выделят льготные кредиты в размере 352 миллионов 500 тысяч сумов.
В ходе встреч отмечалось, что с 1 июля текущего года в нашей стране создан фонд “Yoshlar – kelajagimiz”, его городские и районные филиалы. Строительство коворкинг-центров “Yosh tadbirkorlar” и комплексов “Yoshlar mehnat guzari” будет осуществляться на основе государственно-частного партнерства.
На встречах особое внимание уделялось обеспечению исполнения Государственной программы “Yoshlar – kelajagimiz”, дальнейшему вовлечению молодежи в предпринимательство, практическому решению ее проблем.