O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi 2018 yilning iyul oyi uchun birinchi darajali to‘lovlarning moliyalashtirilishi holati yuzasidan axborot beradi
2018-07-10 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi 2018 yil iyul oyida birinchi darajali (iyun oyining ikkinchi yarmi uchun ish haqi hamda mehnat ta’tili) to‘lovlarining moliyalashtirilishi yuzasidan o‘tkazilayotgan tizimli monitoring natijalari bo‘yicha quyidagilarni ma’lum qiladi.
Moliya vazirligi tomonidan quyi moliya organlariga byudjet tashkilotlari xodimlarining birinchi darajali to‘lovlarini o‘z vaqtida to‘lanishini ta’minlash maqsadida 532,5 mlrd. so‘m miqdorida maqsadli mablag‘lar ajratildi.
Shu bilan birga byudjet tashkilotlari rahbarlari va bosh hisobchilari tomonidan g‘aznachilik organlariga taqdim etilgan to‘lov hujjatlari asosida joriy yilning 6 iyul holatiga iyul oyi uchun birinchi darajali to‘lovlarning to‘lanishi respublika bo‘yicha 85,8 foizni tashkil etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 2 iyuldagi PF-5469-sonli “Ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalar miqdorini oshirish to‘g‘risida”gi Farmonini ijrosini ta’minlash maqsadida Moliya vazirligi tomonidan barcha choralar ko‘rilmoqda.
Byudjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi miqdorlari qayta hisob-kitob qilinmoqda.
Concrete
Byudjet tashkilotlari xodimlariga to‘lanadigan ish haqi hamda mehnat ta’tili grafigi bo‘yicha orqada qolayotgan Navoiy viloyatining moliya va g‘aznachilik organlari rahbarlariga qattiq ogohlantirish berildi.

Министерство финансов Республики Узбекистан информирует о финансировании первоочередных расходов бюджета в июле 2018 года
2018-07-10 | Экономика
По итогам системного мониторинга финансирования первоочередных расходов (заработная плата за вторую половину июня и отпускные) в июле месяце 2018 года Министерство финансов Республики Узбекистан сообщает следующее.
В целях обеспечения своевременной и полной выплаты заработной платы и отпускных работникам бюджетных организаций Министерством финансов нижестоящим финансовым органам выделены целевые средства в размере 532,5  млрд. сум.
Вместе с тем, по состоянию на 6 июля текущего года согласно представленным платежным документам руководителями и бухгалтерами бюджетных организаций в органы казначейства выплата первоочередных расходов составила по республике 85,8 процентов.
Министерством финансов Республики Узбекистан принимаются все меры по обеспечению реализации Указа Президента Республики Узбекистан УП-5469 от 2 июля 2018 года «О повышении размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий». Поизводится перерасчет размеров заработной платы работников бюджетных организаций.
Concrete
Строго предупреждены руководители финансовых и казначейских органов Навоийской области за допущение отставания по графику в выплате заработной платы и отпускных работникам бюджетных организаций.