“O’zstandart” agentligida sertifikatlashtirish organlari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
2018 yil 3 iyulda  “O’zstandart” agentligida sertifikatlashtirish organlari ishtirokida texnik jihatdan tartibga solish va muvofiqlikni baholash sohalaridagi dolzarb masalalar va mavjud muammolarga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda quyidagi masalalar muhokama qilindi:
1. Standartlashtirish bo‘yicha Texnik qo‘mitalarning bugungi kundagi faoliyati va ularni takomillashtirishga qaratilgan dolzarb vazifalar;
2. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 12 apreldagi “O’zbekiston Respublikasi Davlat bojxona xizmati organlari faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5414-sonli farmonining ijrosi yuzasidan olib borilayotgan tadbirlar;
3. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 29 iyundagi PQ-3818-sonli “O’zbekiston Respublikasining tashqi iqtisodiy faoliyatini yanada tartibga solish hamda bojxona-tarif jihatdan tartibga solish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorining mazmuni va mohiyati;
4. Texnik jihatdan tartibga solish sohasida qabul qilingan texnik reglamentlarga asosan sertifikatlashtirish organlari va sinov laboratoriyalarni akkreditatsiya doiralarini kengaytirish borasida amalga oshirilayotgan ishlarning natijadorligi va bu boradagi muammolar.
Yig‘ilishda kun tartibidagi masalalar atroflicha muhokama qilindi, “O’zstandart” agentligi boshqarma boshliqlari tomonidan ko‘tarilgan masalalar yuzasidan tushuntirishlar berildi va texnik jihatdan tartibga solish va muvofiqlikni baholash sohalarida kelgusida amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan kelishib olindi.
Shuningdek, sertifikatlashtirish organlarining xalq xo‘jaligi tarmoqlarida standartlashtirish bo‘yicha faoliyat yuritayotgan Texnik qo‘mitalar tarkibida ish yuritilishiga kelishildi.

Совещание в агентстве «Узстандарт» с участием аккредитованных органов по сертификации
3 июля текущего года в агентстве «Узстандарт» состоялось совещание с участием аккредитованных органов по сертификации, посвященное актуальным вопросам и имеющимся проблемам в области технического регулирования и оценки соответствия. В ходе совещания рассмотрены следующие вопросы:
1. Существующее состояние и вопросы совершенствования деятельности Технических комитетов по стандартизации.
2. Мероприятия, проводимые во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 12 апреля 2018 года “О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан”.
3. Суть и задачи Постановления Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2018 года “О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности и совершенствованию системы таможенно-тарифного регулирования Республики Узбекистан”.
4. Результативность проводимых работ по расширению области аккредитации органов по сертификации и аккредитованных испытательных лабораторий по принимаемым в республике техническим регламентам, а также имеющиеся проблемные вопросы в этой сфере.
В ходе совещания всесторонне обсуждены вопросы, включенные в повестку дня. Руководители профильных управлений агентства «Узстандарт» ответили на все вопросы, возникшие в ходе обсуждения. По результатам совещания приняты соответствующие решения по совершенствованию и дальнейшему развитию сферы технического регулирования и оценки соответствия, в том числе по расширению участия органов по сертификации в работе Технических комитетов по стандартизации, ведущих деятельность в отраслях народного хозяйства республики.