Yaqinda Belarus Respublikasi poytaxti Minsk shahrida MDHga a’zo mamlakatlar armiyalari vakillari o‘rtasida harbiy-amaliy sportning “harbiy sport kompleksi ko‘pkurashi” turi bo‘yicha halqaro musobaqa bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Mudofaa vazirligi harbiylari mezbonlardan keyin ikkinchi o‘rinni egalladi.
Musobaqada Belarus (ikkita jamoa), O‘zbekiston, Qozog‘iston Qirg‘iziston va Rossiya jamoalari ishtirok etib, 100 va 3000 metrga yugurish, uzoqlikka granata uloqtirish, turnikda tortilish, to‘siqli yo‘laklardan o‘tish kabi harbiy kompleks mashqlarni yakka va jamoa tarkibida bajardi.
Musobaqada harbiylarimiz yuqori jismoniy tayyorgarligi va epchilligini namoyish qildi. Kichik serjant Isoqjon Rustamov 400 metr masofadagi yagona to‘siqli yo‘laklarni yugurib o‘tishda 2 daqiqayu 13 soniya natijani qayd etib, birinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi va musobaqa rekordini o‘rnatdi.
Shuningdek, ushbu bellashuvlarda Shohruh Nizomov, Faxriddin Mamarizayev, Isoqjon Rustamov va Umid Ahmadjonov “Harbiy-amaliy sport turlari bo‘yicha sport ustasi” va Abbos Is’hoqov “Harbiy-amaliy sport turlari bo‘yicha sport ustaligiga nomzod” talablarini bajardi.

Недавно в столице Республики Беларусь - городе Минске состоялись международные соревнования по военно-прикладному виду спорта - многоборью военно-спортивного комплекса среди представителей армий государств-членов СНГ. Военнослужащие Министерства обороны Узбекистана заняли почетное второе место.
В соревнованиях приняли участие команды Беларуси (две команды), Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, России, состязавшиеся в индивидуальном и командном первенстве в многоборье военно-спортивного комплекса, включающего бег на дистанции 100 и 3000 метров, метание гранаты на дальность, подтягивания на перекладине, преодоление специальной полосы препятствий.
Наши военные продемонстрировали на соревнованиях высокую физическую подготовку и ловкость. Младший сержант Исокжон Рустамов преодолел препятствия на дистанции 400 метров за 2 минуты 13 секунд, занял первое место и установил рекорд данных соревнований.
На соревнованиях Шохрух Низомов, Фахриддин Мамаризаев, Исокжон Рустамов и Умид Ахмаджонов выполнили нормативы мастера спорта по военно-прикладным видам спорта, Аббос Исхоков - норматив кандидата в мастера спорта по военно-прикладным видам спорта.