Yaqinda Belarus Respublikasi poytaxti Minsk shahrida MDHga a’zo mamlakatlar armiyalari vakillari o‘rtasida harbiy-amaliy sportning “harbiy sport kompleksi ko‘pkurashi” turi bo‘yicha halqaro musobaqa bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Mudofaa vazirligi harbiylari mezbonlardan keyin ikkinchi o‘rinni egalladi.
Musobaqada Belarus (ikkita jamoa), O‘zbekiston, Qozog‘iston Qirg‘iziston va Rossiya jamoalari ishtirok etib, 100 va 3000 metrga yugurish, uzoqlikka granata uloqtirish, turnikda tortilish, to‘siqli yo‘laklardan o‘tish kabi harbiy kompleks mashqlarni yakka va jamoa tarkibida bajardi.
Musobaqada harbiylarimiz yuqori jismoniy tayyorgarligi va epchilligini namoyish qildi. Kichik serjant Isoqjon Rustamov 400 metr masofadagi yagona to‘siqli yo‘laklarni yugurib o‘tishda 2 daqiqayu 13 soniya natijani qayd etib, birinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi va musobaqa rekordini o‘rnatdi.
Shuningdek, ushbu bellashuvlarda Shohruh Nizomov, Faxriddin Mamarizayev, Isoqjon Rustamov va Umid Ahmadjonov “Harbiy-amaliy sport turlari bo‘yicha sport ustasi” va Abbos Is’hoqov “Harbiy-amaliy sport turlari bo‘yicha sport ustaligiga nomzod” talablarini bajardi.

Record of Uzbekistan military personnel
Recently Minsk (the Republic of Belarus) hosted international competitions in military-applied sport – the all-around military-sports complex among representatives of the armies of the CIS member states. The military personnel of the Ministry of Defense of Uzbekistan took the honorable second place.
The teams of Belarus (two teams), Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, competed in the individual and team championship in the all-around military and sports complex, including running at a distance of 100 and 3000 meters, throwing grenades at a distance, pulling up on the crossbar, overcoming a special obstacle course.
Our military demonstrated at the competitions high physical training and dexterity. Junior sergeant Isokjon Rustamov overcame obstacles at a distance of 400 meters in 2 minutes and 13 seconds, took the first place and set a record of these competitions.
At the competitions Shokhrukh Nizomov, Fakhriddin Mamarizayev, Isokjon Rustamov and Umid Akhmadjonov met the standards of the master of sports in military applied sports, Abbos Iskhokov – the candidate’s standard for a master of sports in military applied sports.