2018 yilning iyun oyida O‘zbekiston Respublikasi iste’mol sektoridagi inflyatsiya darajasi
2018 yil iyun oyida birinchi marta joriy yilning so‘nggi davrida iste’mol bozoridagi tovarlar va xizmatlar narxlari umumiy darajasida pasayish kuzatilgan bo‘lib, iste’mol sektoridagi deflyatsiya darajasi oy davomida 0,4 %ni tashkil etdi.
2018 iyulning yanvar-iyun oylarida iste’mol narxlari indeksi dinamikasi
(o‘tgan oyga nisbatan, %)
Oy davomida tovarlar narxi o‘rtacha 0,6 %ga pasaygan bo‘lsa, xizmatlar esa aksincha, 0,3 %ga qimmatlashgan.
2018 yilning yanvar-iyun oylarida iste’mol narxlari indeksi
Quyidagi ma’lumotlar shuni ko‘rsatmoqdaki, iste’mol sektorida oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining pasayishi natijasida deflyatsiya holati qayd etilgan bo‘lsa, nooziq-ovqat mahsulotlar va xizmatlar narxlarida esa aksincha, inflyatsion jarayonlar kuzatildi.
2018 yilning iyun oyida iste’mol narxlari indeksi
Asosiy guruhlar bo‘yicha narxlarning o‘zgarishi tahlili shuni ko‘rsatmoqdaki, nooziq-ovqat mahsulotlar hamda xizmatlar narxining qimmatlashishi umumiy iste’mol narxlari indeksi (keyingi o‘rinlarda INI)ga 0,4 foiz darajasida (f.d.) ta’sir etib, oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining pasayishi esa INIning 0,8 f.d.da kamayishiga olib keldi.
2018 yilning iyun oyida tovar va xizmatlarning asosiy guruhlari bo‘yicha
narxlarning o‘zgarishi va ularning umumiy INIga ta’siri
Oziq-ovqat mahsulotlarining iste’mol narxlari indeksi
Yuqorida qayd etilganidek, oziq-ovqat mahsulotlari narxlari oy davomida o‘rtacha 1,8 %ga arzonlashganligi, umumiy INIning 0,8 f.d.da pasayishiga zamin yaratdi.
2018 yilning iyun oyida asosiy guruhlar bo‘yicha
oziq-ovqat mahsulotlari narxlari indeksi
(o‘tgan oyga nisbatan, o‘sish va pasayish, %)
Meva va sabzavot mahsulotlari narxlarining pasayishi, jumladan, tuxum, shakar, yog‘ va moy mahsulotlarining arzonlashgani umumiy oziq-ovqat mahsulotlari narxlari darajasiga sezilarli ta’sir ko‘rsatib, umumiy INIning 1,5 f.d.da pasayishiga olib keldi. Shular bilan bir qatorda go‘sht, non, alkagol va boshqa turdagi oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining qimmatlashishi umumiy INIning ko‘tarilishiga yordamlashdi (0,7 f.d.da ta’sir etdi).
Asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari guruhi tarkibiga kiruvchi tovarlar narxlari orasida qimmatlashish borasidagi yetakchilik yorma va dukkaklilarga (o‘sish 15,3 %), pasayish bo‘yicha esa kartoshka hamda sabzavot mahsulotlari hissasiga to‘g‘ri keladi (pasayish mos ravishda 38,9 % va 29,1 %).
2018 yilning iyun oyida asosiy guruhlar bo‘yicha oziq-ovqat
mahsulotlarining iste’mol narxlari o‘zgarishi
Spirtli ichimliklar narxlarining qimmatlashishining asosiy sabablaridan biri, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yilning 5 mart kunidagi “O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-3583-son Qaroriga asosan 2018 yilning 1 iyunidan boshlab pivo va aroq mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalarga jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish maqsadlariga yo‘naltirilgan qo‘shimcha to‘lovlarning joriy qilinganligidir. Biroq, shuni alohida qayd etish lozimki, joriy yilning iyun oyi davomida spirtli ichimliklar chakana savdosi faoliyati bilan shug‘ullanuvchi aksariyat korxonalar o‘zlaridagi qoldiq mahsulotlarini o‘zgarmagan narxlarda sotgan. Spirtli ichimliklar narxlariga qo‘llanilgan qo‘shimcha to‘lovlar ikkinchi yarim yillikdan boshlab ushbu tur mahsulotlar narxiga o‘z ta’sirini o‘tkazishi kutilmoqda.
Boshqa turdagi oziq-ovqat mahsulotlaridan alkagolsiz ichimliklar narxlari birmuncha sezilarli darajada qimmatlashdi (0,9 %).
Qolgan turdagi oziq-ovqat mahsulotlari o‘rtacha narxlari darajasida jiddiy o‘zgarishlar kuzatilmadi.
Nooziq-ovqat mahsulotlarining iste’mol narxlari indeksi
Nooziq-ovqat mahsulotlar narxlarining 0,8 %ga qimmatlashishi umumiy INIning 0,3 f.d.da oshishiga olib keldi.
Avtomobillar uchun yoqilg‘i hamda qurilish materiallaridan tashqari ushbu guruhning asosiy turdagi mahsulotlari narxlari orasida sezilarli o‘zgarishlar kuzatilmadi.
Asosiy turdagi nooziq-ovqat mahsulotlari guruhlari bo‘yicha narxlarning o‘zgarishi quyidagi ko‘rinish shaklida namoyish etilgan:
2018 yilning iyun oyida asosiy turdagi nooziq-ovqat mahsulotlari
guruhlarining iste’mol narxlari indeksi
Aholi uchun avtomobillarga gaz to‘ldirish shahobchalari orqali sotilayotgan propan narxining qimmatlashishi asosiy turdagi nooziq-ovqat mahsulotlar guruhi indeksining ko‘tarilishida asosiy ta’sir omili sifatida qayd etilgan. Respublika bo‘yicha oy davomida ushbu mahsulotning narxi o‘rtacha 63,3 %ga qimmatlashdi. Mamlakatning ba’zi hududlarida uning narxi 2 barobar va undan yuqori darajada ham qimmatlashgan (Samarqand, Surxondaryo va Xorazm viloyatlari shular jumlasidandir). Birjadagi kotirovka narxlari hamda yoqilg‘i-moylash materiallari bozorida shakllanayotgan holatlar propan narxlari darajasining sezilarli darajada qimmatlashishiga o‘z ta’sirini o‘tkazdi.
Qurilish materiallari narxlari oy davomida o‘rtacha 1,5 %ga qimmatlashdi. Sement va gulqog‘ozning narxi guruh tarkibidagi boshqa mahsulotlarga nisbatan birmuncha sezilarli darajada qimmatlashdi.
2018 yilning iyun oyida asosiy turdagi qurilish materiallari guruhlarining
iste’mol narxlari indeksi
Xizmatlar iste’mol narxlari indeksi
Iyun oyi davomida aholi uchun xizmatlar tariflari narxlarida jiddiy o‘zgarishlar kuzatilmadi va bor yo‘g‘i 0,3 %lik o‘sish holati qayd etildi. Bu esa o‘z navbatida umumiy INIga 0,1 f.d.da ta’sir etdi. Narx tariflarining nisbatan barqaror sur’atlarda oshib borishi qatorida yo‘lovchi tashish transporti xizmatlari narxi o‘rtacha 1,4 % va maishiy turdagi xizmatlar esa 0,4 %ga qimmatlashdi. |
2018 yilning iyun oyida aholi uchun alohida turdagi xizmatlar
guruhining iste’mol narxlari indeksi
Qashqadaryo viloyati hokimining qarori asosida joriy yilning iyun oyidan boshlab hudud bo‘yicha shahar avtobus transportida yo‘l haqi 66,7 %ga oshirildi. Xorazm viloyati hokimining qaroriga asosan viloyat bo‘yicha shahar avtobus transporti xizmatlari 42,9 % hamda yo‘nalishli taksi xizmatlari narxi 11,1 %ga ko‘tarildi. Shuningdek, Farg‘ona viloyati hududida ham yo‘nalishli taksi xizmatlari o‘rtacha 9,4 %ga qimmatlashgan.
Mahalliy transport poyezdlari uchun yo‘l xarajati hujjatlari narxining oshishi va Shveysariya frankining so‘mga nisbatan biroz oshishi hisobiga temir yo‘l transporti xizmatlari narxlari biroz ko‘tarildi.
Yevroga nisbatan milliy valyutamiz kursining mustahkamlanishi natijasida “O‘zbekiston havo yo‘llari” MAK chiptalari narxlari birmuncha arzonlashdi.

Inflation in the consumer sector of the Republic of Uzbekistan for June 2018
In June 2018, for the first time in the past period of 2018, the general level of prices for goods and services in the consumer market declined, while deflation in the consumer sector for the month was 0.4%.
Dynamics of the consumer price index for January-June 2018
(compared to the previous month,%)
Prices for goods on average for the month decreased by 0.6%, while services, on the contrary, became more expensive by 0.3%.
The consumer price index for January-June 2018
As shown in the data below, deflation in the consumer sector is due to a decrease in prices for food products, while non-food products and services, on the contrary, acted as an inflationary factor.
Analysis of the impact of price changes on major groups showed that the increase in prices for services and non-food products ensured the increase in the composite consumer price index (CPI) by 0.4 percentage points (pp), the decline in food prices led to a decrease in the CPI by 0.8 percentage points.
The impact of price changes on major groups of goods and services on the
consolidated CPI for June 2018
The consumer price index for food products
As noted above, the prices for food products decreased by 1.8% on average for the month, which ensured a decrease in the CP I by 0.8 pp.
Change in consumer prices for major food groups in June 2018
(compared to the previous month, increase and decrease in%)
The decline in prices for fruit and vegetable products, as well as eggs, sugar, oil and fats, had a decisive influence on the overall level of food prices and led to a reduction in the consolidated CPI by 1.5 percentage points. Along with this, the increase in prices for meat products, bakery products, alcoholic beverages and other food products contributed to the growth of the CPI (an effect of the order of 0.7 percentage points).
Of the main subgroups of food products, the leaders in price growth are croups and beans (an increase of 15.3%), prices reduction for potatoes and vegetables (decrease by 38.9% and 29.1%, respectively).
Change in consumer prices for major types of food products in June 2018
The increase in prices for alcoholic beverages is largely due to the commissioning of additional charges for the development of physical culture and sports, as stipulated by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of 5 March 2018 №. PP-3583 "On the organization of activities Ministry of Physical Culture and Sports of the Republic of Uzbekistan ". However, it should be noted that in June of this year, many organizations of the retail network sold the remains of alcoholic beverages at unchanged prices, and therefore the full reflection of the introduction of the mechanism of additional fees on retail prices of alcohol is expected only from the second half of this year.
Of the other food products, soft drinks rose most significantly, by 0.9%.
The level of average prices for other types of food products has not changed significantly.
Consumer price index for non-food products
The increase in prices for non-food products by 0.8% led to an increase in the consolidated CPI by 0.3 percentage points. Prices for the main types of goods of this group have not undergone significant changes, except for fuel for cars and building materials. Changes in prices for the main groups of non-food products are presented below:
Consumer price index for major non-food groups for June 2018
(compared to the previous month, %)
The main influence on the increase in the consumer price index in the group of non-food products was the increase in prices for propane sold to the population through a network of gas stations. Over the month, the average price for it increased by 63.6%. In some regions, this growth was two or more times (Samarkand, Surkhandarya and Khorezm regions). The main impact on the price level was made by changes in stock quotes, as well as the current situation in the market of fuels and lubricants.
Of the building materials, which for the month added an average of another 1.5%, cement and wallpapers went up most significantly.
The consumer price index for the main types of building materials for June 2018
Consumer price index for services
Tariffs for services for the population of significant changes have not undergone and in June they increased by only 0.3%. This led to an increase in the consolidated CPI by 0.1 pp. Against the backdrop of relative stability of tariffs for main types of services, passenger transport services increased by an average of 1.4% and services of household nature by 0.4%.
Consumer price index for selected types of services for the population for June 2018
By the decision of the khokim of Kashkadarya region, the cost of travel by the city bus in the region has increased since June this year by 66.7%. Based on the decisions of the khokim of the Khorezm region, the fare for the city bus was increased by 42.9% and the fixed-route taxi went up by 11.1%. The fare in the fixed-route taxi also increased in the Fergana region - by 9.4%.
Railway transport services have risen in price due to an increase in the cost of travel documents for local traffic trains and a slight increase in the Swiss franc rate relative to the sum.
Strengthening of the national currency relative to the euro led to a decrease in ticket prices for the National Air Company "Uzbekistan Airways".