2018 yilning iyun oyida O‘zbekiston Respublikasi iste’mol sektoridagi inflyatsiya darajasi
2018 yil iyun oyida birinchi marta joriy yilning so‘nggi davrida iste’mol bozoridagi tovarlar va xizmatlar narxlari umumiy darajasida pasayish kuzatilgan bo‘lib, iste’mol sektoridagi deflyatsiya darajasi oy davomida 0,4 %ni tashkil etdi.
2018 iyulning yanvar-iyun oylarida iste’mol narxlari indeksi dinamikasi
(o‘tgan oyga nisbatan, %)
Oy davomida tovarlar narxi o‘rtacha 0,6 %ga pasaygan bo‘lsa, xizmatlar esa aksincha, 0,3 %ga qimmatlashgan.
2018 yilning yanvar-iyun oylarida iste’mol narxlari indeksi
Quyidagi ma’lumotlar shuni ko‘rsatmoqdaki, iste’mol sektorida oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining pasayishi natijasida deflyatsiya holati qayd etilgan bo‘lsa, nooziq-ovqat mahsulotlar va xizmatlar narxlarida esa aksincha, inflyatsion jarayonlar kuzatildi.
2018 yilning iyun oyida iste’mol narxlari indeksi
Asosiy guruhlar bo‘yicha narxlarning o‘zgarishi tahlili shuni ko‘rsatmoqdaki, nooziq-ovqat mahsulotlar hamda xizmatlar narxining qimmatlashishi umumiy iste’mol narxlari indeksi (keyingi o‘rinlarda INI)ga 0,4 foiz darajasida (f.d.) ta’sir etib, oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining pasayishi esa INIning 0,8 f.d.da kamayishiga olib keldi.
2018 yilning iyun oyida tovar va xizmatlarning asosiy guruhlari bo‘yicha
narxlarning o‘zgarishi va ularning umumiy INIga ta’siri
Oziq-ovqat mahsulotlarining iste’mol narxlari indeksi
Yuqorida qayd etilganidek, oziq-ovqat mahsulotlari narxlari oy davomida o‘rtacha 1,8 %ga arzonlashganligi, umumiy INIning 0,8 f.d.da pasayishiga zamin yaratdi.
2018 yilning iyun oyida asosiy guruhlar bo‘yicha
oziq-ovqat mahsulotlari narxlari indeksi
(o‘tgan oyga nisbatan, o‘sish va pasayish, %)
Meva va sabzavot mahsulotlari narxlarining pasayishi, jumladan, tuxum, shakar, yog‘ va moy mahsulotlarining arzonlashgani umumiy oziq-ovqat mahsulotlari narxlari darajasiga sezilarli ta’sir ko‘rsatib, umumiy INIning 1,5 f.d.da pasayishiga olib keldi. Shular bilan bir qatorda go‘sht, non, alkagol va boshqa turdagi oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining qimmatlashishi umumiy INIning ko‘tarilishiga yordamlashdi (0,7 f.d.da ta’sir etdi).
Asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari guruhi tarkibiga kiruvchi tovarlar narxlari orasida qimmatlashish borasidagi yetakchilik yorma va dukkaklilarga (o‘sish 15,3 %), pasayish bo‘yicha esa kartoshka hamda sabzavot mahsulotlari hissasiga to‘g‘ri keladi (pasayish mos ravishda 38,9 % va 29,1 %).
2018 yilning iyun oyida asosiy guruhlar bo‘yicha oziq-ovqat
mahsulotlarining iste’mol narxlari o‘zgarishi
Spirtli ichimliklar narxlarining qimmatlashishining asosiy sabablaridan biri, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yilning 5 mart kunidagi “O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-3583-son Qaroriga asosan 2018 yilning 1 iyunidan boshlab pivo va aroq mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalarga jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish maqsadlariga yo‘naltirilgan qo‘shimcha to‘lovlarning joriy qilinganligidir. Biroq, shuni alohida qayd etish lozimki, joriy yilning iyun oyi davomida spirtli ichimliklar chakana savdosi faoliyati bilan shug‘ullanuvchi aksariyat korxonalar o‘zlaridagi qoldiq mahsulotlarini o‘zgarmagan narxlarda sotgan. Spirtli ichimliklar narxlariga qo‘llanilgan qo‘shimcha to‘lovlar ikkinchi yarim yillikdan boshlab ushbu tur mahsulotlar narxiga o‘z ta’sirini o‘tkazishi kutilmoqda.
Boshqa turdagi oziq-ovqat mahsulotlaridan alkagolsiz ichimliklar narxlari birmuncha sezilarli darajada qimmatlashdi (0,9 %).
Qolgan turdagi oziq-ovqat mahsulotlari o‘rtacha narxlari darajasida jiddiy o‘zgarishlar kuzatilmadi.
Nooziq-ovqat mahsulotlarining iste’mol narxlari indeksi
Nooziq-ovqat mahsulotlar narxlarining 0,8 %ga qimmatlashishi umumiy INIning 0,3 f.d.da oshishiga olib keldi.
Avtomobillar uchun yoqilg‘i hamda qurilish materiallaridan tashqari ushbu guruhning asosiy turdagi mahsulotlari narxlari orasida sezilarli o‘zgarishlar kuzatilmadi.
Asosiy turdagi nooziq-ovqat mahsulotlari guruhlari bo‘yicha narxlarning o‘zgarishi quyidagi ko‘rinish shaklida namoyish etilgan:
2018 yilning iyun oyida asosiy turdagi nooziq-ovqat mahsulotlari
guruhlarining iste’mol narxlari indeksi
Aholi uchun avtomobillarga gaz to‘ldirish shahobchalari orqali sotilayotgan propan narxining qimmatlashishi asosiy turdagi nooziq-ovqat mahsulotlar guruhi indeksining ko‘tarilishida asosiy ta’sir omili sifatida qayd etilgan. Respublika bo‘yicha oy davomida ushbu mahsulotning narxi o‘rtacha 63,3 %ga qimmatlashdi. Mamlakatning ba’zi hududlarida uning narxi 2 barobar va undan yuqori darajada ham qimmatlashgan (Samarqand, Surxondaryo va Xorazm viloyatlari shular jumlasidandir). Birjadagi kotirovka narxlari hamda yoqilg‘i-moylash materiallari bozorida shakllanayotgan holatlar propan narxlari darajasining sezilarli darajada qimmatlashishiga o‘z ta’sirini o‘tkazdi.
Qurilish materiallari narxlari oy davomida o‘rtacha 1,5 %ga qimmatlashdi. Sement va gulqog‘ozning narxi guruh tarkibidagi boshqa mahsulotlarga nisbatan birmuncha sezilarli darajada qimmatlashdi.
2018 yilning iyun oyida asosiy turdagi qurilish materiallari guruhlarining
iste’mol narxlari indeksi
Xizmatlar iste’mol narxlari indeksi
Iyun oyi davomida aholi uchun xizmatlar tariflari narxlarida jiddiy o‘zgarishlar kuzatilmadi va bor yo‘g‘i 0,3 %lik o‘sish holati qayd etildi. Bu esa o‘z navbatida umumiy INIga 0,1 f.d.da ta’sir etdi. Narx tariflarining nisbatan barqaror sur’atlarda oshib borishi qatorida yo‘lovchi tashish transporti xizmatlari narxi o‘rtacha 1,4 % va maishiy turdagi xizmatlar esa 0,4 %ga qimmatlashdi. |
2018 yilning iyun oyida aholi uchun alohida turdagi xizmatlar
guruhining iste’mol narxlari indeksi
Qashqadaryo viloyati hokimining qarori asosida joriy yilning iyun oyidan boshlab hudud bo‘yicha shahar avtobus transportida yo‘l haqi 66,7 %ga oshirildi. Xorazm viloyati hokimining qaroriga asosan viloyat bo‘yicha shahar avtobus transporti xizmatlari 42,9 % hamda yo‘nalishli taksi xizmatlari narxi 11,1 %ga ko‘tarildi. Shuningdek, Farg‘ona viloyati hududida ham yo‘nalishli taksi xizmatlari o‘rtacha 9,4 %ga qimmatlashgan.
Mahalliy transport poyezdlari uchun yo‘l xarajati hujjatlari narxining oshishi va Shveysariya frankining so‘mga nisbatan biroz oshishi hisobiga temir yo‘l transporti xizmatlari narxlari biroz ko‘tarildi.
Yevroga nisbatan milliy valyutamiz kursining mustahkamlanishi natijasida “O‘zbekiston havo yo‘llari” MAK chiptalari narxlari birmuncha arzonlashdi.

Инфляция в потребительском секторе Республики Узбекистан за июнь 2018 года
В июне 2018 года впервые за истекший период 2018 года зарегистрировано снижение общего уровня цен на товары и услуги на потребительском рынке, а дефляция в потребительском секторе за месяц составила 0,4 %.
Динамика индекса потребительских цен за январь-июнь 2018 года
(к предыдущему месяцу, %)
Цены на товары в среднем за месяц снизились на 0,6 %, в то время как услуги, напротив, стали дороже на 0,3 %.
Индекс потребительских цен за январь-июнь 2018 года
Как свидетельствуют приведенные ниже данные, дефляция в потребительском секторе обусловлена снижением цен на продовольственные товары, тогда как непродовольственные товары и услуги, напротив, выступили в качестве инфляционного фактора.
Индекс потребительских цен за июнь 2018 года
Анализ влияния ценовых изменений по основным группам показал, что рост цен на услуги и непродовольственные товары обеспечил прирост сводного индекса потребительских цен (далее ИПЦ) на 0,4 процентных пункта (п.п.), снижение цен на продовольственные товары привело к уменьшению величины ИПЦ на 0,8 п.п.
Влияние изменения цен по основным группам товаров и услуг
на сводный ИПЦ за июнь 2018 года
Индекс потребительских цен на продовольственные товары
Как отмечалось выше, цены на продовольственные товары в среднем за месяц понизились на 1,8 %, что обеспечило уменьшение ИПЦ на 0,8 п.п.
Изменение потребительских цен по основным группам
продовольственных товаров за июнь 2018 года
(к предыдущему месяцу, прирост и снижение в %)
Снижение цен на плодоовощную продукцию, а также яйца, сахар, масло и жиры оказало определяющее влияние на общий уровень цен продовольственных товаров и привело к уменьшению сводного ИПЦ на 1,5 п.п. Наряду с этим, рост цен на мясные продукты, хлебопродукты, алкогольную продукцию и другие пищевые продукты способствовал приросту ИПЦ (влияние порядка 0,7 п.п.).
Из основных подгрупп продовольственных товаров лидерство по росту цен принадлежит крупам и бобовым (рост на 15,3 %), по снижению цен – картофелю и овощам (снижение, соответственно, на 38,9 % и 29,1 %).
Изменение потребительских цен на основные виды
Рост цен на алкогольные напитки во многом обусловлен вводом в действие с 1 июня 2018 года для предприятий-производителей пива и водки дополнительных сборов на развитие физической культуры и спорта, предусмотренных Постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 марта 2018 года №ПП-3583 «Об организации деятельности Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан». Однако, необходимо отметить, что в июне текущего года многими организациями розничной сети осуществлялась реализация остатков алкогольной продукции по неизмененным ценам, в связи с чем полное отражение внедрения механизма дополнительных сборов на розничные цены алкоголя ожидается лишь со второго полугодия текущего года.
Из других продовольственных товаров наиболее ощутимо подорожали безалкогольные напитки – на 0,9 %.
Уровень средних цен на остальные виды продовольственных товаров существенно не изменился.
Индекс потребительских цен на непродовольственные товары
Повышение цен на непродовольственные товары на 0,8 % привело к приросту сводного ИПЦ на 0,3 п.п.
Цены на основные виды товаров этой группы существенных изменений не претерпели, за исключением горючего для автомобилей и строительных материалов.
Изменение цен на основные группы непродовольственных товаров представлено ниже:
Индекс потребительских цен на основные группы
непродовольственных товаров за июнь 2018 года
Основное влияние на прирост индекса потребительских цен в группе непродовольственных товаров оказало повышение цен на пропан, реализуемый населению через сеть газозаправочных станций. За месяц цены на него в среднем по республике выросли на 63,6 %. При этом в отдельных регионах этот рост составил два и более раза (Самаркандская, Сурхандарьинская и Хорезмская области). Основное влияние на уровень цен оказали изменения биржевых котировок, а также сложившаяся конъюнктура на рынке горюче-смазочных материалов.
Из строительных материалов, которые за месяц прибавили в цене в среднем еще 1,5 %, значительнее всего подорожали цемент и обои.
Индекс потребительских цен на основные виды
строительных материалов за июнь 2018 года
Индекс потребительских цен на услуги
Тарифы на услуги для населения значительных изменений не претерпели и в июне повысились лишь на 0,3 %. Это привело к приросту сводного ИПЦ на 0,1 п.п.
На фоне относительной стабильности тарифов на основные виды услуг в среднем на 1,4 % подорожали услуги пассажирского транспорта и на 0,4 % - услуги бытового характера.
Индекс потребительских цен
на отдельные виды услуг для населения за июнь 2018 года
Решением хокима Кашкадарьинской области стоимость проезда в городском автобусе в регионе  повысилась с июня текущего года на 66,7 %. На основании решений хокима Хорезмской области на 42,9 % была повышена плата за проезд в городском автобусе и на 11,1 % - в маршрутном такси. Стоимость проезда в маршрутном такси также выросла  в Ферганской области – на 9,4 %.
Услуги железнодорожного транспорта подорожали в связи с увеличением стоимости проездных документов на поезда местного сообщения и незначительным ростом курса швейцарского франка по отношению к суму.
Укрепление национальной валюты относительно евро привело к снижению цен на билеты НАК «Узбекистон хаво йуллари».