Finlyandiya Elchisi bilan uchrashuv
2018-yilning 30-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Finlyandiya Respublikasining mamlakatimizda o‘z diplomatik missiyasini yakunlayotgan Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Helsinki shahrida) Niklas Lindkvistni qabul qildi.
Suhbat davomida turli sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Shu o‘rinda hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini aniqlash va kelishish imkonini beruvchi vazirliklararo muntazam maslahatlashuvlarni o‘tkazish tajribasini davom ettirishning amaliy ahamiyati ta’kidlandi.
Uchrashuvda uchinchi majlisi 2002-yilda bo‘lib o‘tgan Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiya ishini qayta boshlash masalasi ham ko‘tarildi. O‘zbekiston va Finlyandiya ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish va mustahkamlashga har taraflama ko‘mak berishga tomonlar tayyor ekanlidi ta’kidlandi. Ushbu aloqalar Finlyandiya investitsiyasi va yuqori texnologiyalarini jalb qilish orqali qo‘shma ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, o‘zaro savdoni kengaytirishga qaratilgan.
Madaniy-gumanitar, turizm va boshqa sohalarda muntazam almashinuvlar amaliyotini davom ettirishga qiziqish bildirildi.
Suhbat yakunida Vazir Finlyandiya Elchisiga diplomatik vakolatxona rahbari sifatida O‘zbekistondagi besh yilga yaqin muvaffaqiyatli faoliyati uchun minnatdorlik izhor etdi.
Elchi Niklas Lindkvist diplomatik missiyasini samarali ijro etish uchun yaratilgan qulay sharoit uchun minnatdorlik bildirdi.

30 июня 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Финляндской Республики с резиденцией в г.Хельсинки Никласа Линдквиста, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по перспективам дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в различных сферах.
В этом контексте стороны подчеркнули практическую значимость продолжения регулярных межмидовских консультаций, позволяющих определять и согласовывать приоритетные направления взаимодействия.
На встрече также был поднят вопрос о возобновлении работы совместной Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, третье заседание которой состоялось в 2002 году. Стороны отметили готовность всячески способствовать расширению и углублению связей между деловыми кругами Узбекистана и Финляндии, нацеленных на создание совместных современных производств с привлечением финских инвестиций и высоких технологий, наращивание взаимной торговли.
Стороны подтвердили заинтересованность в продолжении регулярных обменов в культурно-гуманитарной, туристической и других сферах.
В заключение беседы Министр выразил Послу Финляндии признательность за успешную работу в течение почти пяти лет в качестве главы диппредставительства в Узбекистане.
Посол Никлас Линдквист поблагодарил за благоприятные условия для плодотворного исполнения его дипломатической миссии.