Shavkat Mirziyoyev: O‘zbekistondagi har bir odam men uchun qadrli
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston karlar jamiyatining Kar-soqovlar madaniyat markazini borib ko‘rdi.
Bu yerda qurilish va ta’mirlash ishlari amalga oshirilgan. 450 o‘rinli konsert zali, to‘garak xonalari, sport zallari ta’mirlanib, zamonaviy jihozlangan.
Davlatimiz rahbari jamiyat a’zolari bilan muloqot qilib, ularning dardu tashvishlari, sohadagi kamchiliklarni so‘radi.
Kar-soqov bolalarni o‘qituvchi mutaxassislar va surdotarjimonlar tayyorlash masalasiga e’tibor qaratildi.
Shavkat Mirziyoyev aholining mazkur qatlami savodxonligi, tarbiyasi, ishlashi, dam olish va davolanish sharoitlarini yaxshilash maqsadida alohida qaror tayyorlash bo‘yicha topshiriq berdi.
Shaxmat bo‘yicha jahon chempioni Sirojiddin Zayniddinov, taekvondo bo‘yicha Osiyo chempionati sovrindori Davron Xidirov, yosh rejissyor Oleg Oshipenkoga Toshkent shahridan uy, madaniyat markazi uchun ikkita avtobus sovg‘a qildi.
Bilasizki, davlat xalqqa xizmat qiladi, degan tamoyilni o‘zimizga maqsad qilib olganmiz. Sizlar ham jamiyatimizning munosib a’zosisizlar. Ushbu sohaga hamma sharoitlarni yaratamiz. O‘zbekistondagi har bir odam men uchun qadrli, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 11 iyundagi “Aholining ijtimoiy zaif qatlami bandligini ta’minlashni rag‘batlantirishning tashkiliy chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida alohida toifadagi tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash, nogironligi bo‘lgan shaxslarni mehnat faoliyatiga jalb etishga imtiyozlar berilgan.
Shu maqsadda O‘zbekiston karlar jamiyati hududida tikuvchilik korxonasi tashkil etilgan. Unga 100 dan ziyod xotin-qiz ishga joylashtirilgan.
Prezidentimiz ushbu korxonani ko‘zdan kechirdi, tikuvchi ayollar bilan suhbatlashdi. Amalga oshirilayotgan bunday ishlar izchil davom etishini, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ish joylari tashkil etishga alohida e’tibor qaratilishini ta’kidladi.

Shavkat Mirziyoyev: Every person in Uzbekistan is dear to me
The President visited the Cultural Centre for Deaf People of the Society of the Deaf of Uzbekistan. This was reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan.
Construction and repair work was carried out here. The concert hall for 450 people, study rooms, gyms are equipped at the modern level.
The Head of the state talked with members of the society, asked about their problems and shortcomings in the sphere.
Attention was paid to training teachers for deaf-mute children and sign language interpreters.
Shavkat Mirziyoyev instructed to prepare a resolution providing for the improvement of conditions for education, training, labor, recreation and treatment of citizens of this category.
The Head of the state presented the world chess champion Sirojiddin Zayniddinov, the winner of the Asian Taekwondo Championship Davron Khidirov, the young director Oleg Oshipenko apartments in Tashkent, as well as a bus to the Cultural Centre.
As you know, our main principle is that the state serves people. You are also worthy members of our society. We will create all conditions in this area. Every person in Uzbekistan is dear to me, said Shavkat Mirziyoyev.
In accordance with the resolution of the Head of the state "On organizational measures of stimulating the provision of employment of socially vulnerable segments of the population" of June 11, 2018, privileges were introduced to support business entities of a particular category, involving persons with disabilities to work.
To this end, a sewing enterprise was organized in the territory of the Society of the Deaf of Uzbekistan, employing more than 100 women.
The President got acquainted with activities of this enterprise, talked with seamstresses. The Head of the state noted that the work in the field will continue consistently, special attention will be paid to creation of jobs for persons with disabilities.