Shavkat Mirziyoyev: obod mahallada obod ko‘ngil bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29 iyun kuni Toshkent shahrining Olmazor tumaniga tashrif buyurib, “Ibrohim ota” mahallasida amalga oshirilayotgan qurilish va obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi.
Ushbu mahallada 19 ta ikki qavatli va 4 ta to‘rt qavatli uy joylashgan. Ular 1960-yillarda qurilgan bo‘lib, bugungi kunda ta’mirtalab bo‘lib qolgan. Muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari ham eskirgan.
Shu kabi mahallalar qiyofasini yangilash maqsadida kuni kecha “Obod mahalla” dasturi qabul qilindi. “Ibrohim ota” mahallasi ham mazkur dasturga kiritilgan. Unga muvofiq, barcha ko‘p qavatli uylar, ko‘cha va yo‘laklar ta’mirlanib, hudud obodonlashtirilmoqda. 7 ta ikki qavatli arzon uy-joy, zamonaviy maktabgacha ta’lim muassasasi qurilmoqda.
Shuningdek, namunaviy loyiha asosida mahalla guzari, kommunal to‘lovlar shoxobchasi, bolalar va sport maydonchalari barpo etilishi rejalashtirilgan.
Prezidentimiz uyma-uy yurib, har bir oilaning talab-istaklarini o‘rganish, muammosi bo‘lsa yordam berish, tadbirkorlarni jalb etib, ishchi joylar yaratish zarurligini ta’kidladi.
Bu yerdagi odamlarning ham bola-chaqasi, ertangi kundan umidlari bor. Mamlakatimizdagi o‘zgarishlarni, qabul qilinayotgan dasturlar natijasini odamlar o‘z uyida sezishi kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.

Шавкат Мирзиёев: в благоустроенной махалле и настрой созидательный
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 июня посетил Алмазарский район города Ташкента, где ознакомился с ходом строительной и благоустроительной работы в махалле “Иброхим ота”.
В этой махалле расположено 19 двухэтажных и 4 четырехэтажных домов 1960-х годов постройки. Сегодня они нуждаются в ремонте, устарели и инженерно-коммуникационные сети.
Для обновления облика таких махаллей недавно была принята программа "Обод махалла" ("Благоустроенная махалла"), в которую включена и махалла “Иброхим ота”. Все многоэтажные дома, улицы и дорожки ремонтируются, территория махалли благоустраивается. Строятся 7 двухэтажных доступных домов, современное дошкольное образовательное учреждение. Планируется также возведение махаллинского гузара по типовому проекту, пункта приема коммунальных платежей, детской и спортивной площадок.
Президент нашей страны отметил необходимость, совершая подворный обход, изучать устремления и запросы каждой семьи, помогать в решении проблем, привлекать предпринимателей в махаллю и создавать рабочие места.
Жители махаллей также имеют свои мечты и надежды, планы на будущее. Происходящие в нашей стране изменения, результаты принимаемых программ люди должны чувствовать прежде всего там, где живут, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побеседовал с активом и жителями махалли. Говорилось об обеспечении населения работой, благоустройстве городов и сел, сути проводимых реформ по развитию дошкольного и школьного образования, воспитанию молодежи гармонично развитыми личностями. Отмечалось, что программы «Обод кишлок», «Обод махалла» и "Молодежь - наше будущее" призваны улучшить условия жизни населения, поддержать молодежь.