“O‘zekspomarkaz”da O‘zbekistonda giyohvand moddalar aylanishiga qarshi kurashuvchi Idoralararo mobil guruhlar faoliyatini ishga tushirish rasmiy marosimi bo‘lib o‘tdi. Mazkur mobil guruhlar Ichki ishlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati va Davlat bojxona qo‘mitasi xodimlari ishtirokida tashkil etilmoqda.
Rasmiy marosimda BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi rahbari Ashita Mittal, Yaponiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Nobuaki Ito hamda tegishli vazirlik va idoralar, diplomatik vakolatxonalar vakillari ishtirok etdi.
Idoralararo mobil guruhlar faoliyatini samarali tashkil etish maqsadida BMT Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi tomonidan milliy benefitsiarlarga Yaponiya hukumati tomonidan moliyalashtirilgan 30 dona transport vositasi va bir qator maxsus asbob-uskunalar topshirildi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, endilikda kerakli texnik vositalar bilan yaxshi ta’minlangan Idoralararo mobil guruhlar O‘zbekiston hududi bo‘ylab noqonuniy giyohvand moddalar savdosiga qarshi birgalikda patrullash amaliyoti va tezkor tadbirlarni amalga oshiradi.
– Bugungi tadbir respublikamizning giyohvand moddalar kontrabandasiga qarshi sa’y-harakatlari davomiyligining dalolati, shuningdek, O‘zbekistonning 2017-2019 yillarda BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi bilan hamkorligini yanada rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” bajarilishining oraliq natijalaridan biri hisoblanadi, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy axborot-tahlil markazi direktori Olim Narzullayev.
Ma’lumki, Markaziy Osiyo davlatlari hududlari orqali “shimoliy yo‘nalish” bo‘ylab ro‘y berayotgan giyohvand moddalar kontrabandasi, Afg‘onistonda giyohvand moddalar yetishtirilishi miqdori yuqori darajada saqlanib qolmoqda, bundan tashqari, jinoiy guruhlar tomonidan yangicha uslublar va texnologiyalarni qo‘llash kuzatilmoqda. Bu esa mazkur illatga qarshi kurashda huquqni muhofaza qilish idoralari o‘rtasida o‘zaro axborot almashinuvini ta’minlash, faoliyatini muvofiqlashtirish va hamkorlikni kuchaytirishni talab etmoqda.
Rasmiy marosimdan so‘ng tadbir ishtirokchilari Idoralararo mobil guruhlar uchun topshirilgan transport vositalari va maxsus asbob-uskunalar bilan yaqindan tanishdi.

Межведомственные мобильные группы еще более укрепят международное сотрудничество по противодействию контрабанде наркотических средств
В Узэкспоцентре состоялась официальная церемония начала деятельности Межведомственных мобильных групп по противодействию незаконному обороту наркотических средств в Узбекистане. Мобильные группы организуются из числа сотрудников Министерства внутренних дел, Службы государственной безопасности и Государственного таможенного комитета.
В официальной церемонии участвовали Региональный представитель Управления ООН по наркотикам и преступности Ашита Миттал, Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в Узбекистане Нобуаки Ито, представители соответствующих министерств и ведомств, дипломатических представительств.
В целях эффективной организации деятельности Межведомственных мобильных групп Региональным представительством Управления ООН по наркотикам и преступности национальным бенефициарам предоставлены 30 единиц транспортных средств и ряд наименований специального оборудования, финансированные правительством Японии.
Как отмечалось на мероприятии, отныне оснащенные необходимыми техническими средствами Межведомственные мобильные группы будут реализовать по всему Узбекистану совместную практику и оперативные мероприятия против незаконной торговли наркотиков.
– Сегодняшнее мероприятие является логическим продолжением осуществляемых в республике усилий по противодействию контрабанде наркотиков, а также одним из промежуточных результатов реализации "Дорожной карты" по дальнейшему развитию сотрудничества между Республикой Узбекистан и Управлением ООН по наркотикам и преступности в 2017-2019 годах, – говорит директор Национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками при Кабинете Министров Республики Узбекистан Олим Нарзуллаев.
Как известно, на высоком уровне сохраняется контрабандная транспортировка наркотиков в северном направлении, через территорию центральноазиатских стран, объем выращивания наркотиков в Афганистане, кроме того, наблюдается применение преступными группировками новых методов и технологий. Это, в свою очередь, требует обеспечения взаимного обмена информацией между правоохранительными органами в противодействии этому мировому злу, координации деятельности и усиления сотрудничества в данном направлении.
После официальной церемонии участники мероприятия ближе ознакомились с транспортными средствами и специальным оборудованием, врученными Межведомственным мобильным группам.