Turizm faoliyatini litsenziyalash tartibiga o‘zgartirish kiritildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 11 apreldagi “Tadbirkorlik faoliyati sohasidagi litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillarini yanada qisqartirish va soddalashtirish, shuningdek, biznes yuritish shart-sharoitlarini yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5409-sonli Farmoni hamda 2018 yil 11 apreldagi “Davlat xizmatlarini ko‘rsatish tizimini jadal rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-3662-sonli Qaroriga muvofiq 2018 yil 1 iyundan boshlab:
- turizm faoliyatini litsenziyalash O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining hududiy boshqarmalari va Turizmni rivojlantirish departamentlari tomonidan amalga oshirilishi;
- turizm faoliyatini amalga oshirish huquqini beruvchi litsenziya olish uchun zarur bo‘lgan hujjatlarning topshirilishi Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YAIDXP) orqali amalga oshirilishi belgilab qo‘yildi.

Внесены изменения в порядок получения лицензии
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11.04.2018г. № УП-5409 “О мерах по дальнейшему сокращению и упрощению лицензионных и разрешительных процедур в сфере предпринимательской деятельности, а также улучшению условий ведения бизнеса” и Постановлением Президента Республики Узбекистан от 11.04.2018г. № ПП-3662 “О дополнительных мерах по ускоренному развитию системы оказания государственных услуг” с 1 июня 2018 года:
- лицензирование туристской (туроператорской) деятельности передано региональным управлениям Государственного комитета по развитию туризма Республики Узбекистан и департаментам по развитию туризма;
- подача документов для получения лицензии на право осуществления туристской (туроператорской) деятельности осуществляется через Центры государственных услуг или через Единый портал интерактивных государственных услуг.
В связи с этим, для получения лицензии на право осуществления туристской (туроператорской) деятельности, можно обращаться в региональные управления Государственного комитета по развитию туризма.