Bugungi kunda davlatimiz tomonidan xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, ularning turli sohalarda bilim va salohiyatlarini namoyon etishlari uchun barcha shart-sharoitlar yaratib berish yuzasidan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Ayniqsa, ayollar bandligini ta’minlash Respublika Xotin-qizlar qo‘mitasi faoliyatining ustuvor vazifasi bo‘lib kelmoqda.
Mazkur Qo‘mita tomonidan ishsiz xotin-qizlar soni aniqlanib, ular 168 ming 634 nafarni tashkil etgan edi. Ishsiz xotin-qizlardan bandlik markazlarida 45 ming 892 nafari hisobda tursa, xonadonma-xonadon yurilib, 126 ming 231 nafari ro‘yxatga olindi. Joylarda korxona, tashkilotlardagi mavjud bo‘sh ish o‘rinlariga 29 ming 785 nafar, kichik korxonalarga 8 ming 679 nafar, kasanachilik sohasiga 3 ming 466 nafar, oilaviy tadbirkorlik sohasiga 8 ming 967 nafar, ipak qurtini parvarishlash sohasiga 62 ming 335 nafar va boshqa yo‘nalishlarga 18 ming 623 nafar xotin-qiz ishga joylashtirildi.
Bundan tashqari xotin-qizlarda tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish, ularni kasbga qayta tayyorlash borasida ham aniq maqsadli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.

За 5 месяцев текущего года в Узбекистане обеспечена занятость более 131 тысяч женщин
Сегодня нашим государством реализуются широкомасштабные меры по повышению общественно-политической активности женщин, созданию условий для реализации потенциала женщин в различных сферах. Особенно обеспечение занятости безработных женщин - одна из приоритетных задач Комитета Женщин Республики Узбекистан.
Со стороны Комитета женщин был уточнен список 168 тысяч 634-х безработных женщин. Из них 45 тысяч 892 состояли на учете в центрах занятости, а вследствие обхода домохозяйств выявлено еще 126 тысяч 231 безработных женщин.
На имеющиеся вакантные рабочие места в предприятиях и организациях были трудоустроены 29 тысяч 785 женщин, в малые предприятия -8 тысяч 679 женщин, 3 тысячи 466 женщин обеспечены надомной работой, семейным предпринимательством занялись 8 тысячи 967 женщин, в сферу выращивания коконов - трудоустроены 62 тысячи 335 женщин и на другие сферы - 18 тысяч 623 женщин.
Кроме этого проводится системная работа по обучению женщин предпринимательским навыкам и переквалификации женщин по различным профессиям.