“Ekstremizmga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonun muhokamasi
2018 yil 22 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi ishchi guruhining yig‘ilishi doirasida “Ekstremizmga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
“Ekstremizmga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni ekstremizmga qarshi kurashish sohasidagi munosabatlarni tartibga solish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi tomonidan 2018 yil 12 iyun kuni qabul qilindi.
Qonun shaxs, jamiyat va davlatning ekstremizmdan xavfsizligini ta’minlashga, O‘zbekiston Respublikasining konstitutsiyaviy tuzumini, hududiy yaxlitligini himoya qilishga, fuqarolar o‘rtasida tinchlik, millatlararo va dinlararo totuvlikni saqlashga qaratilgan.
Qonunni ishlab chiqishda xorijiy mamlakatlar tajribasi hisobga olindi. Qonunda ekstremizmga qarshi kurashishning asosiy tushunchalari va printsiplari, ekstremizmga qarshi kurashishning asosiy yo‘nalishlari, ekstremizmga qarshi kurashish bo‘yicha faoliyat olib boradigan organlar doirasi va ularning vakolatlari, ekstremizmga qarshi kurashish choralari, shuningdek ekstremistik faoliyatni amalga oshirganlik uchun javobgarlik nazarda tutilgan.

Обсуждение закона «о противодействии экстремизму»
22 июня 2018 года в рамках заседания рабочей группы Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам обороны и безопасности, состоялось обсуждение Закона Республики Узбекистан «О противодействии экстремизму».
Закон Республики Узбекистан «О противодействии экстремизму» принят Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан 12 июня 2018 года в целях регулирования отношений в области противодействия экстремизму.
Закон направлен на обеспечение безопасности личности, общества и государства от экстремизма, защиту конституционного строя, территориальной целостности Республики Узбекистан, сохранение гражданского мира, межнационального и межконфессионального согласия.
При разработке Закона учтен опыт зарубежных стран. В нем предусмотрены базовые понятия и принципы противодействия экстремизму, основные направления противодействия экстремизму, круг органов, осуществляющих деятельность по противодействию экстремизму и их полномочия, меры противодействия экстремизму, а также ответственность за осуществление экстремистской деятельности.
Члены рабочей группы отметили, что данный Закон будет способствовать обеспечению приоритета мер, направленных на предупреждение экстремистской деятельности, безопасности личности, общества и государства и в конечном итоге сохранение мирной жизни населения.