BMT Bosh kotibi yoshlar vakili O`zbekistonga tashrif buyurdi
1-13 iyun kunlari BMT Bosh kotibining Yoshlar vakili Jayatma Vikramanayake O`zbekistonga tashrif buyurdi. Tashrif doirasida Yoshlar vakili “Terrorizmga olib keluvchi tajovuzkor ekstremizm va radikalizmning oldini olish hamda ularga qarshi kurashishda yoshlarning roli” mavzusida bo`lib o`tgan xalqaro anjumanda ishtirok etdi.
Vikramanayake xonimning uch kunlik safari uchrashuvlar, suhbatlar va taassurotlarga boy bo`ldi, u Toshkent va Samarqand shaharlarida hukumat, xalqaro va jamoatchilik tashkilotlari, hamda yoshlar bilan uchrashdi.
11 iyunda o`tkazilgan anjumanda so`zga chiqib, Jayatma Vikramanayake: “Etakchi ommaviy axborot vositalari va bizning rasmiy siyosiy muassasalarimiz yoshlarni faqat zo`ravonlikning sababchilari va qurbonlari sifatida qabul qilayotgan bir paytda, ushbu tadbir singari anjumanlar yoshlarning tinchlikni barpo etish va saqlab qolishga qo`shayotgan hissasini tan olish va qanday preventiv choralar eng samarali ekanligini tahlil qilish imkoniyatini beradi”, - dedi.
Anjumandan so`ng Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Yoshlar ishlari bo`yicha parlament komissiyasi va O`zbekiston siesiy partiyalarining yoshlar qanoti vakillari bilan uchrashuv bo`lib o`tdi. Kun yakunida esa Inha universitetidagi Informasion texnologiyalarni ishlab chiqarish va hayotga tadbiq etishni qo`llab quvvatlash bo`yicha Innovasiyalar markazida qizlar uchun mo`ljallangan “Technovation Challenge” dasturi qatnashchilari – bloggerlar va texnologiyalar yordamida o`z hamjamiyatlarining hayotini yaxshilashga kirishgan yoshlar bilan  suhbat o`tkazildi.
O`zbekistonga safarining ikkinchi kunida Jayatma Vikramanayake Samarqand shahriga tashrif buyurdi va u erda yashovchi turli millat vakillari bilan uchrashdi, yoshlar bilan muloqotda bo`ldi.
13 iyun kuni BMT Bosh kotibining yoshlar vakili bilan O`zbekistonda ilk bor “Feysbuk” orqali o`tkazilgan jonli muloqotdavomida mamlakatga tashrifi haqidagi taassurotlari, yoshlar hayotida uchraydigan qiyinchiliklarni birgalikda engish muhimligi, har bir inson o`z amallari bilan nafaqat o`z hayotini, balki u yashaydigan jamiyat hayotini o`zgartirishi va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga yordam berishi mumkinligi haqida aytdi.
BMTning O`zbekistondagi agentliklari xodimlari va rahbarlari bilan uchrashuvda yoshlar bilan olib borilayotgan ish, turli sohalarda ularning faolligini yanada oshirish yo`llari haqida so`z yuritildi. Ayni paytda har tomonlama hamkorlik uchun imkoniyatlar ko`payib borayotgani sababli, ulardan samarali foydalanib, birgalikda ishlash zarurligi haqida ham aytildi.
Navbatdagi uchrashuv Inson huquqlari bo`yicha O`zbekiston Respublikasi Milliy markazida bo`lib o`tdi. Kunning avj nuqtasi esa Yoshlar press-klubida qiziqarli va interaktiv tarzda o`tkazilgan ochiq muloqot bo`ldi. Tadbirda yoshlar vakiliga uning yurtimizga tashrifi, dunyo yoshlari, Barqaror rivojlanish maqsadlari, ta'lim masalalari bilan bog`liq savollar berildi. O`z o`rnida yoshlarga ham ularning kundalik hayoti, orzu-havaslari, jamiyatdagi muhim jarayonlardagi ishtiroki borasida savollar berildi.
Safarining so`nggida yoshlarga murojaat qilar ekan, Djayatma Vikramanayake faol bo`lishni, inson, jamiyat va dunyo farovonligi uchun tashabbus ko`rsatish va buning uchun hech kimdan taklif kutmasdan harakat qilish zarurligini aytdi.

Посланник ООН по делам молодежи посетила Узбекистан
11-13 июня с визитом в Узбекистан приехала Посланник Генерального секретаря ООН по делам молодежи Джаятма Викраманаяке. В рамках своего визита она приняла участие на международной конференции «Роль молодежи в предупреждении и противодействии насильственному экстремизму и радикализму, ведущими к терроризму».
Трехдневный визит был насыщен встречами, общением и впечатлениями, госпожа Викраманаяке встретилась в Ташкенте и Самарканде с представителями молодежи, правительства, международных и общественных организаций.
Выступая с речью на конференции Посланник Генерального секретаря ООН сказала: «В то время, когда ведущие средства массовой информации и наши официальные политические институты видят в молодых людях только жертв или насильников, подобные форумы дают нам возможность признать положительный вклад молодежи в создание и сохранение мира, а также проанализировать, какие превентивные меры работают лучше всего».
После конференции состоялась встреча с Парламентской комиссией по делам молодежи и представителями молодежного крыла политических партий Узбекистана. На встрече гостье рассказали о государственной молодежной политике, которая ведется в Узбекистане.
В завершение дня состоялась встреча с блоггерами, разработчиками программного обеспечения - участниками программы «Technovation Challenge» для девушек в Инновационном центре по поддержке разработки и внедрения информационных технологий Университета Инха в Ташкенте.
Во второй день своего визита Джаятма Викраманаяке посетила Самарканд и встретилась с представителями различных этнических групп, общалась с молодыми людьми. Они поделились с Посланником ООН своими опасениями о том, что на их пути могут возникнут препятствия в получении соответствующего и качественного образования, что они могут столкнуться с отстуствием достойной работы, их сверстники могут присоединиться к экстремистским группам. В ответ на эти мысли, она сказала, что настало время для того, чтобы сообща искать решения этих проблем.
13 июня госпожа Викраманаяке в прямом онлайн-эфире на “Фейсбук” рассказала о своих впечатлениях, о важности сообща преодолеть сложности на пути молодежи, о том, что экстраординарные действия каждого простого человека могут изменить не только его жизнь, но и жизнь всего сообщества, а также помочь в достижении Целей устойчивого будущего.
На встрече с сотрудниками и главами агентств ООН в Узбекистане речь шла о работе, которая ведется с молодежью, о путях более активного участия ее в различных областях. Также было отмечено, что необходимо укреплять всестороннее сотрудничество, для которого в настоящее время расширяются возможности.
Очередная встреча состоялась В Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека. Кульминацией же этого дня стал открытый диалог в Молодежном пресс-клубе по теме «Изменим мир в лучшую сторону». На встрече молодых людей интересовали впечатления Посланника ООН о молодежи Узбекистана, вопросы, связанные с Целями устойчивого развития, дистанционным обучением и другими сферами. В свою очередь Джаятма Викраманаяке спрашивала молодых людей об их жизни, надеждах, участии в важных социальных процессах сегодняшнего дня.
Обращаясь в заключение своего визита к молодежи, Джаятма Викраманаяке призвала молодых людей быть активными и не ждать приглашения, чтобы действовать и проявить инициативу, которая благотворно скажется для них самих, для общества и мира.