Afg‘oniston Prezidenti maslahatchisi bilan uchrashuv
2018-yil 20-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidentining xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Muhammad Hanif Atmarni qabul qildi.
Uchrashuv boshida Muhammad Hanif Atmar qurg‘oqchilikdan jabr chekkan Afg‘oniston xalqiga ko‘rsatilgan gumanitar yordam uchun Prezident Muhammad Ashraf G‘ani nomidan O‘zbekiston Hukumati va xalqiga samimiy minnatdorlik izhor etdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Afg‘oniston va mintaqa kun tartibidagi muhim masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Prezident maslahatchisi Afg‘onistondagi vaziyat haqida batafsil ma’lumot berdi. U 2018-yil 26-27-mart kunlari Afg‘oniston bo‘yicha Toshkent xalqaro konferensiyasi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha izchil va tizimli ishlar uchun O‘zbekiston tomoniga minnatdorlik bildirdi.
Shuningdek, Afg‘oniston tomoni Tashqi ishlar vazirligining 18-iyundagi Bayonotida keltirilgan tinchlik muzokaralari jarayoniga ko‘mak ko‘rsatish to‘g‘risidagi O‘zbekiston hukumati mavqeyini to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
Suhbat davomida siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy, gumanitar, ta’lim va boshqa sohalarda davlatlararo hamkorlikning jadal rivojlanishi mamnuniyat bilan ta’kidladi va ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.

Встреча с Советником Президента Афганистана
20 июня 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Советника Президента Исламской Республики Афганистан по вопросам национальной безопасности Мухаммада Ханифа Атмара, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
В начале встречи Мухаммад Ханиф Атмар от имени Президента Мухаммада Ашрафа Гани выразил искреннюю признательность Правительству и народу Узбекистана за оказание гуманитарной помощи афганскому народу, пострадавшему от засухи.
В беседе стороны обменялись мнениями по ключевым вопросам как узбекско-афганской повестки дня, так и региональной.
Советник Президента подробно проинформировал о складывающейся ситуации в Афганистане. Он поблагодарил узбекскую сторону за последовательную и системную работу по реализации договоренностей, достигнутых в ходе Ташкентской международной конференции по Афганистану 26-27 марта 2018 года.
Афганской стороной была также выражена полная поддержка позиции Правительства Узбекистана, изложенной в Заявлении Министерства иностранных дел от 18 июня об оказании содействия мирному переговорному процессу.
Собеседники с удовлетворением констатировали динамичный характер межгосударственного сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной, образовательных и других сферах и обсудили перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений.