Piskent tumanida Toshkent viloyati yoshlari innovatsion haftaligi o‘tkazildi
Viloyat o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi va bandlik bosh boshqarmalari hamkorligida tashkil etilgan tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, kasb-hunar kollejlari o‘quvchilari ishtirok etdi.
Bugun xalqaro iqtisodiyot, moliya, sanoat, oziq-ovqat, qo‘yingki, barcha jabhalarda keskin raqobat kechayotgani, murosasiz va beqaror vaziyatda innovatsion texnologiyalar ahamiyati ortib borayotgani ta’kidlandi. Bu borada mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarda innovatsion texnologiyalar keng qo‘llanilayotgani, ushbu jarayonda yoshlarning faolligi muhim ahamiyatga ega ekani va, albatta, ularning ishtirokini yanada kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Haftalik davomida o‘tkazilgan ko‘rgazmada hududlarda eng yaxshi, deb topilgan 147 ishtirokchining 15 yo‘nalishdagi 100 dan ortiq loyiha va ishlanmasi namoyish qilindi.
– Tumanimiz maydoni jihatidan viloyatda eng yirik hududlardan biri hisoblanadi, – deydi Quyi Chirchiq agrosanoat va transport kolleji o‘quvchisi E.Bozorov. – Afsuski, yerdan samarali foydalanish borasida peshqadamlardan emasmiz. Shu bois ushbu ko‘rgazmada yerdan yiliga 5 marta hosil olish bo‘yicha loyiham bilan ishtirok etdim. Ya’ni, bir vaqtning o‘zida ham yer osti, ham yer ustida hosil beruvchi ekinni parvarishlash yo‘li bilan erta bahordan kuzgacha 5 marta hosil yetishtirish mumkin. Ushbu loyiham muvaffaqiyatli, deb topildi.
Tadbirda ishtirokchilarning 45 loyiha va ishlanmalari g‘olib bo‘lib, ularga tashkilotchilarning maxsus diplom va esdalik sovg‘alari topshirildi.

Демонстрация инновационных проектов
В Пскентском районе прошла неделя инновационных проектов молодежи Ташкентской области. В мероприятии, организованном в сотрудничестве областных управлений среднего специального, профессионального образования и занятости, приняли участие представители государственных и общественных организаций, учащиеся профессиональных колледжей.
Отмечалось, что сегодня в условиях острой конкуренции в мировой экономике возрастает значение инновационных технологий. Они широко применяются при реформировании нашей страны. Подчеркивалась необходимость дальнейшего повышения активности молодежи в данном процессе.
На организованной в рамках недели выставке было представлено более 100 проектов и разработок 147 участников по 15 направлениям.
- Наш район по площади является одним из самых крупных в области, - говорит учащийся Куйичирчикского агропромышленного и транспортного колледжа Э.Бозоров. - К сожалению, мы заметно отстаем по эффективному использованию этой земли. Поэтому на выставке я представил свой проект по получению урожая до пяти раз в год, то есть методом одновременной посадки культур, растущих под землей и на земле, с ранней весны до осени можно собрать несколько урожаев. Мой проект был признан перспективным.
На мероприятии победителями стали авторы 45 проектов и разработок, им вручены специальные дипломы и памятные подарки от организаторов.